Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Folwark Moczydło - OP3008
Resztki stajni dawnego folwarku Moczydło
Właściciel: rubeus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-12-2010
Data utworzenia: 19-12-2010
Data opublikowania: 19-12-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2016
169x znaleziona
8x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
7 odwiedzających
91 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W tym miejscu był (formalnie jeszcze jest - ale już zawieszony i czekający na archiwizację ) kesz fibro - reaktywuję miejsce, ze względu na jego historię.

Moczydło kojarzy się większości Warszawiaków z Parkiem Moczydło na Woli. Tymczasem jest w stolicy o wiele starsze miejsce noszące to miano, położone na terenie dzielnicy Ursynów.

Tereny dawnej wsi Moczydło (bo o niej mowa ) oraz folwarku - to obszar ciągnący się wzdłuż ulic Rybałtów i Stryjeńskich, od północnej granicy Lasu Kabackiego aż po ulicę Kazury a nawet Płaskowickiej - a więc fragment dzisiejszych Kabat oraz zachodniego Natolina - głównie osiedla Wyżyny.

Historia Moczydła.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1528 roku. Kolejną ważną datą jest rok 1725 r, kiedy to Moczydło zakupiła właścicielka dóbr wilanowskich Elżbieta Sieniawska z Lubomirskich. W 1864 podobnie jak wiele innych wsi została uwłaszczona i włączona do gminy Wilanów (której częścią był aż do 1951 roku). Liczyła wówczas 131 mieszkańców, ok. 360 ha gruntów folwarcznych i 36 ha gruntów włościańskich. W 1905 w folwarku i we wsi było łącznie 20 domów i 146 mieszkańców.

I to właśnie folwark będzie nas interesował - tereny wsi, to temat na inną skrzynkę :-)

Swój "złoty" okres moczydłowski folwark miał na przełomie XIX i XX wieku, kiedy wśród stołecznej elity zapanowała moda na jeździectwo i wyścigi konne. Moczydło wyspecjalizowało się w hodowli wierzchowców. Wydzierżawione od Branickich - ówczesnych właścicieli całych dóbr Wilanowskich, stajnie i łąki służyły przygotowaniu koni do sezonu wyścigowego na torze na Polu Mokotowskim. Uczyła się również tu jeździć młodzież z towarzystwa. Największy rozkwit folwarku przypadł na okres międzywojenny, kiedy to kupił go jeden z najbogatszych warszawiaków - Michał Róg - wówczas Moczydło stało się zapleczem nowego toru wyścigów konnych na Służewcu.

Po przyłączeniu w 1951 terenów obecnego Ursynowa do Warszawy, właścicielem części gruntów stała się Szkoła Główna Gospodarstwa Rolnego (a dokładniej miało to miejsce w 1956 r.), która pewien ich kawałek z samymi zabudowaniami po folwarku ma po dziś dzień.

W połowie lat 80-tych na terenach folwarku zaczęto budowę osiedla mieszkaniowego - zachodniego pasma Natolińskiego - obecnego os. Wyżyny.

O miejscówce.

Budynek stajni pochodzi z II połowy XIX w. Stan w jakim znajdują się zabudowania (mocno zrujnowane ), to efekt dekad zaniedbania ze strony właściciela - czyli SGGW i kilku pożarów. Kilka lat temu, pojawił się pomysł przebudowania budynków stajni (wówczas jeszcze w ciut lepszym stanie technicznym) na centrum kultury. Niestety poza pomysłodawcami i nieliczną grupką mieszkańców, nikt nie zainteresował się tym na serio.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.