Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
BLT22 Park im. ks. J. Poniatowskiego - OP3609
Białystok zielony
Właściciel: Bełta
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 134 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-05-2011
Data utworzenia: 16-05-2011
Data opublikowania: 16-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 15-06-2013
39x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
3 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Wolv
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Park im. Księcia Józefa Poniatowskiego lub Park stary.

W 1895 roku przystąpiono do zasypywania grzęzawiska pozostałego po XVIII-wiecznym wielkim stawie, który był częścią kompozycji przestrzennej rezydencji Branickich. W 1897 roku pomiędzy ulicami Bulwarową (Branickiego), Mieszczańską (Elektryczną) i Puszkina (Mickiewicza), według projektu Waleriana Kronenberga, powstał Park Miejski.

W jego centrum wytyczono kolisty plac, na którym wzniesiono pawilon restauracyjny „Raj". Obok stała fontanna – jedna z dwóch wybudowanych w 1892 roku w Białymstoku. Od placu, w układzie krzyżowym, rozchodziły się aleje parkowe. Całość była otoczona stylizowanym, neobarokowym ogrodzeniem, wykonanym z kamiennych ciosów i ozdobnych krat. Wejście do parku możliwe było wyłącznie za opłatą. Prowadziły do niego trzy bramy. Główna usytuowana była od strony bramy pałacu Branickich a dwie pozostałe od ulicy Bulwarowej (Branickiego). W 1919 roku parkowi nadano imię księcia J. Poniatowskiego. W pawilonie organizowane były koncerty, zabawy i wystawy.

Wraz z budową gmachu teatru, cały park uległ istotnej przebudowie. Około 1937 roku rozebrano pawilon i ogrodzenie wraz z bramami. Wytyczone zostały nowe aleje. Przed teatrem, w miejscu obecnego placu, założono dywany kwiatowe. Jedyną pozostałością dawnego parku został charakterystyczny, półkoliście wygięty mostek nad Białą. W pierwszych latach XXI wieku cały plac przebudowano, nadając mu obecny kształt. przed gmachem teatru wykonano z kamienna trotuar w formie fontanny, z której woda tryska wieloma strumieniami, bezpośrednio z podziemnego zbiornika. W roku 2007 wyłożono nawierzchnie części alejek kostką i płytami kamiennymi tworząc plac centralny parku w formie prostokąta, któremu nadano nazwę Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Białystok- Przewodnik historyczny autorstwa Andrzeja Lechowskiego i nie tylko. Wirtualna podróż po parku- http://www.vtour.pl/ph/panoramy/bialystok/134/1847,Park%20ks.%20J.Poniatowskiego

 

Założona podczas nocy muzeów. Skrzynka to pojemnik na mocz (nieużywany), w środku logbook, kilka fantów (w tym serduszko otrzymane w arsenale na nocy muzeów) i ołówek. Kordy wskazują miejsce ukrycia skrzynki. Należy troszkę pokopać. Szukaj w klimatycznej alejce z drzew. Samo miejsce zakopania odosobnione jednak do lejki proszę wchodzić jak nikt nie widzi.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Park wieczorem- plac główny
Park wieczorem
Park dawniej- pawilon Raj
Wejdź tam.
A tu kop