Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
NT-047 Bitwa pod Koronowem - OP4F00
A.D. 10.X.1410r.
Eigenaar: night_time
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 103 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 25-03-2012
Gemaakt op: 05-05-2012
Gepubliceerd op: 05-05-2012
Laatste verandering: 01-02-2020
80x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
51 x Bekeken
61 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: MarcoPolo
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W świadomości historycznej większości Polaków najważniejsze miejsce zajmuje zwycięstwo pod Grunwaldem, znane z wielu przekazów historycznych, powieści i filmu. Bitwa ta nie zakończyła jednak konfliktu polsko - krzyżackiego. Zakon, wprawdzie już osłabiony, ale nadal prowadził swoją zaborczą politykę. Jej wynikiem była wyprawa dwóch armii na terytorium polskie.
Jedną z nich w sile 4 tys. rycerzy dowodził Michał Kuchmeister von Sternberg. Miała ona za zadanie, prawdopodobnie po zajęciu Tucholi, Koronowa i Bydgoszczy iść w głąb Kujaw i Wielkopolski. Miało to zmusić Jagiełłę do zawarcia pokoju na warunkach dogodnych dla Zakonu.
          Tymczasem Jagiełło skutecznie pokrzyżował plany Krzyżaków doprowadzając w pore na głównym kierunku zagrożenia do bitwy pod Koronowem, rozbijając armię krzyżacką. Rycerze polscy zgrupowani pod Koronowem dowiedzieli się o nadejściu wojsk zakonnych wczesnym rankiem 10.X.1410r. Wysłano wtedy dwóch rycerzy na zwiady, których jednak Krzyżacy wzieli do niewoli. Ci chytrze skłamali, że załoga polska w Koronowie to zbieranina chłopów i ludzi niedoświadczonych, których łatwo pokonać.
Krzyżacy zachęceni ich zeznaniami, szybko ruszyli w kierunku miasta. Gdy stanęli na Wzgórzu Łokietka widok, który ujrzeli - piechotę i rycerstwo konne gotowe do walki, przeraził ich i rzucili się do ucieczki. Za uciekającymi ruszył pościg. W trakcie ucieczki łucznicy królewscy pokładli trupem wielu Krzyżaków.
          Wzięto wielu jeńców, wśród których był sam dowódca krzyżackiej armii. Najemnych rycerzy zagranicznych, którzy dostali się do niewoli, Jagiełło kazał ugościć i wypuścić na wolność, co miało duże znaczenie propagandowe. Rozbicie jednej z armiii krzyżackich spowodowało załamanie się zakonnej ofensywy. Polacy przejęli inicjatywę i do rokowań pokojowych zakończonych traktatem w Toruniu 11.02.1411r. przystąpili jako zwycięzcy. Zwycięstwo było tym cenniejsze, że w przeciwieństwie do Grunwaldu, gdzie rycerstwo polskie było w przewadze, to w bitwie pod Koronowem liczebną przewagę posiadali Krzyżacy.
           Do rozstrzygającej bitwy doszło na wzgórzu w pobliżu wsi Wilcze, która nosiła wtedy nazwę Nowe Łącko. Rycerze uformowani w linie ruszyli na siebie tocząc indywidualne pojedynki, charakterystyczne dla bitew średniowiecznych. Dwukrotnie uzgadniano przerwy w walce dla odpoczynku. W tym czasie zbierano rannych, uprzątano trupy, wymieniano jeńców i częstowano się wzajemnie winem :)
Przełomowym momentem w bitwie było zrzucenie z konia nieprzyjacielskiego chorążego i przejęcie chorągwi krzyżackiej przez Jana Naszana z Ostrowiec. Krzyżacy rzucili się do ucieczki, za którymi podążyli konni łucznicy i lżej uzbrojeni jeźdźcy. Wtedy też zginęło najwięcej rycerzy armii zakonnej.
          Znaczenie zwycięstwa pod Koronowem było niedoceniane. Wprawdzie kronikarz dziejów Polski Jan Długosz wspaniale, choć przesadnie określił wynik bitwy:
"A lubo wygrana pod Koronowem była rzeczywiście mniejszą niż pod Grunwaldem, wszelako ze względu na niebezpieczeństwo, wytrwałość i zapał walczących. można ją wyżej kłaść nad grunwaldzką",
to jednak dopiero historycy ocenili to zwycięstwo jako drugie co do znaczenia po grunwaldzkim.
Dla uczczenia tak ważnego dla losów Polski zwycięstwa, w Koronowie powstał pomnik.

oprac. G. Myk.

 

Kordy wskazują na pomnik, keszyk w promieniu ok. 15 m.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
pomnik
opis bitwy wg Długosza