Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Lotnisko Bagicz - OP408B
Stare lotnisko kryje wiele tajemnic...
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 3 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-09-2011
Date created: 18-09-2011
Date published: 18-09-2011
Last modification: 19-09-2011
170x Found
0x Not found
6 notes
watchers 10 watchers
112 visitors
109 x rated
Rated as: Good
4 x recommended
This cache is recommended by: al bercik, asienkaaas, Kuba5, tuchlin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

LOTNISKO BAGICZ (BODENHAGEN)

- okres do 8.V.1945 -

Położenie: ok. 5km na wschód od Kołobrzegu, dziś dzielnica Kołobrzegu - Podczele

Do budowy lotniska przystąpiono około roku 1935. Taka data jest wypalona za jednej z cegieł wmurowanych w budynek w Bagiczu. W związku z tym władze zlikwidowały niemalże całą wieś Bodenhagen, a rolnikom dano zastępcze grunty w okolicy. Ostała się tylko stacja kolejowa z przyległymi budynkami. Lotnisko powstawało w całkowitej tajemnicy i aby wytłumaczyć rozmiar budowy w okolicy ogłoszono, że powstaje fabryka proszku do prania "Persil". O prawdziwym przeznaczeniu obiektu mieszkańcy dowiedzieli się dopiero w chwili ukończenia lotniska. Uroczystość przejęcia lotniska odbyła się dnia 26 kwietnia 1938 roku na kołobrzeskim rynku.

- okres powojenny -

Od marca 1945 do maja 1992 roku teren lotniska Bagicz był w rękach Armii Radzieckiej.
Na mocy postanowień porozumienia z 17 grudnia 1956r obszar ten był wyłączony z polskiej jurysdykcji. Inaczej mówiąc polskie służby nie miały tam wstępu, lub tylko w wyjątkowych sytuacjach, a kontrola celna obszaru tego nie obejmowała. Na mapach tereny te figurowały jako białe plamy i dopiero po opuszczeniu baz przez Rosjan zaczęły się pojawiać na mapach, przykładem jest Borne Sulinowo, które pojawiło się na mapie dopiero w 1992r.

Lotnisko Bagicz zajmowało dość spory obszar, który wg dzisiejszych danych miał 1 624 800m2. Lotnisko było wyposażone w poniemiecki pas startowy, który Rosjanie powiększyli do długości 2500 m i szerokości 40 m. dla potrzeb samolotów odrzutowych.
Na lotnisku było (i jest nadal) 41 schronohangarów. Schronohangary były tak skonstruowane, aby można było przygotować w nim maszynę do startu. Konstrukcja pozwala przypuszczać ze istniała możliwość odpalenia silników samolotu stojącego w środku.
Ponadto Rosjanie budowali na lotniskach, które użytkowali wyprowadzenia podziemnej magistrali paliwowej i zasilania lotniskowego przy stanowisku postojowym każdego samolotu. Dzięki temu nie widoczna była "krzątanina" cystern, agregatów prądotwórczych czy innych pojazdów. Pytanie jest teraz tylko czy w Bagiczu taka podziemna instalacja istniała?
Baza paliwowa w Bagiczu była spora i mogła pomieścić 13000m3 paliwa. Do bazy paliwowej doprowadzona była bocznica kolejowa. Całkowita długość torów kolejowych w Bagiczu wynosiła 3905m. Oprócz dostaw paliwa, dostarczano również towary niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bazy, towary te wyładowywane były na funkcjonujących tu dwóch rampach kolejowych.
Oprócz drogi kolejowej towary dostarczano też normalną siecią dróg. Na podstawie podpisanego porozumienia Rosjanie mogli korzystać z dróg bez wcześniejszego powiadomienia polskiej administracji. Takich tras było w Polsce osiem w tym dwie dotyczyły Bagicza.

 

Teraz o samej skrzynce:

Koordynaty wskazują najbardziej wysunięty na wschód hangar od strony Sianorzęt. Przebiega obok niego szlak rowerowy. Stojąc przodem do hangaru po naszej prawej stronie mamy spory murek. Za nim jest nieduże pomieszczenie. Tam szukaj kesza na wysokości ok.1,5m

UWAGA! Na lotnisku są miejsca z zakazem wstępu! Skrzynka jest w miejscu dostępnym.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
O tym mowa
tego szukasz
za białym kawałkiem cegły