Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Leśna Kapliczka Rocha - OP424F
Niespodzianka w środku lasu ;)
Owner: 19Miki99
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 218 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Time required: 0:05 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 15-10-2011
Date created: 15-10-2011
Date published: 15-10-2011
Last modification: 18-06-2020
51x Found
2x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
31 visitors
42 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Tym razem zapraszam was na tereny dosyć oddalone od mojego miasta. Keszyk założony spontanicznie podczas wypadu na pobliskie keszyki. Udało mi się jednak znaleźć informacje na temat tej okazałej kalpiczki.

Kaplica jest wykonana z drewna. Dach dwuspadowy, drewniany, oparty jest na czterech belkach. Kaplica jest otwarta. W części dachowej znajduje się drewniany krzyż. Trzy boki kaplicy otoczone  są  drewnianymi sztachetami. Przód kaplicy jest otwarty umożliwiając wejście wiernym  do środka obiektu. W środku znajdują się dwie drewniane ławki. Jedna po lewej, druga po prawej stronie. Wejście do kaplicy, oraz połowa obiektu wyłożone są betonowymi płytami. Z kolei druga część kaplicy otoczona jest piętnasto centymetrowymi małymi palami drewnianymi, wewnątrz których znajduje się żwir. Jest to podwyższenie, na którym stoi figura.
    W przypadku figury natrafiamy na pewien problem. Mianowicie mieszkańcy Trach, oraz poprzednie pokolenie, było przekonane, że figura przedstawia świętego Rocha. Natomiast źródła podają, że figura przedstawia świętego Jana Chrzciciela. Przyjrzyjmy się więc figurze. Przedstawia ona mężczyznę, ubranego w tunikę i płaszcz, trzymającego w lewej ręce księgę, a na niej baranka. Jak wiemy ikonografia inaczej przedstawiała świętego Rocha. Który był ukazywany, jako żebrak z kijem podróżnym i torbą, obok niego, lub razem z nim przedstawiano psa liżącego mu rany, często pojawiał się obok niego anioł. Natomiast w tym przypadku,  mamy  wręcz  do  czynienia  z  konkretną  figurą świętego Jana Chrzciciela, który często był przedstawiany z barankiem na księdze, w płaszczu ze skóry zwierzęcej. Dlatego prawdopodobne jest, że nazwa figury jako „święty Roch”, jest nazwą zwyczajową przejętą od poprzedniego pokolenia. Istnieje również prawdopodobieństwo, że wcześniej mogła znajdować się tam figura świętego Rocha. Dodatkowym dowodem na to jest nazwa ulicy, która w połączeniu z drogą leśną, przebiegającą obok kaplicy, tworzy jedną całość.

Skrzynka:

Mikro-magnetyk, nie powinno być problemu ze znalezieniem.

Pictures
Figura
Log entries: Found 51x Not found 2x Note 1x Picture 1x All entries Gallery