Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fort Gieorgija - Podziemny tunel - OP3B72
Zwiedzamy tunele :)
Właściciel: WrednaBestia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 95 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 26-07-2011
Data utworzenia: 26-07-2011
Data opublikowania: 26-07-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2016
23x znaleziona
0x nieznaleziona
10 komentarze
watchers 18 obserwatorów
25 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
17 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, burak, Czajorek, Drzazga, EB13, etna&mars, Krysiul, lost&found, michael50, Osił, p_nowik, Pawel Blonie, Plebek, Robcon, Tataminiakus, vilkolak, ZalewHK
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fort Gieorgija - Podziemny tunel .

Reaktywacja kesza Olgierda : Tunel Fortu Gieorgija OP05D4-Tunel Fortu Gieorgija.Skrzynka założona razem z Ranwersem , r00t7em i Martuś.

Zdobycie kesza wymaga dodatkowego sprzętu : wodery albo pełne OP1 ,standardowe kalosze nie wystarczą chyba że ktoś lubi kąpiele w zimnej wodzie:)Ze względu na dość wysoki poziom wody zalegający w tunelu zalecane podejmowanie w dwie osoby.

O obiekcie:

Fort Gieorgija ("Hauke-Bosaka") - to jeden z fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa, obecnie niestety nieistniejący.Wzniesiono go w latach 1863-1864, pomiędzy już istniejącymi: Fortem Siergieja i Fortem Pawła. Było to dzieło ziemno-ceglane o narysie lunety. Fort był połączony z Cytadelą poterną (tunelem), który do dzisiaj istnieje pod Aleją Wojska Polskiego i w którym zamieszkał kesz :). Tunel jest sklepiony kolebkowo,o długości około 350 m ; szerokość i wysokość tunelu po 3 m. Środkiem tunelu biegnie kanał odwadniający ze studzienkami - osadnikami. Przed 1939 w części tunelu założono pieczarkarnię korzystającą z nawozu pochodzącego z pobliskiej, małej, stajni oficerskiej. W czasie II wojny światowej pieczarkarnia maskowała konspiracyjną strzelnicę Narodowej Organizacji Wojskowej, urządzoną w dalszej części. W Powstaniu Warszawskim był schronem dla okolicznych mieszkańców. Dziś w pobliżu wejścia tunel jest zasypany ziemią i śmieciami, które skutecznie zatykają system odwadniający. (Info za wikipedią i www.podziemia.pl.)

Droga do skrzynki:

Koordynaty wkazują na wejście do tunelu . Ze wzgledu na lokalizację (park) , gdzie sie kręci sporo ludzi zalecane jest podejmowanie w godzinach wieczornych/nocnych . Po przeciśnieciu sie przez dziurę wejściową i opakowaniu się w wodery/op1/itp kierujemy sie w głąb tunelu. Staramy się (a nawet jest to zalecane) iść przy ścianach bo na środku mamy głębokie na ok. metr studzienki-osadniki. Idziemy tunelem do samego końca, przechodzimy przez trochę większy otwór wejsciowy niż ten na początku tunelu i po lewej stronie we wnęce muru szukamy kesza.

Uwagi praktyczne:

Do podjęcia kesza jest potrzebny dodatkowy sprzęt , wodery albo pełne OP1.Bedziemy brodzić w wodzie w najgłębszym miejscu prawie po pas (z perspektywy osoby o wzroście ok 170 cm :P)Konieczna latarka najlepiej czołówka (plus latarka zapasowa i baterie) Poruszamy się przy ścianie , staramy się nie wchodzić na środek tunelu ze względu na studzienki osadnikowe .

Zawartość skrzynki na starcie

W skrzynce na dobry początek znajdują się:
Nie na wymianę:

  1. Logbook ozdobiony logiem teamu założycielskiego
  2. Ołówek
  3. temperówka
Na wymianę:
  1. Magnesy na lodówkę
  2. kilka łusek LR.22
  3. metrówka
  4. strzeleckie okulary ochronne

Dla pierwszych:

Na pierwszych trzech pełnoletnich! znalazców w ramach nagrody/zachęty/certyfikatu czekają miniaturki Dębowej w medalowych kolorach.

Powodzenia!

1904-14
Obrazki/zdjęcia
tunel
Prawie_na_miejscu
:)