Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zamek Prószków - OP3081
obronny bastion i renesansowy pałac
Owner: Cichy
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 177 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Puzzle
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:25 h    Distance to travel: 0.30 km
Date hidden: 09-01-2011
Date created: 09-01-2011
Date published: 09-01-2011
Last modification: 06-08-2012
34x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
113 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: aneczka100+JB, KaNaDa, rubin, testarossa, tonieważne
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zamek Prószkowskich

Według omszałej legendy, pierwszą, drewnianą jeszcze warownię pobudować miał w Prószkowie, w roku 1250 Stanislaus, jeden z potomków Radossiusa, którego przodkowie trafili na Śląsk z Czech.


Dopiero w 1563, kiedy to Jerzy Krzysztof Prószkowski wzniósł pierwszą, prawdziwie magnacką siedzibę. Powstały zamek połączył w sobie walory obronnego bastionu i renesansowego pałacu. W owych czasach była to - nie licząc „Zamku Piastów” w Brzegu - rezydencja unikatowa, z krużgankowym dziedzińcem i systemem wysuniętych fortyfikacji na wypadek oblężenia z użyciem coraz powszechniejszej artylerii.


Włoskie inspiracje dostrzegalne są również w sgraffitowych zdobieniach elewacji ściany północno-zachodniej - prószkowskie sgraffita, to głównie figuralne przedstawienia scen batalistycznych, rodzajowych, mitologicznych.

W niezmienionym kształcie rezydencja Prószkowskich trwała do roku 1613, kiedy to dobudowano salę biblioteczną, salę koncertową i teatralną. Fortuna długo sprzyjała Prószkowskim, aż przyszedł dzień, gdy pod miasteczkiem pojawił się oddział feldmarszałka Lenarta Torstenssona.

Kliknij, aby powiększyćopis: „Sala Rycerska” - jedno z najlepiej zachowanych i najcenniejszych wnętrz zamkowych. foto: Krzysztof Duniecrozmiar: 18,51 KB pobrań: 10653 data: 2004-02-04 14:42:58 Trwała „Wojna Trzydziestoletnia”, Szwedzi spalili Prószków, złupili i spalili również zamek. Do odbudowy, która rozpoczęła się w roku 1677, Jerzy Krzysztof II Prószkowski zaangażował włoskiego sztukatora i architekta, Jana Sergano. Włoch wzmocnił ściany frontowe zamku dodając dwie wieże nad skrzydłem czołowym i zamurował otwarty wcześniej krużganek.

W 1783 król Prus Fryderyk II Hohenzollern, kupił od Dietrichsteinów zamek za żądaną kwotę 333.333 i 1/3 dukata. Końcówkę - 1/3 dukata - Fryderyk Wielki kazał specjalnie na okazję transakcji wybić w królewskiej mennicy, w obiegu nie było bowiem takich nominałów.


Zamek nigdy już nie wrócił do Prószkowskich. Nigdy też nie powrócił do dawnej świetności. Przez lata mieściły się w nim rozmaite instytucja użyteczności publicznej, w 1930 roku powołany w nim został oddział szpitala św. Wojciecha dla upośledzonych umysłowo.

Aktualnie Zamek po 333 latach. Ostatni tak poważny remont zamek w Prószkowie przechodził w 1677 r. W ramach prac, które zaczną się około połowy marca, odświeżone będą m.in. sztukaterie w sali rycerskiej, odnowione malowidła na elewacji zewnętrznej budynku, pochodzące z XVII w. Renowacji zostanie także poddana kaplica zamkowa.

 

W zamku aktualnie jest dom pomocy społecznej. Można wejść i pozwiedzać piękny dziedziniec z fontanną na środku. 

 Wchodząc tam ogarnia nas spokój i cisza. 
Możemy chwile posiedzieć i odpocząć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby znaleźć kesza musimy pójść na mały spacerek. Po zobaczeniu kilku ciekawych miejsc zdobędziemy brakujące cyfry do współrzędnych ukrycia kesza.

Współrzędne finałowe:
N 50° 34.ABC' 
E 17° 52.DEF' 

Gdy już zwiedzimy dziedziniec zamku czas znaleźć skrzynkę. Po wyjściu z Zamku idziemy w prawo alejkami aby zobaczyć ładną studnie życzeń .Gdy zmierzamy do studni mijamy po prawej stronie tablicę informującą nas co to za plac. Obejrzyjcie go dokładnie, są na nim magnetyczne tabliczki z cyframi DE. 

Gdy obejrzymy studię za plecami będzimy mieli pomnik Poległych. 
Są na nim tablice informujące. Kolejna Cyfra to ilość tych tablic = F

Po chwili zadumy idziemy do wielkiej tablicy po prawej stronie zamku, która informuje nas o nakłądzie finansowym, jaki był przeznaczony na renowację oobiektu. Ponownie poszukaj magnetycznych współrzędnych AB. 

Ostatnia współrzędna C to nr widniejący na zamku podzielony przez cyfrę F

Gdyby zaginęły magnetyczne cyfry to D jest ostatnią cyfrą na drogowskazie kierującego na MAS ZAHORI-BECBA, E jest pierwszą cyfrą na Terneberg (znaki koło fontanny).
A-to siódma cyfra, B-17cyfra na wielkiej tablicy UE

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 34x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions