Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kaplica - OP2EDD
kaplica przyszpitlna na terenie Olina
Eigenaar: Michu4000
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 105 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 09-11-2010
Gemaakt op: 07-11-2010
Gepubliceerd op: 09-11-2010
Laatste verandering: 21-08-2012
109x Gevonden
4x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 12 Volgers
89 x Bekeken
72 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
18 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: antonio, Drzazga, glivec, GreenTea, JoannaLadyMoon, kaszel3, Majonez299, mieszko, MiszkaWu, nonamed, Osił, Pen-y-Cat, Phoebe, Plebek, Psikiszek, szubaada, unieski, Werrona
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Bike  Torch needed  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kaplica przyszpitlna położona na terenie Sanatorium Dziecięcego, zwanego Olinem.

Zaczęło ono działać prawdopodobnie w lecie 1926 r. jako zakład letniskowy dla dzieci z biednych rodzin, ufundowany przez Magistrat miasta Warszawy przy pomocy organizacji społecznych. Duże zasługi przy jego stworzeniu miała Aleksandra Piłsudska (stąd nieoficjalna nazwa Olin), a także dr Hanna Dłuska (siostra Marii Skłodowskiej-Curie) i architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz, który za darmo zaprojektował ośrodek. W głównym budynku mieściło się 250 dziewczynek, a dla 750 chłopców rozstawiano namioty. Zapewniano wyżywienie i atrakcyjny program wychowawczy. Kilka lat przed wojną rozbudowano budynek główny i założono centralne ogrzewanie. Odtąd zakład czynny był cały rok. Wg wspomnień A. Piłsudskiej, w pierwszych dniach wojny Niemcy zrzucając bomby zabili 15 dzieci, a wiele ranili. Dalsza rozbudowa nastąpiła po wojnie dzięki pomocy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. W końcu 1945 r. jego przewodniczący - Olaf Nurdwall zwrócił się do władz polskich z propozycją wybudowania sanatorium i prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Od wiosny 1946 r. między Gdynią a Otwockiem krążyły ciężarówki z materiałami budowlanymi i sprzętem medycznym. Otwarcie pierwszego pawilonu na 40 łóżek nastąpiło we wrześniu 1946 r., w obecności premiera Szwecji dr. Eckeberga i dr. Nurdwalla. Żołnierze szwedzcy zbudowali kolonię drewnianych pawilonów. Odtąd mogło tu leczyć się 500 dzieci z różnymi schorzeniami dróg oddechowych. W placówce zatrudniony był personel szwedzki i polski, m.in. byłe więźniarki z Ravensbrück i Oświęcimia. Było to największe sanatorium w Otwocku. Do 1948 r. miało wspólny zarząd polsko-szwedzki, potem przeszło pod zarząd magistratu Warszawy. Repatriant, dr Groer wprowadził tu osiągnięcia szkoły lwowskiej. Dzięki temu otwarto filię Instytutu Gruźlicy i wydawano pierwsze prace naukowe nt. gruźliczego zapalenia mózgu i opon mózgowych. W 1951 r. sanatorium otrzymało imię Juliana Marchlewskiego. Wysokokwalifikowany zakład ftyzjopediatryczny kontynuował tradycje prof. Groera. W 1992 r. przeniesiono sanatorium do obiektu na ul. Narutowicza.

opis z forgotten.pl (tam też dużo odnośników do zdjęć)


Kaplica jakiś czas temu została zamurowana z powodu spalenia w niej Fiata 126p. Na szczęście nie ma rzeczy nieodwracalnych - ktoś "odmurował" jedno okno przez które można dostać się do środka.

Co do samego szpitala to jest on mało interesujący, właściwie tylko kupa gruzu. W dodatku spalonego: W nocy spłonął Olin. Jego lokalizacja w waypoint'cie.

Skrzynka jest schowana wewnątrz kaplicy. W środku panują egipskie ciemności, więc latarka jest niezbędna.

Zdobywanie skrzynki może być niebezpieczne.

Proszę o odkładanie kesza w taki sam sposób jak został znaleziony.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Olin
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
kaplica
okno
Olin