Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
bacza 12: Ktora godzina? - OP38A4
Właściciel: bacza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-06-2011
Data utworzenia: 21-06-2011
Data opublikowania: 21-06-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 25-05-2014
75x znaleziona
3x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 7 obserwatorów
130 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: desantzły, Fotoimpresje, hanbei, jatar, keram58, rubeus, Yuriko
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Która godzina?
[PL]
Czy wiesz, jak działa zegar słoneczny? Dlaczego Rzeszów jest prawie 40 minut "dalej" niż Szczecin? Co to jest gnomon i dlaczego wskazuje na Gwiazdę Polarną? Jeśli nie wiesz, to nic straconego, dowiesz się wszystkiego podczas dzisiejszej wyprawy. Odpalamy GPS-y i kierujemy się do Parku Marszałka Rydza Śmigłego w Warszawie. Tutaj znajdziemy jeden z warszawskich "słoneczników" - cel naszej dzisiejszej podróży.

Zdj%2525C4%252599cie0109.jpg


Szczerze powiedziawszy sam nigdy nie zastanawiałem się specjalnie, nad zasadą działania zegara słonecznego. Nie raz widziało się takie urządzenia, jednak nigdy nie było jakoś okazji bliżej się zainteresować. Aż do wczoraj, kiedy podczas rowerowej wizytacji we wspomnianym już parku, znów natknąłem się na jedno z takich cudenek. Spróbowałem nawet sprawdzić, która była godzina.. niestety, na obiad tego dnia już nie zdążyłem;)ale za to miałem chwilę, żeby doczytać, o co w tym wszystkim chodzi.

No właśnie, za zgodą, i dzięki uprzejmości, pana Darka Oczki z gnomonika.pl, mogę przytoczyć Wam kilka ciekawych informacji na temat budowy i zasady działania zegarów słonecznych horyzontalnych - czyli takich, jak ten, którego szukasz. Muszę przyznać, że tematyka całkiem fajnie komponuje się z podstawami naszej ulubionej zabawy w geo :)

Tekst i rysunki dzięki gnomonika.pl.

poziomy-01-00.jpg

Kilka słów o czasie
Przy pomiarze czasu słonecznym cieniem należy zwrócić uwagę na różnice w rodzajach czasu. Poczynając od południka początkowego w Greenwich, co 15° długości geograficznej czas zmienia się o jedną godzinę, co w naturalny sposób tworzy strefy czasowe. Tak przynajmniej jest w teorii, gdyż ze względów praktycznych niektóre państwa – pomimo oczywistych różnic w położeniu – przyjęły czas wspólny. Tak na przykład dzieje się w Europie, gdzie większość krajów stosuje czas środkowoeuropejski. Czas zegarów słonecznych to czas tak zwany prawdziwy, czyli miejscowy słoneczny, który jest inny dla wszystkich długości geograficznych każdego kraju. [..]

Poprawne pozycjonowanie
Nazwa zegara horyzontalnego pochodzi od ustawienia jego tarczy godzinowej – jest ona dokładnie pozioma, czyli równoległa do płaszczyzny horyzontu. Żeby zamocować ją w idealnym położeniu konieczne jest użycie poziomicy. Owo bardzo proste w swej konstrukcji narzędzie natychmiast i nieomylnie wychwyci wszelkie, nawet najdrobniejsze odchylenia od właściwej płaszczyzny. Gnomon w stosunku do tarczy powinien być ustawiony pod kątem równym szerokości geograficznej danego miejsca, zaś jego wierzchołek powinien wskazywać Gwiazdę Polarną, którą niemal idealnie wskazuje biegun północny, czyli oś obrotu Ziemi. [..]

Cechy charakterystyczne
Dobrze wykreślona tarcza powinna posiadać kilka charakterystycznych cech, które są kluczowe dla skutecznego działania słonecznika:

Południk lokalny. [..] Południk najłatwiej wyznaczyć obserwując Słońce: cień pionowo wbitego w podłoże pręta wskaże dokładnie północ w momencie górowania Słońca, czyli w słoneczne południe. [..] Zegar słoneczny należy ustawić na nim w taki sposób, by linia godziny 12 pokryła się idealnie z linią południka.

poziomy-02.jpg


Linia wschód-zachód. W zegarach poziomych godziny 6 i 18 leżą na jednej i tej samej linii, która musi być prostopadła do lokalnego południka pozycjonującego zegar. Godzina 6 wskazuje zachód, a 18 wschód.

poziomy-03.jpg


Dwie osie symetrii. Pierwsza oś biegnie wzdłuż południka i tym samym przebiega przez punkt godziny 12. Linie godzin po obu stronach tej osi są swoimi lustrzanymi odbiciami. [..] Druga oś symetrii przebiega przez linię wschód-zachód. Kąty godzin po obu jej stronach również są identyczne względem siebie. [..]

poziomy-04.jpg


Ustawienie gnomonu. Nie ma znaczenia czy gnomon w zegarze ma postać przytwierdzonego do tarczy trójkąta, czy też zwykłego pręta. Co natomiast jest istotne, to jego nachylenie do tarczy zegara, które musi mieć wartość odpowiadającą szerokości geograficznej miejsca, w którym zegar stoi. W gnomonice ten kąt określany jest jako wysokość gnomonu. Jego wierzchołek powinien wskazywać Gwiazdę Polarną. Warto tutaj wspomnieć o pewnej ciekawostce: zasada Gwiazdy Polarnej obowiązuje wyłącznie na północnej półkuli – na półkuli południowej wierzchołek gnomonu wskazuje nie północ, a południe. [..]

poziomy-06.jpg


Zaciekawieni? Powyżej, to tylko wybrane fragmenty artykułu, zainteresowanym polecam przeczytać całość tutaj.

A teraz, jak dostać się do kesza. Udaj się pod wskazane koordynaty. Sprawdź, która jest godzina. Spokojnie, to krok opcjonalny;)Następnie użyj szablonu dostępnego poniżej, aby wyliczyć dwie wartości liczbowe. Patrząc na szablon i tarczę zegara, wszystko powinno być jasne. Pola zielone dodawaj, czerwone odejmuj. Otrzymasz wartość X - odległość w metrach do pojemnika finałowego, oraz wartość Y - azymut. Wiedząc już co nieco o słonecznikach, możesz wykorzystać tarczę zegara, aby wyznaczyć właściwy kierunek marszruty, powodzenia! :)

Uwaga: Szablon niezbędny do wyliczenia pozycji finałowej - pobierz.

free counters
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.