Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Leśna Kapliczka Rocha - OP424F
Niespodzianka w środku lasu ;)
Właściciel: Mickey
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 218 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 15-10-2011
Data utworzenia: 15-10-2011
Data opublikowania: 15-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 18-06-2020
51x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
32 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tym razem zapraszam was na tereny dosyć oddalone od mojego miasta. Keszyk założony spontanicznie podczas wypadu na pobliskie keszyki. Udało mi się jednak znaleźć informacje na temat tej okazałej kalpiczki.

Kaplica jest wykonana z drewna. Dach dwuspadowy, drewniany, oparty jest na czterech belkach. Kaplica jest otwarta. W części dachowej znajduje się drewniany krzyż. Trzy boki kaplicy otoczone  są  drewnianymi sztachetami. Przód kaplicy jest otwarty umożliwiając wejście wiernym  do środka obiektu. W środku znajdują się dwie drewniane ławki. Jedna po lewej, druga po prawej stronie. Wejście do kaplicy, oraz połowa obiektu wyłożone są betonowymi płytami. Z kolei druga część kaplicy otoczona jest piętnasto centymetrowymi małymi palami drewnianymi, wewnątrz których znajduje się żwir. Jest to podwyższenie, na którym stoi figura.
    W przypadku figury natrafiamy na pewien problem. Mianowicie mieszkańcy Trach, oraz poprzednie pokolenie, było przekonane, że figura przedstawia świętego Rocha. Natomiast źródła podają, że figura przedstawia świętego Jana Chrzciciela. Przyjrzyjmy się więc figurze. Przedstawia ona mężczyznę, ubranego w tunikę i płaszcz, trzymającego w lewej ręce księgę, a na niej baranka. Jak wiemy ikonografia inaczej przedstawiała świętego Rocha. Który był ukazywany, jako żebrak z kijem podróżnym i torbą, obok niego, lub razem z nim przedstawiano psa liżącego mu rany, często pojawiał się obok niego anioł. Natomiast w tym przypadku,  mamy  wręcz  do  czynienia  z  konkretną  figurą świętego Jana Chrzciciela, który często był przedstawiany z barankiem na księdze, w płaszczu ze skóry zwierzęcej. Dlatego prawdopodobne jest, że nazwa figury jako „święty Roch”, jest nazwą zwyczajową przejętą od poprzedniego pokolenia. Istnieje również prawdopodobieństwo, że wcześniej mogła znajdować się tam figura świętego Rocha. Dodatkowym dowodem na to jest nazwa ulicy, która w połączeniu z drogą leśną, przebiegającą obok kaplicy, tworzy jedną całość.

Skrzynka:

Mikro-magnetyk, nie powinno być problemu ze znalezieniem.

Obrazki/zdjęcia
Figura
Wpisy do logu: znaleziona 51x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria