Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WILHELMINA - OP34CE
Właściciel: Mario&Monia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 265 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 26-04-2011
Data utworzenia: 26-04-2011
Data opublikowania: 26-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 20-05-2013
71x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
7 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W 1834 r. spółka niemiecka "Spadokbiercy Gieschego" uruchomiła hutę cynku "Wilhelmina". W 1906 r. architekci Jerzy i Edward Zillmanowie z Charlottenburga zaprojektowali nowoczesną (na tamte czasy) hutę cynku "Uthemann", którą oddano do użytku w 1912 roku. W 1926 r. huty przejął koncern amerykański Harrimana, przy czym "Wilhelminę" zaczęto likwidować, a hutę "Uthemann" rozbudowywać. Po II wojnie światowej majątek huty upaństwowiono i nadano jej nazwę Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice".

Z hutniczego kompleksu, którego początki sięgają 1834 roku, poza ruinami zostały jeszcze trzy budynki: dyrekcji, wieża ciśnień i walcownia cynku. Kolonia robotnicza Wilhelmina wyrosła w latach czterdziestych XIX wieku przy  skrzyżowaniu dróg z Mysłowic do Katowic i z Szopienic do Janowa na  terenach  odkupionych  od  hrabiego A. Mieroszewskiego  i chłopa Kaspra Dziedzica. Jej powstanie związane było  z uruchomieniem w 1834 roku przez koncern „Giesches Erben” huty cynku „Wilhelmina”. Huta  czynna  była  do  1928 roku. Nazwę swą wywodzi od imienia Wilhelma von Kessel – pełnomocnika kolegium reprezentantów koncernu  „Giesches Erben. W 1836 obok huty przeprowadzono nową drogę Mysłowice – Katowice.

W roku 1846 zaczęto budować pierwsze domy wielorodzinne dla robotników, tzw. familoki. W 1872 roku na terenie kolonii oddano szkołę katolicką z polskim językiem wykładowym do której wtedy uczęszczało 400 dzieci ( późniejsza  Szkoła Podstawowa nr 49 im. Józefa Wieczorka, która istniała do 1976 roku).  Dalsza rozbudowa Wilhelminy nastąpiła w roku 1890, w którym powstały kolejne domy przy obecnej ulicy Obrońców Pokoju. Domy kolonii w większości były własnością początkowo Spadkobierców Gieschego , a od 1922 roku – spółki akcyjnej „Giesche”.  W pierwszych domach nie było ani wody ani kanalizacji. Robotników hut Gieschego, zamieszkujących familoki, obowiązywały od połowy XIX wieku specjalne regulaminy, które nakazywały zachowanie ciszy, porządku i bezpieczeństwa oraz zabraniały trzymania przez lokatorów psów, kotów, królików  i gołębi.

Wilhelmina związana  była w XIX wieku z Roździeniem, a od 1926 roku z Szopienicami,  z  którym została włączona w 1960  do Katowic. Współczesna lokalizacja Wilhelminy to skrzyżowanie ulicy Krakowskiej, Lwowskiej i Bagiennej. Obecnie Wilhelmina administracyjnie wchodzi w skład katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec.

Od 1972 roku na miejscu huty „Wilhelmina” funkcjonował  Zakład Przetwórstwa Miedzi  Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". W 2000 huta działając dotąd jako przedsiębiorstwo państwowe została skomercjalizowana a nowo powstała spółka akcyjna stała się częścią grupy kapitałowej Impexmetal SA, zaś   w 2005 weszła  w struktury grupy kapitałowej Boryszew SA. 26 września 2008 Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Warszawie uchwałą zdecydowało, o tym, że Huta Metali Nieżelaznych "Szopienice" Spółka Akcyjna zostanie rozwiązana i rozpocznie się proces jej likwidacji.

Z starej Wilhelminy nie pozostało już za wiele, parę familoków, ale żyją ludzie rozrzuceni   po okolicznych dzielnicach, kraju i poza granicami naszej Małej Ojczyzny.

Skrzynka znajduje się na skrzyżowaniu ulic Lwowskiej i Bagiennej.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Skrzyżowanie
TU spoczywa
Wpisy do logu: znaleziona 71x nieznaleziona 2x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria