Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Werkgruppe "Roon" - OP3564
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Eigenaar: omen1975
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 46 meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 1:00 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 30-04-2011
Gemaakt op: 05-05-2011
Gepubliceerd op: 05-05-2011
Laatste verandering: 08-05-2012
5x Gevonden
3x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
9 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Komornik132, Ziutoslaw
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Torch needed  Take special equipment  Compass  Nature  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zapraszam do odwiedzenia jednego z bardziej malowniczych zakatków województwa lubuskiego i jednocześnie wizytę w mało znanym i zapomnianym miejscu będącym pozostałością po potężnych fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Celem wycieczki jest Grupa Warowna ROON. Oto kilka słów z historii tego obiektu:

Panzerwerk 817 - Grupa warowna "Roon" - to niemiecka fortyfikacja, element odcinka północnego Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty (Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego).

Obiekt został zbudowany w latach 1936-1937 na przesmyku pomiędzy jeziorami Lipawki i Cisie. Wzniesiony został jako budowla rozproszona o standardzie odporności "B" (1,5 m żelbetu, 250 mm grubości pancerzy). Składał się z głównego, dwukondygnacyjnego schronu połączonego krótkimi tunelami z dwiema odosobnionymi wieżami (małymi schronami z kopułami bojowymi). W 1939 roku otrzymał nazwę "Roon" na cześć niemieckiego feldmarszałka i polityka Albrechta von Roona i status grupy warownej (Werkgruppe), chociaż stanowił jeden, rozproszony obiekt. Niedaleko, na sąsiednim przesmyku zbudowano w tym samym czasie bardzo podobny obiekt, Panzerwerk 814 oznaczony jako Grupa warowna "Moltke".

Panzerwerk 817 oraz Pz.W. 814 ("Moltke") były największymi obiektami fortecznymi zbudowanymi przez Niemców w ramach umocnień Łuku Odry-Warty. Główne uzbrojenie stanowiły karabiny maszynowe w łącznej liczbie 8:

  • 4 w 2 kopułach sześciostrzelnicowych typu 20P7;
  • 3 w 3 kopułach trzystrzelnicowych typu 2P7, z których 2 znajdowały się w odosobnionych wieżach;
  • 1 za płytą pancerną typu 7P7, osłaniający wejście i tył schronu.

Pozostałe wyposażenie bojowe schronu stanowił granatnik typu M19 ukryty pod stropem w kopule typu 34P8 oraz służąca do obserwacji kopuła 52P8.

Na górnej kondygnacji głównego obiektu mieściły się wejścia oraz pomieszczenia bezpośrednio związane z walką. Na dolnej zgodnie z zasadami niemieckiej fortyfikacji zaplecze bytowe dla załogi oraz zejścia do tuneli, prowadzących do wież odosobnionych. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Panzerwerk 817 stanowił bardzo silne umocnienie. Rozproszenie środków ogniowych przez zastosowanie wież odosobnionych dawało nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również znacznie lepsze pokrycie otoczenia ogniem i utrudniało prowadzenie ognia do obiektu z bliskiej odległości. Siłą ognia maszynowego Pz.W. przewyższał większość schronów o standardzie "B" (B-Werków) budowanych przez Niemców w tym okresie.

W odróżnieniu od budowanych w późniejszych latach B-Werków Pz.W. 817 nie posiadał możliwości uzupełnienia o stanowisko armaty przeciwpancernej umieszczonej w wieży lub kazamacie.

Po wojnie schrony grupy "Roon" zostały wysadzone w powietrze i pozbawione elementów pancernych.

źródło: Perzyk,Miniewicz, Międzyrzecki Rejon Umocniony 1934-1945, Warszawa 1993

 

Opis kesza:

Roon jest dzisiaj ogromnym gruzowiskiem żelbetowych fragmentów bunkra. Mimo wysadzenia go w powietrze zachowało sie kilka podziemnych pomieszczeń należących do dolnej kondygnacji . W dobrym stanie zachował sie również fragment poterny prowadzącej do odosobnionej wieży. Tam ukryty został kesz. Aby go odnaleźc nalezy:

 

1. Zlokalizować ruiny grupy warownej ROON

2. Odnaleźć trudnodostepny , podziemny chodnik prowadzący do odosobnionej wieży. Miejsce jest jedyne w swoim rodzaju lecz znalezienie go może wymagać znajomości struktury bunkra, pierwotnego rozkładu jego pomieszczeń oraz ..... 

3. Wykopać kesza znajdującego się w końcowej częsci poterny

4. Spisać i/lub zapamietać hasło do logu znajdujace sie na ostatniej stronie logbooku.

 

Aktualny stan obiektu: 


Podczas poszukiwań nalezy zachować szczególną ostrożność. Obiekt jest niebezpieczny , bardzo łatwo jest potknąc się o wystające pręty zbrojeniowe. Dotarcie do kesza wymaga posiadania LATARKI !

Poza standardowym papierowym logbookiem skrzynka zawiera również log w wersji elektronicznej. 

Papierowy logbook - nie wymaga komentowania

Logbook w postaci elektronicznej jest to karta micro SD wraz z adapterem i czytnikiem. Coraz więcej geokeszerów - przynajmniej tych ze środowiska warszawskiego z którymi mam kontakt podróżuje z laptopami - można więc wpisać się do pliku tekstowego "log". Wpisu można również dokonać wkładając kartę micro SD do telefonu . Używając karty pamięci wraz z adapterem , można zainstalować ją w większości modeli aparatów cyfrowych i nagrać tam ścieżkę dźwiękową, pstryknąć foto lub też nagrać krótki filmik. 

Aktualnie w dniu instalowania kesza , elektroniczny logbook zawiera 2 prezentacje zdjęć- jedną z ciekawych podziemnych obiektów na terenie Polski oraz Czech, mapę oraz log.txt. 

Log elektroniczny NIE jest fantem wymiennym - jeśli potrzebujesz czytnik do własnych celów - w keszu znajdziesz inne , nowe i fabrycznie zapakowane.   

 

Pomocne informacje:

Rozkład pomieszczeń bunkra mozna znaleźć w książce Perzyka i Miniewicza oraz w internecie np tutaj ---> http://fortyfikacje.net/forum/viewtopic.php?t=675&sid=b6577ca41551a85b06f572e5f85c0133

 

Życzę owocnych poszukiwań. 
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Geokrety

Geokrety  Żabka Ceglana - Totale afstand: 923 km
Geokrety  Bury - Totale afstand: 303 km

Afbeeldingen
wejście
Poterna prowadząca do odosobnionej wiezy
Tutaj szukaj kesza
Logs: Gevonden 5x Niet gevonden 3x Opmerking 5x Alle logs