Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Fliegeralarm! - OP3F48
Pamiątka z okresu II Wojny Światowej na Ratajach
Owner: rredan
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 68 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:15 h    Distance to travel: 0.20 km
Date hidden: 05-09-2011
Date created: 05-09-2011
Date published: 05-09-2011
Last modification: 31-05-2018
98x Found
2x Not found
17 notes
watchers 8 watchers
101 visitors
80 x rated
Rated as: Excellent
30 x recommended
This cache is recommended by: Algida, aniolekdiabelka, Armis, Bar i Lepsza Połówka, bartstig, bejgee, BigBadWolf, Calamity, Ćwir, Dante_Globtroter, gurneyhalleck85, gustaw55, imakandi, kimer, Kuba M., Moris299, naruu, Nati., netavx, Pawel brasia, Plebek, Pyra, ronja, Saimek, Slimaki39, sniperad, Taiffun, timon, Zabel, Zamgog
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Offset cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dodatkowe atrybuty skrzynki

88-kaW czasie II Wojny Światowej Poznań stanowił ważny niemiecki węzeł komunikacyjny i zaplecze dla fortu wschodniego. Znajdowało się tu również lotnisko i zakłady zbrojeniowe (DWM i Focke-Wulf). Z tych powodów miasto posiadało silną obronę przeciwlotniczą. Stanowiła ją Flak Untergruppe Posen wyposażona w osiem ciężkich i dwie lekkie baterie.

Grupa uzbrojona była prawdopodobnie w 32 działa, w tym osiem dział 88 mm. Było to najlepsze działo przeciwlotnicze II Wojny Światowej i aż do lat 50-tych XX wieku nie doczekało się sobie równego.

Flak 18 (skrót od Fliegerabwehrkanone), tzw. "Acht-Acht" wystrzeliwał pociski na odległość 15 km. Działa można było sprzęgać w ten sposób, że cała bateria celowała zdalnie do tego samego celu. Używane były również do niszczenia bunkrów, artylerii, a nawet okrętów. Z czasem armata stała się podstawą do skonstruowania działa montowanego w sławnych Tygrysach. W latach 40-tych było w stanie przebić pancerz każdego ówcześnie produkowanego czołgu nawet z odległości 2 km. 88-mki posiadały wersje mobilne ze składaną podstawą oraz odmiany na łożu fortecznym.

Znaczki9 kwietnia 1944 roku nad Posen nadleciały 33 bombowce B-17 wchodzące w skład amerykańskiego 45th Combat Bomb Wing. Celem ataku były targi (zakłady Focke-Wulf) ale ucierpiały również dworzec kolejowy Poznań Gł., budynki w Śródmieściu, a także na Wildzie, Starołęce i Ratajach. 13 samolotów zostało uszkodzonych przez ogień artylerii plot. W czasie ataku zginęło 150 osób na dworcu oraz 82 osoby w mieście, w tym 47 Polaków.
Drugi nalot miał miejsce 29 maja tego samego roku. 91 samolotów atakowało wtedy targi zaś zakłady w Krzesinach 58 kolejnych. Nalot zniszczył 85% bunkrów i budynków znajdujących się na obszarze celu. Pojawia się informacja, że w Poznaniu znajdowała się w tym dniu 7. bateria 393. Batalionu Ciężkich Dział Przeciwlotniczych (7./schwFlak Abt 393), która rozstawiona miała być nad Wartą. Nie wiadomo jednak, w którym dokładnie miejscu.
Na os. Piastowskim istnieje pamiątka z tego okresu: podstawa stanowiska obrony przeciwlotniczej. Być może to właśnie tu stała armata 393 Batalionu, z której trafiono jedyny tego dnia zestrzelony B-17 z 545. Eskadry Bombowej? Dwa inne samoloty uszkodzono. Nalot zniszczył 120 budynków w wielu miejscach Poznania, zginęło 41 osób (25 Polaków). Niemcy nie podjęli już prób odbudowania zakładów w Krzesinach.

Oprócz bomb zrzucono ulotki kierowane do Polaków. Również władze okupacyjne starały się  propagandowo wykorzystać nalot. Z więzienia na polskie uroczystości żałobne zwolniono arcybiskupa Dymka, wydrukowano przemówienie nadburmistrza Schefflera zapewniające o współczuciu Trzeciej Rzeszy dla "miłujących pokój ofiar wrogiego nalotu terrorystycznego", a dowództwo Wehrmachtu ufundowało wieńce.

Panorama - stanowisko i kościół

Zapraszam na os. Piastowskie. Cokół znajdziesz pomiędzy kościołem, a  blokiem zwanym "trzecią deską". Tuż obok znajdują się schody prowadzące nad Wartę. Wzdłuż schodów ciągnęła się jeszcze niedawno jedna z nielicznych przestrzeni pozbawionych drzew. Była ona najlepszym miejscem do saneczkowych zjazdów na osiedlu i doczekała się z nawet własnej nazwy "siedem kanałów". Niedawno została obsadzona szpalerami młodych buków.

Mikropojemnik niemagnetyczny ukryty tradycyjnie, na kordach wyznaczonych z dokładnością ~3m. Znajdują się w nim informacje potrzebne do odnalezienia właściwej skrzynki (pow. 0,5l pojemności). W tym celu będziesz musiał zejść ze skarpy i przemierzyć łąkę pełniącą dziś zupełnie inne role niż wiosną 1944 roku. Do otwarcia skrzynki może się przydać klucz 10 (nakrętka M6).

Uwaga! Miejsca ukrycia obu etapów są bardzo ruchliwe. Niemal o każdej porze spotkacie kogoś w ich pobliżu. Proszę o ostożność i dokładne maskowanie. Mikropojemnik jest delikatny, proszę nie traktować go obcesowo.

Aktualizacja - marzec 2012

Zimą w otoczeniu startu trwał (przeraźliwie długo) wyrąb, w wyniku którego większość widocznych na fotce powyżej topól zniknęła. Będziecie przez to jeszcze bardziej widoczni :(.

Aktualizacja - 18 stycznia 2013

Kordy startu poprawione z dokładnością ~3m, przesunięte wzgl. poprzednich o ok. 12m.

 Aktualizacja - 25 września 2015

Zmiana maskowania i miejsca ukrycia etapu startowego.

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Rzeźba plenerowa "Kompozycja - otwieranie" Z. Pawlickiej (1975). Więcej na ten temat w opisie OP3F91 "Pływaczka".
1 Physical point --- Pojemnik mikro ukryty na kordach zawiera dane potrzebne do odnalezienia właściwej skrzynki.
2 Final location --- Właściwa skrzynka.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Przespojler, w dół i na lewo
"7 kanałów"
Zdjęcie lotnicze bombardowanego Poznania