Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rawska Ósemka #13 - Biała Rawska - OP4EC7
Zespół pałacowo-parkowy
Owner: daroo88
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 164 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-05-2012
Date created: 04-05-2012
Date published: 04-05-2012
Last modification: 03-04-2016
60x Found
5x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
57 visitors
39 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: PUG Bielany
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

 

1. Zespół pałacowo-parkowy

Pałac przypomina swoim kształtem średniowieczny zamek. Został zbudowany około połowy XIX wieku dla majora wojsk polskich - Aleksandra Leszczyńskiego, herbu Berlina, a zaprojektowany przez Franciszka Marię Linciego. W okresie międzywojennym należał do Gustawa Sułkowskiego. Po wojnie obiekt został zaadoptowany na izbę porodową i aptekę. Pełnił także funkcje mieszkalne.

Pałac zbudowany jest z cegły, na planie litery L. Utrzymany jest w stylu włoskim, z motywami neogotyckimi i neorenesansowymi. Składa się z części piętrowej z czworoboczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, z parterowego skrzydła od zachodu zakończonego tarasem, z parterowego skrzydła od południa z okrągłą wieżyczką w narożu i z prostokątnej przybudówki do wieży od strony wschodniej. Przykryty jest dwu- i czterospadowymi dachami z okapem i zwieńczony pseudogotyckim kanelażem.

W otaczającym pałac parku krajobrazowym rośnie ok. 30 dębów (szypułkowych i bezszypułkowych) których obwody pni dochodzą do 3,5 m. Oprócz nich w parku rośnie ponad 500-letni dąb, o obwodzie pnia blisko 7,5 m., tzw. "Dąb Napoleona" – jeden z największych drzew tego gatunku rosnących w Polsce, nazwany tak ze względu na fakt, że wg lokalnych opowieści odpoczywał pod nim cesarz francuski Napoleon Bonaparte, wracający z wojny z Rosją.

 

 

2. Kościoł św. Wojciecha

W Białej Rawskiej znajduje się zabytkowy kościół parafialny pw. Św. Wojciecha z początku XVI w. Obecny wygląd świątynia uzyskała po odbudowach po pożarach z końcu XVII w. i z 1846 r. oraz dobudowaniu w 2. poł. XIX w. neogotyckiej fasady. Obecna świątynia stoi na miejscu starszego kościoła, pochodzącego z XIII, a może nawet XII w. Świątynia jest obiektem jednonawowym, murowanym. Wewnątrz kościoła znajduje się m.in. barokowa, bogato zdobiona ambona, w kształcie łodzi żaglowej, XVII-wieczna chrzcielnica (z XV-wieczną misą) oraz organy pochodzące z XIX w. Na ścianach znajdują się malowidła, wykonane technikami al fresco i al secco. Kościół pw. św. Wojciecha jest zarazem Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej, gdyż znajduje się w nim cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej, ufundowany jakoby jeszcze przez królową Bonę. Wizerunek ten, nieznanego autorstwa, namalowany jest na drewnie. Obraz ten został ukoronowany przez prymasa Józefa Glempa koronami papieskimi poświęconymi przez papieża Jana Pawła II, podczas jednej z jego pielgrzymek do kraju. Obok kościoła znajduje się ceglana dzwonnica. Zbudowano ją w 1932 r. nawiązując do wzorów budownictwa średniowiecznego, stąd jej wygląd wskazuje wyraźne wpływy gotyckie i romańskie. Dzwonnica ta stoi w miejscu poprzedniej, drewnianej, znacznie niższej, XVI-wiecznej dzwonnicy. Niektóre źródła podają, iż dzwonnica ta pochodzi z XVI w; informacja taka jest błędna. W pobliżu świątyni znajduje się plebania z pocz. XX w. Teren kościoła otoczony jest kamiennym ogrodzeniem, zbudowanym na przełomie XIX i XX w. Wcześniejsze ogrodzenie było drewniane. Nad zdobioną bramą znajduje się kilka rzeźb świętych.

 

 

3 .Cmentarz żydowski   

Dawny cmentarz żydowski – W pobliżu rzeki Białki znajdują się pozostałości dawnego, XVIII-wiecznegocmentarza żydowskiego. Został on zniszczony przez Niemców w czasie wojny i nigdy go nie odbudowano. Kirkut ten jest obecnie porośnięty krzakami, zachowało się na nim zaledwie kilkanaście resztek macew, w tym tylko 2 niezniszczone, z czytelnym napisami w języku hebrajskim. Na kirkucie znajduje się współcześnie wybudowany ohel ku czci tutejszego cadyka.

 

 

************************************************************************************************************************************************************

Skrzynki szukajcie w parku otaczającym pałac. Kinderka w dziuplonorce, pod stertą kory i kamyków. Koordy mogą być niedokładne (reaktywacja), więc radzę spojrzeć na spojler.

Na pierwszych 3 znalazców czekają certyfikaty – puzzle. Jeśli uda Ci się zdobyć wszystkie 20 szt. certyfikatów to możesz z nich ułożyć mapę Szlaku Rawskiej  Ósemki (w dwóch skrzynkach nie ma certyfikatów, są one istniejące od dawna a tylko włączone do szlaku: Rawa Mazowiecka i Sierzchowy).

 

W skrzynce możecie spotkać jedną z TABLIC WSPÓŁRZĘDNYCH – koniecznych do odnalezienia skrzynki bonusowej.

UWAGA:

1.Tablica współrzędnych nie jest na wymianę.

2. Aby odnaleźć skrzynkę Rawska Ósemka - START należy znaleźć 2 różne tablice (długość i szerokość geograficzną) i spisać współrzędne.

3. Tablice można przenosić lecz tylko w obrębie skrzynek wchodzących w skład Rawskiej Ósemki.

4. Istnieją po 2 szt. tablic długości i szerokości geograficznej.

************************************************************************************************************************************************************ 

 

Z Białej Rawskiej kierujemy się do Woli Chojnatej.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Kościół
Interesting place --- Cmentarz żydowski
Pictures
Pałac
To drzewo