Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Koliba - OP3DC3
szlakiem małopolskiej architektury drewnianej.
Właściciel: r00t7
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 843 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-08-2011
Data utworzenia: 22-08-2011
Data opublikowania: 22-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 01-12-2013
94x znaleziona
8x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 5 obserwatorów
4 odwiedzających
65 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: F.F., gotik09, pczarny5566
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Willa Koliba - pierwszy budynek w stylu zakopiańskim w Zakopanem zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Nazwa koliba to w gwarze góralskiej szałas pasterski. Rok budowy 1892 - 1893, inwestor Zygmunt Gnatowski, budorze (inaczej budarze): Maciej Gąsienica, Staszek Bobak, Klimek Bachleda, Jasiek Stachoń. W 1901 do zachodniego skrzydła dobudowano piętrowy fragment.
Willa powstała dla ziemianina z Podola - Zygmunta Gnatowskiego, który pierwotnie chciał wznieść prostą góralską chałupę i umieścić w niej swoje zbiory etnograficzne. W 1891 roku powstały szkice Koliby, a został on zbudowany przez miejscowych górali, pod nadzorem Witkiewicza w latach 1892–1893 przy ul. Kościeliskiej. W efekcie powstał jednak większy obiekt: we wschodnim skrzydle Izba góralska z przeznaczeniem na zbiory etnograficzne, a w piętrowym zachodnim skrzydle oddzielonym od izby sienią są m.in. salon, sypialnia, a na piętrze druga sypialnia i pokój służącego.
Od 4 grudnia 1993 w willi Koliba mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (część Muzeum Tatrzańskiego).

SKRZYNKA:

Magnetyczny mikrus pod koordami. Podejmujcie dyskretnie, od środy do soboty kiedy muzeum jest czynne, ludzi jest tam sporo.

MIEJSCE:

Willa Koliba jest najbardziej znanym budynkiem w tak zwanym stylu zakopiańskim (inaczej zwanym witkiewiczowskim). Znajduje się ona w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej. Została ona wybudowana pod koniec XIX wieku a zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, który był twórcą i propagatorem zakopiańskiego porządku w architekturze. W przeszłości Willa pełniła funkcję mieszkalną, obecnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego, gdzie znajdują się bogate zbiory historyczne i etnograficzne.

Pierwszym właścicielem Koliby był Zygmunt Gnatowski, znany wielbiciel Tatr i Podhala. To na jego prośbę Witkiewicz zaprojektował okazałą willę. Ponieważ Gnatowski po śmierci nie ustanowił żadnych spadkobierców, Willa Koliba przeszła w ręce władz Zakopanego. Budynek ten miał niezwykle ciekawe losy. Szczęśliwie podczas II wojny światowej nie uległ zniszczeniu, z pewnością dlatego, że siedzibę miało tam Hitlerjugend. W budynku mieściła się szkoła i dom dziecka a obecnie, jak już zostało wspomniane, znajduje się tu muzeum.

Koliba oznacza w gwarze góralskiej szałas pasterski, jednak z szałasem nie ma ten budynek wiele wspólnego. Okazała willa ma charakter pensjonatu, z pięknymi meblami i detalami utrzymanymi w stylu zakopiańskim. Nad oknami umieszczone zostały charakterystyczne, promieniście rozchodzące się listwy, pełniące rolę dekoracyjną. Będąc w Zakopanem warto zaplanować sobie spacer szlakiem budynków zbudowanych w stylu zakopiańskim. Są to budynki piękne i unikatowe na skalę światową.

Twórca tego porządku architektonicznego, Stanisław Witkiewicz, starał się opracować charakterystyczny styl, aby uchronić Zakopane przed obcą moda architektoniczną, płynącą ze Szwajcarii i Austrii. Dzięki jego staraniom i wysiłkom Zakopane posiada wyjątkowy charakter. Warto wspomnieć, że styl zakopiański wykorzystywany był nie tylko w architekturze, lecz również w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku, np. mebli, ubrań i pamiątek. Niestety jego historia nie jest zbyt długa, bo liczy sobie jedynie około dwudziestu lat. Zyskał on jednak uznanie zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Zakopanego.


 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dawniej
i dziś