Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TdT09 - Jezioro duże / SA - OP4B29
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 174 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-03-2012
Data utworzenia: 24-03-2012
Data opublikowania: 25-03-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 17-12-2017
53x znaleziona
7x nieznaleziona
12 komentarze
watchers 4 obserwatorów
53 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
26 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: brajan74, busiq, crazy_baby, discawery, Driver, ElSor, etna&mars, GFS, jelonek, kawior&jardo, KEISOR, Keszołak, Kondi&Team, KrystianT, Mickey, norbinorek, PepeK13, rafał+magda, tboniasty, tonieważne, unieski, vejo, Victor+, vulpecula, Wrzos, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Klasyka wyjazdów rowerowych opolan, czyli do „Turawy” a dokładniej nad jeziora turawskie. Trasa dedykowana rowerom ale można ją atakować tandemem keszowóz + własne nogi.

 

W końcu dotarliśmy do tytułowej wielkiej wody i głównego celu projektu – jeziora dużego.

 

Stań nad jeziorem i wyobraź sobie, że na jego dnie znajdują się ślady po osadzie późnorzymskiej i ciałopalnym cmentarzysku oraz pozostałości po wykarczowanym lesie (zajmował połowę powierzchni zbiornika) i zatopionych wioskach Zamoście (niem. Hinterbrueck), Krzyślina (niem. Krysline), Łuk oraz Pustków.

 

Jezioro duże to sztuczny zbiornik retencyjny, zbudowany w latach 1933-39, ale pełne napełnienie nastąpiło dopiero w roku 1948, dlatego podaje sie różne daty budowy/uruchomienia zbiornika.

 

Pod względem powierzchni (ponad 20 km2) i pojemności (ok 100 hm3) zbiornik znajduje się w Top10 polskich sztucznych zbiorników (ciekawostka – w województwie opolskim znajdują się jeszcze 2 bardzo podobne zbiorniki – Nyski i Otmuchowski). Wymiary zbiornika turawskiego to ok 7.5 km na 2.5 km. Zbiornik już podczas budowy miał określoną rolę jako retencyjno-rekreacyjny.

Najciekawsze dla turystyki są brzegi północny i południowy. Pierwotne koryto rzeki przebiega przy północnym brzegu jeziora, co powoduje, że na północnym brzegu dno jeziora opada bardzo szybko, na brzegu południowym dno jest niemal płaskie i aby woda sięgała do pasa trzeba przejść kilkaset metrów lub nawet kilometr w głąb jeziora. Brzegi jeziora są porośnięte w większości lasami. Podłoże jeziora i okolic jest piaszczyste, z tego powodu brzegi jeziora to naturalne plaże.

Brzeg zachodni to w całości zapora a wschodni to płycizny porośnięte trawami, mało popularne wśród turystów.

 

Jezioro jest przez cały rok wykorzystywane do celów rekreacji – w zimie na zamarzniętej tafli jeziora spotkamy bojery i wędkarzy, w pozostałych porach roku kitesurferów, surferów, żagłówki, wędkarzy itd. Niestety w lecie trudno spotkać kąpiących się bo jezioro w lecie zakwita, tzn pojawiają się glony i cyjanobakterie i kąpiel jest niebezpieczna (ogłaszany jest zakaz kąpieli).

 

Do dzisiaj przy niskim stanie wody, przy wykorzystaniu wykrywacza metalu można z dna jeziora wciągnąć pozostałości po osadach które istniały w tym miejscu...

 

*****Skrzynka*****

Trudność zależna od napełnienia zbiornika. Przy wysokim stanie wody trzeba się z nią zmierzyć aby dotrzeć do miejsca ukrycia (to jest ten wymagany sprzęt). Skrzynka niezależnie od stanu wody nie zamoknie!

Skrzynki nie zobaczysz, szukaj maskowania. Uwaga - odkręcamy!

Dojazd: Do wszystkich skrzynek TdT zalecam dojazd rowerem lub pieszo. Do skrzynki teoretycznie nie da się dojechać samochodem - przy wale otaczającym jezioro jest zakaz ruchu.

BRAK PISADŁA!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Jezioro Turawskie  -  PLB160004
natura2000