Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Prószków - OP3081
obronny bastion i renesansowy pałac
Właściciel: Cichy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 177 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:25 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 09-01-2011
Data utworzenia: 09-01-2011
Data opublikowania: 09-01-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 06-08-2012
34x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
113 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aneczka100+JB, KaNaDa, rubin, testarossa, tonieważne
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zamek Prószkowskich

Według omszałej legendy, pierwszą, drewnianą jeszcze warownię pobudować miał w Prószkowie, w roku 1250 Stanislaus, jeden z potomków Radossiusa, którego przodkowie trafili na Śląsk z Czech.


Dopiero w 1563, kiedy to Jerzy Krzysztof Prószkowski wzniósł pierwszą, prawdziwie magnacką siedzibę. Powstały zamek połączył w sobie walory obronnego bastionu i renesansowego pałacu. W owych czasach była to - nie licząc „Zamku Piastów” w Brzegu - rezydencja unikatowa, z krużgankowym dziedzińcem i systemem wysuniętych fortyfikacji na wypadek oblężenia z użyciem coraz powszechniejszej artylerii.


Włoskie inspiracje dostrzegalne są również w sgraffitowych zdobieniach elewacji ściany północno-zachodniej - prószkowskie sgraffita, to głównie figuralne przedstawienia scen batalistycznych, rodzajowych, mitologicznych.

W niezmienionym kształcie rezydencja Prószkowskich trwała do roku 1613, kiedy to dobudowano salę biblioteczną, salę koncertową i teatralną. Fortuna długo sprzyjała Prószkowskim, aż przyszedł dzień, gdy pod miasteczkiem pojawił się oddział feldmarszałka Lenarta Torstenssona.

Kliknij, aby powiększyćopis: „Sala Rycerska” - jedno z najlepiej zachowanych i najcenniejszych wnętrz zamkowych. foto: Krzysztof Duniecrozmiar: 18,51 KB pobrań: 10653 data: 2004-02-04 14:42:58 Trwała „Wojna Trzydziestoletnia”, Szwedzi spalili Prószków, złupili i spalili również zamek. Do odbudowy, która rozpoczęła się w roku 1677, Jerzy Krzysztof II Prószkowski zaangażował włoskiego sztukatora i architekta, Jana Sergano. Włoch wzmocnił ściany frontowe zamku dodając dwie wieże nad skrzydłem czołowym i zamurował otwarty wcześniej krużganek.

W 1783 król Prus Fryderyk II Hohenzollern, kupił od Dietrichsteinów zamek za żądaną kwotę 333.333 i 1/3 dukata. Końcówkę - 1/3 dukata - Fryderyk Wielki kazał specjalnie na okazję transakcji wybić w królewskiej mennicy, w obiegu nie było bowiem takich nominałów.


Zamek nigdy już nie wrócił do Prószkowskich. Nigdy też nie powrócił do dawnej świetności. Przez lata mieściły się w nim rozmaite instytucja użyteczności publicznej, w 1930 roku powołany w nim został oddział szpitala św. Wojciecha dla upośledzonych umysłowo.

Aktualnie Zamek po 333 latach. Ostatni tak poważny remont zamek w Prószkowie przechodził w 1677 r. W ramach prac, które zaczną się około połowy marca, odświeżone będą m.in. sztukaterie w sali rycerskiej, odnowione malowidła na elewacji zewnętrznej budynku, pochodzące z XVII w. Renowacji zostanie także poddana kaplica zamkowa.

 

W zamku aktualnie jest dom pomocy społecznej. Można wejść i pozwiedzać piękny dziedziniec z fontanną na środku. 

 Wchodząc tam ogarnia nas spokój i cisza. 
Możemy chwile posiedzieć i odpocząć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby znaleźć kesza musimy pójść na mały spacerek. Po zobaczeniu kilku ciekawych miejsc zdobędziemy brakujące cyfry do współrzędnych ukrycia kesza.

Współrzędne finałowe:
N 50° 34.ABC' 
E 17° 52.DEF' 

Gdy już zwiedzimy dziedziniec zamku czas znaleźć skrzynkę. Po wyjściu z Zamku idziemy w prawo alejkami aby zobaczyć ładną studnie życzeń .Gdy zmierzamy do studni mijamy po prawej stronie tablicę informującą nas co to za plac. Obejrzyjcie go dokładnie, są na nim magnetyczne tabliczki z cyframi DE. 

Gdy obejrzymy studię za plecami będzimy mieli pomnik Poległych. 
Są na nim tablice informujące. Kolejna Cyfra to ilość tych tablic = F

Po chwili zadumy idziemy do wielkiej tablicy po prawej stronie zamku, która informuje nas o nakłądzie finansowym, jaki był przeznaczony na renowację oobiektu. Ponownie poszukaj magnetycznych współrzędnych AB. 

Ostatnia współrzędna C to nr widniejący na zamku podzielony przez cyfrę F

Gdyby zaginęły magnetyczne cyfry to D jest ostatnią cyfrą na drogowskazie kierującego na MAS ZAHORI-BECBA, E jest pierwszą cyfrą na Terneberg (znaki koło fontanny).
A-to siódma cyfra, B-17cyfra na wielkiej tablicy UE

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.