Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kaplica - OP2EDD
kaplica przyszpitlna na terenie Olina
Owner: Michu4000
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 105 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-11-2010
Date created: 07-11-2010
Date published: 09-11-2010
Last modification: 21-08-2012
109x Found
4x Not found
6 notes
watchers 12 watchers
89 visitors
72 x rated
Rated as: Excellent
18 x recommended
This cache is recommended by: antonio, Drzazga, glivec, GreenTea, JoannaLadyMoon, kaszel3, Majonez299, mieszko, MiszkaWu, nonamed, Osił, Pen-y-Cat, Phoebe, Plebek, Psikiszek, szubaada, unieski, Werrona
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  Torch needed  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kaplica przyszpitlna położona na terenie Sanatorium Dziecięcego, zwanego Olinem.

Zaczęło ono działać prawdopodobnie w lecie 1926 r. jako zakład letniskowy dla dzieci z biednych rodzin, ufundowany przez Magistrat miasta Warszawy przy pomocy organizacji społecznych. Duże zasługi przy jego stworzeniu miała Aleksandra Piłsudska (stąd nieoficjalna nazwa Olin), a także dr Hanna Dłuska (siostra Marii Skłodowskiej-Curie) i architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz, który za darmo zaprojektował ośrodek. W głównym budynku mieściło się 250 dziewczynek, a dla 750 chłopców rozstawiano namioty. Zapewniano wyżywienie i atrakcyjny program wychowawczy. Kilka lat przed wojną rozbudowano budynek główny i założono centralne ogrzewanie. Odtąd zakład czynny był cały rok. Wg wspomnień A. Piłsudskiej, w pierwszych dniach wojny Niemcy zrzucając bomby zabili 15 dzieci, a wiele ranili. Dalsza rozbudowa nastąpiła po wojnie dzięki pomocy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. W końcu 1945 r. jego przewodniczący - Olaf Nurdwall zwrócił się do władz polskich z propozycją wybudowania sanatorium i prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Od wiosny 1946 r. między Gdynią a Otwockiem krążyły ciężarówki z materiałami budowlanymi i sprzętem medycznym. Otwarcie pierwszego pawilonu na 40 łóżek nastąpiło we wrześniu 1946 r., w obecności premiera Szwecji dr. Eckeberga i dr. Nurdwalla. Żołnierze szwedzcy zbudowali kolonię drewnianych pawilonów. Odtąd mogło tu leczyć się 500 dzieci z różnymi schorzeniami dróg oddechowych. W placówce zatrudniony był personel szwedzki i polski, m.in. byłe więźniarki z Ravensbrück i Oświęcimia. Było to największe sanatorium w Otwocku. Do 1948 r. miało wspólny zarząd polsko-szwedzki, potem przeszło pod zarząd magistratu Warszawy. Repatriant, dr Groer wprowadził tu osiągnięcia szkoły lwowskiej. Dzięki temu otwarto filię Instytutu Gruźlicy i wydawano pierwsze prace naukowe nt. gruźliczego zapalenia mózgu i opon mózgowych. W 1951 r. sanatorium otrzymało imię Juliana Marchlewskiego. Wysokokwalifikowany zakład ftyzjopediatryczny kontynuował tradycje prof. Groera. W 1992 r. przeniesiono sanatorium do obiektu na ul. Narutowicza.

opis z forgotten.pl (tam też dużo odnośników do zdjęć)


Kaplica jakiś czas temu została zamurowana z powodu spalenia w niej Fiata 126p. Na szczęście nie ma rzeczy nieodwracalnych - ktoś "odmurował" jedno okno przez które można dostać się do środka.

Co do samego szpitala to jest on mało interesujący, właściwie tylko kupa gruzu. W dodatku spalonego: W nocy spłonął Olin. Jego lokalizacja w waypoint'cie.

Skrzynka jest schowana wewnątrz kaplicy. W środku panują egipskie ciemności, więc latarka jest niezbędna.

Zdobywanie skrzynki może być niebezpieczne.

Proszę o odkładanie kesza w taki sam sposób jak został znaleziony.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Olin
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kaplica
okno
Olin