Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Instytut Głuchoniemych - OP38C2
czyli tam gdzie stoją złote krzyże
Eigenaar: tec777
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 108 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 23-06-2011
Gemaakt op: 23-06-2011
Gepubliceerd op: 23-06-2011
Laatste verandering: 10-11-2015
166x Gevonden
7x Niet gevonden
15 Opmerkingen
watchers 9 Volgers
7 x Bekeken
89 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Tytułowe złote krzyże , to dwa stojące na cokołach oraz trzeci trzymany w rękach posągu Św.Nepomucena , a usytuowane na placu będącym od wieków naturalnym rozstajem dróg. Łączył on drogę ze Starej Warszawy z okolicznymi osadami.
Wytyczona w XVIII wieku tzw. Droga Kalwaryjska ( dzisiejsze Aleje Ujazdowskie) została oznaczona  dwoma krzyżami , a jej wybrukowanie , ponad dwadzieścia lat później uczczono ustawieniem figury Św.Nepomucena , stąd krzyż trzeci jak i  w końcu nazwa tego miejsca.
Na początku XIX wieku po wyburzeniu kilku domów  postawiono  kościół znany obecnie jako Kościół pw. Św. Aleksandra.
Wokół placu na uwagę zasługuje szereg kamienic , z których tzw. Kamienica Karszo-Siedleckich ( pod Nr3 ) przetrwała wojnę w stanie nienaruszonym.
Istotnym też punktem placu jest istniejący od 1827 roku Instytut Głuchoniemych i Ociemniałych , którego założyciel ksiądz Jakub Falkowski został uhonorowany pomnikiem stojącym przed wejściem. Warto również obejrzeć pomnik bohaterki wojennej  Wandy Tazbir znajdujący się na podwórku Instytutu , osoby odznaczonej medalem Sprawiedliwy dla Narodów Świata.
Kesz to magnetyczny mikrus ukryty w pobliżu wejścia do Instytutu . Najłatwiej go zdobyć w porze nocnej , ale i w dzień metodą na fotografa nie powinno być trudno.
Dokładna lokalizacja w podpowiedzi , ale to w ostateczności ;D.

Stoicie w pobliżu istniejącego od 1827 roku Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych ( nazwa używana do 1962 roku ) , którego Założycielem był ksiądz Jakub Falkowski. 
Od 1842 roku istniała tu szkoła dla niewidomych , a w 1919 powstało przedszkole dla głuchych dzieci .Wychowankowie Instytutu brali czynny udział w Powstaniu Warszawskim , a jego budynek  podpalony w czasie wojny został odbudowany w 1948 roku.Od 1983 roku Instytut nosi nazwę jego Założyciela , a przed wejściem stoi Jego popiersie.
Obecnie Ośrodek zapewnia edukację przedszkolną, podstawową, gimnazjalną i ponadgimnazjalną, a także nauczanie indywidualne. Wychowankowie korzystają z opieki logopedycznej, psychologicznej i pedagogicznej. Dla rodziców dzieci niesłyszących organizowane są kursy języka migowego.( za Wiki ).Warto również obejrzeć pomnik bohaterki wojennej  Wandy Tazbir znajdujący się na podwórku Instytutu , była wychowawczynią i harcerką ,   odznaczoną medalem Sprawiedliwy dla Narodów Świata.

Gdy rozejrzycie się wokół , to zobaczycie resztę Placu Trzech Krzyży , będącego od wieków naturalnym rozstajem dróg , a z miejsca ukrycia kesza dwa stojące na cokołach  krzyże oraz trzeci trzymany  w rękach posągu Św.Nepomucena.
Wytyczona w XVIII wieku tzw. Droga Kalwaryjska ( dzisiejsze Aleje Ujazdowskie) została oznaczona  dwoma krzyżami , a jej wybrukowanie , ponad dwadzieścia lat później uczczono ustawieniem figury Św.Nepomucena , stąd krzyż trzeci jak i  w końcu nazwa tego miejsca.
Na początku XIX wieku po wyburzeniu kilku domów  postawiono kościół znany obecnie jako Kościół pw. Św. Aleksandra.
Wokół placu na uwagę zasługuje szereg kamienic , z których tzw. Kamienica Karszo-Siedleckich( pod Nr3 ) przetrwała wojnę w stanie nienaruszonym.
Tu też znajdują się kultowe warszawskie knajpki : Szpilka i Szpulka.
Polecam powałęsanie się po placu i okolicy , bo keszy wokół dostatek:D- ciekawe czy doliczycie się ile rodzajów latarni tu się znajduje.

Skrzynka , to magnetyczny mikrus ukryty niedaleko wejścia do Instytutu , koniecznie weźcie ze sobą coś do pisania.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
to tu
prawie spoilak
pomnik Wandy Tazbir
Plac Trzech Krzyży-widok na północ
jedna z latarni