Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rezerwat buków - Segiet - OP3E4B
Wycieczka po unikalnym rezerwacie 150 letnich drzew
Właściciel: Lukhor
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 322 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 1:20 h    Długość trasy: 4.00 km
Data ukrycia: 27-08-2011
Data utworzenia: 27-08-2011
Data opublikowania: 27-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 09-01-2013
19x znaleziona
1x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 4 obserwatorów
8 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Domini, Fracha, fredzio, Hicks6, Katharina, Klaymen, Konto usunięte, luftmause, Mensor, Pit
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Segiet – Powołany w 1953 r. leśny, częściowy rezerwat przyrody, leżący w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Rezerwat położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry (347 m n.p.m.), będącej jednym z wyższych wzniesień zachodniej części Garbu Tarnogórskiego.


Autor: http://www.panoramio.com/user/4188597

Sąsiaduje bezpośrednio ze stanowiskiem dokumentacyjnym "Blachówka" będącym nieczynnym kamieniołomem dolomitu . Stare wyrobisko dolomitu, powstałe na przełomie XIX/XX wieku zostało objęte ochroną w 1995 r. ze względu na jego wyjątkowe walory naukowe, dydaktyczne, historyczne i krajobrazowe. Strome ściany wyrobiska są siedliskiem ptactwa (również drapieżników) oraz rzadkich kserotermicznych roślin.


Autor: http://www.panoramio.com/user/1062831

Z rezerwatem "Segiet" oraz wyrobiskiem związane są tzw. Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, powstałe w wyniku eksploatacji górniczej trwającej od XII do XXw. Powstałe w ten sposób sztolnie oraz szyby, chodniki, komory i wybierki, których długość wynosi ponad 300 km, a powierzchnia 3490,799 ha stały się największym na Górnym Śląsku stanowiskiem zimowania nietoperzy. W południowej części nieczynnego wyrobiska Blachówka, w ścianie eksploatacyjnej znajdują się otwory wlotowe, którymi nietoperze przemieszczają się z podziemi na zewnątrz, pełnią one również funkcję otworów wentylacyjnych dla systemu podziemnych korytarzy.


Segiet ma szczególny urok. Współtworzą go głębokie, malownicze leje i zapadliska, będące pozostałością szybów odkrywkowych tradycyjnego na tym terenie górnictwa srebra i ołowiu, a także majestatyczne buki, liczące średnio 100-150 lat i mające ok. 40 metrów wysokości. Niewielkie odległości między licznymi drzewami powodują brak warstwy podszytu. W połączeniu z kolorem i fakturą nagich pni bukowych oraz jasnymi smugami światła rozdzielanymi przez gęste korony, składa się to na przejmujące złudzenie niespodziewanie odbieranej i równie zaskakująco oddawanej nam ostrości widzenia systemów fal zapadlisk i niezliczonych, idealnych pionów drzew.

Tak wiekowe lasy bukowe o charakterze niżowym i rosnące na tego rodzaju siedliskach, występują na naszym kontynencie tylko w dwóch miejscach – w okolicach Wiednia oraz właśnie w Lesie Segieckim.


Autor: http://www.panoramio.com/user/1369186

O samym keszu :

Keszyk jest do zdobycia piechotką lub rowerem (cross lub MTB) .Mimo 4 km wycieczki zalecam podróż piechotą z uwagi na mnóstwo ciekawych rzeczy które można oglądać zdobywając kolejne etapy a które można przeoczyć jadąc rowerem. Dodatkowo w wielu punktach postawione są tablice informacyjne. Zatrzymując się przy każdej można popodziwiać zdjęcia oraz poznać parę użytecznych faktów których nie zawarłem w powyższym tekscie. Z uwagi na zapadliska i sąsiedztwo kamieniołomu odradzam zdobywanie po zmroku. Wschody i zachody słońca z uwagi na charakter miejsca są unikalne więc polecam wczesne ranki lub póżne popołudnia.

Zaczynamy od strony Tarnowskich Gór przy szlabanie na granicy lasu. Tam znajdziecie pierwsze współrzędne z liczącego sobie 6 punktów rajdu przez te piękne tereny. Pierwsze 4 punkty są bardzo łatwo dostępne, położone przy utwardzonych scieżkach więc sugeruje zdobywane współrzędne traktować tylko jako orientacyjny kierunek i nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek (REZERWAT).

Ostatnie dwa punkty są trudniejsze : do przedostatniego (piątego) prowadzi ścieżka ale jest wąska, kręta i czasami stroma. BARDZO proszę o ogromną ostrożność przy zdobywaniu tego punktu z uwagi na znajdujące się 3 metry dalej pionowe wyrobisko w którym można stracić życie w razie upadku! Obowiązkowo zsiadamy z roweru !

Ostatni etap wymaga zejścia z wytyczonych ścieżek i zapuszczenie się kilkadziesiąt metrów w głąb lasu. Tam w bardzo charakterystycznym miejscu znajduje się skrzynka której podjęcie nie wymaga żadnych narzędzi a jedynie delikatnej ręki i ewentualnie rękawiczek.

Regularnie przemierzam te tereny i w przypadku widocznego naruszenia poszycia lasu w okolicach skrzynki, ta zostanie tymczasowo wyłączona z poszukiwań by uchronić ten teren przed dewastacją.

Z uwagi na korony drzew koordy GPS są spisywane z dokładnościa do 10 m. Większej dokładności nie udało mi się uzyskać mimo kilkunastu minut "łapania" stadka satelit.

Jest to mój debiut w zakładaniu skrzynek OC. Włożyłem w to sporo wysiłku i mam nadzieje że chociaż części z was spodoba się rezerwat i sama skrzynka. Na pierwszego rycerza czeka certyfikat FTF.

Po wydobyciu skrzynki finałowej proszę schować się tak by nie było was widać z pobliskiej scieżki. Jest ona rzadzko uczęszczana ale podczas "obrabiania" pudełka możecie zostać przyuważeni i miejsce będzie "spalone". Wiem że większość was ma ten instynkt samochozachowawczy ale w emocjach często się traci przezorność :)

Temperówka, ołówek i gumka do gumowania to stałe elementy skrzynki - NIE SĄ NA WYMIANĘ

Żródła :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Segiet

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2129,article,2683

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2120,article,2501

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
W tej okolicy...
Między nogami...
O, tu ...