Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lekcja historii. - OP2FBB
Właściciel: Fiśka&Jogi
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 119 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-11-2010
Data utworzenia: 29-11-2010
Data opublikowania: 29-11-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 23-03-2020
157x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
98 odwiedzających
101 x oceniona
Oceniona jako: dobra
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, Drzazga, Gulta, KTHM, Palua
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Podczas zimowej ofensywy wojsk 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945r., Podgaje (Fledeborn) były miejscem jednej z najcięższych bitew, jakie stoczyła na swoim szlaku bojowym 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Wieś leżała w pasie przesłania (lecz nie w sektorze natarcia dywizji) Wału Pomorskiego. Podgaje były bronione przez grupę bojową Elster, rekrutującą się z 15 Dywizji Grenadierów SS (1 łotewskiej) w której znaczną większość stanowili żołnierze łotewscy. W celui rozpoznania systemu obrony oraz sił wroga w rejon wsi wysłano 4 Kompanie ppor. Alfreda Sofki  w liczbie ok. 80 żołnierzy. Po przejściu mostu na Gwdzie w miejscowości Grudna, żołnierze nie zachowując należytej ostrożności maszerowali przez las w kierunku Podgajów. Gdy wyszli z lasu na odkrytym terenie kompania wpadła w zasadzkę. Po dwóch godzinach walki zaczęło brakować amunicji. Straty sięgały 50 % stanu osobowego. Podporucznik Alfred Sofka podjął decyzję o poddaniu się. Do niewoli dostało się 37 żołnierzy. Podczas przesłuchań byli bici i torturowani, grożono im, że zostaną zastrzeleni. Żołnierze podjęli próbę ucieczki, ale udało się zbiec tylko dwóm - podporucznikowi Frugale i kapralowi Bondzelewskiemu, trzech zginęło - w tym także dowódca kompanii. Hitlerowcom udało się zatrzymać 32 żołnierzy. Umieszczono ich w stodole, skrępowano drutem kolczastym, oblano benzyną i spalono żywcem. Ich szczątki odnaleźli późniejsi zdobywcy Podgajów.

Dzisiaj w miejscu śmierci 32 żołnierzy 3 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty, wznosi się monumentalny pomnik, symbolizujący płomienie płonącej stodoły, a jej rozmiary wyznaczają ułożone wokół pomnika kamienie.

 Teraz o samym keszu: Jest to Drive In w rozmiarze mikro (zawiera tylko dziennik i ołówek), umiejscowiony bezpośrednio przy pomniku. Kesz magnetyczny.

Uwaga: w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika znajduje się salon-serwis sprzętu rolniczego, za dnia kręci się tam zazwyczaj kilka osób, po zmroku natomiast o każdej pełnej godzinie ochrona wychodzi na obchód i przechodzi w odległości ok 10m od pomnika, do tego miejsce dobrze oświetlone.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik latem
Spoiler