Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Willa Koliba - OP3DC3
szlakiem małopolskiej architektury drewnianej.
Owner: r00t7
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 843 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 22-08-2011
Date created: 22-08-2011
Date published: 22-08-2011
Last modification: 01-12-2013
94x Found
8x Not found
5 notes
watchers 5 watchers
4 visitors
65 x rated
Rated as: Good
3 x recommended
This cache is recommended by: F.F., gotik09, pczarny5566
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Willa Koliba - pierwszy budynek w stylu zakopiańskim w Zakopanem zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Nazwa koliba to w gwarze góralskiej szałas pasterski. Rok budowy 1892 - 1893, inwestor Zygmunt Gnatowski, budorze (inaczej budarze): Maciej Gąsienica, Staszek Bobak, Klimek Bachleda, Jasiek Stachoń. W 1901 do zachodniego skrzydła dobudowano piętrowy fragment.
Willa powstała dla ziemianina z Podola - Zygmunta Gnatowskiego, który pierwotnie chciał wznieść prostą góralską chałupę i umieścić w niej swoje zbiory etnograficzne. W 1891 roku powstały szkice Koliby, a został on zbudowany przez miejscowych górali, pod nadzorem Witkiewicza w latach 1892–1893 przy ul. Kościeliskiej. W efekcie powstał jednak większy obiekt: we wschodnim skrzydle Izba góralska z przeznaczeniem na zbiory etnograficzne, a w piętrowym zachodnim skrzydle oddzielonym od izby sienią są m.in. salon, sypialnia, a na piętrze druga sypialnia i pokój służącego.
Od 4 grudnia 1993 w willi Koliba mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (część Muzeum Tatrzańskiego).

SKRZYNKA:

Magnetyczny mikrus pod koordami. Podejmujcie dyskretnie, od środy do soboty kiedy muzeum jest czynne, ludzi jest tam sporo.

MIEJSCE:

Willa Koliba jest najbardziej znanym budynkiem w tak zwanym stylu zakopiańskim (inaczej zwanym witkiewiczowskim). Znajduje się ona w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej. Została ona wybudowana pod koniec XIX wieku a zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, który był twórcą i propagatorem zakopiańskiego porządku w architekturze. W przeszłości Willa pełniła funkcję mieszkalną, obecnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego, gdzie znajdują się bogate zbiory historyczne i etnograficzne.

Pierwszym właścicielem Koliby był Zygmunt Gnatowski, znany wielbiciel Tatr i Podhala. To na jego prośbę Witkiewicz zaprojektował okazałą willę. Ponieważ Gnatowski po śmierci nie ustanowił żadnych spadkobierców, Willa Koliba przeszła w ręce władz Zakopanego. Budynek ten miał niezwykle ciekawe losy. Szczęśliwie podczas II wojny światowej nie uległ zniszczeniu, z pewnością dlatego, że siedzibę miało tam Hitlerjugend. W budynku mieściła się szkoła i dom dziecka a obecnie, jak już zostało wspomniane, znajduje się tu muzeum.

Koliba oznacza w gwarze góralskiej szałas pasterski, jednak z szałasem nie ma ten budynek wiele wspólnego. Okazała willa ma charakter pensjonatu, z pięknymi meblami i detalami utrzymanymi w stylu zakopiańskim. Nad oknami umieszczone zostały charakterystyczne, promieniście rozchodzące się listwy, pełniące rolę dekoracyjną. Będąc w Zakopanem warto zaplanować sobie spacer szlakiem budynków zbudowanych w stylu zakopiańskim. Są to budynki piękne i unikatowe na skalę światową.

Twórca tego porządku architektonicznego, Stanisław Witkiewicz, starał się opracować charakterystyczny styl, aby uchronić Zakopane przed obcą moda architektoniczną, płynącą ze Szwajcarii i Austrii. Dzięki jego staraniom i wysiłkom Zakopane posiada wyjątkowy charakter. Warto wspomnieć, że styl zakopiański wykorzystywany był nie tylko w architekturze, lecz również w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku, np. mebli, ubrań i pamiątek. Niestety jego historia nie jest zbyt długa, bo liczy sobie jedynie około dwudziestu lat. Zyskał on jednak uznanie zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Zakopanego.


 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Dawniej
i dziś