Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Św. Antoni od skrzynek - OP2D81
Z wizytą u OO. Bernardynów
Eigenaar: Nornick
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 83 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 03-10-2010
Gemaakt op: 04-10-2010
Gepubliceerd op: 04-10-2010
Laatste verandering: 11-06-2023
202x Gevonden
10x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 11 Volgers
66 x Bekeken
107 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Kukułki
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL

Kościół św. Antoniego Padewskiego

Kesz jest umiejscowiony w pobliżu kościółka OO. Bernardynów na warszawskim Czerniakowie. Kościół ten jest stosunkowo niewielki, ale nie dajcie się zwieść pozorom - naprawdę warto go odwiedzić. Jest obiektem bardzo nietypowym w Warszawie, gdyż jako jeden z nielicznych zabytków przetrwał (niemal) bez uszczerbku II WŚ. Nie był przebudowywany i zachował oryginalne wnętrze, więc dziś możemy napawać się oryginalnym, barokowym wystrojem i malowidłami.

Patronem kościoła jest św. Antoni z Padwy, który jest też dobrym kandydatem na patrona geokeszerów - to jego należy prosić o pomoc i natchnienie przy odnajdywaniu różnych rzeczy, które gdzieś się schowały. Tak jak na przykład skrzynki*...

Historia kościoła
Kościół powstał pod koniec XVII wieku, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, architekta króla Jana III Sobieskiego. Został ufundowany razem z klasztorem OO.  Bernardynów przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W krypcie pod głównym ołtarzem złożono relikwie św. Bonifacego, co spowodowało że mały kościółek na południe od Warszawy szybko stał się ważnym celem pielgrzymek okolicznych wiernych. W okresie powstania styczniowego zakonnicy sprzyjali walczącym o sprawę narodową rodakom, więc władze carskie podjęły (w ramach rozdziału kościoła od państwa) decyzję o kasacie klasztoru. Od tego czasu kościół znajdował się w gestii diecezji, a potem (1930-1945) Księży Zmartwychwstańców. Bernardyni przejęli z powrotem klasztor i kościół od 1945 roku. Ostatnio zbudowano nowy, znacznie większy kościół (ten na tyłach), ale gdzie mu do tego barokowego cacuszka.

Więcej o historii i konkretnych kawałkach wystroju znajdziecie na stronach parafii, zakonu  i w wikipedii. Stamtąd właśnie zaczerpnąłem powyższe informacje.


Teren kościoła otoczony murem, jest dawnym cmentarzem, stąd na przykład dziwny kamień z czaszką. Na tym murze od wewnątrz znajdziemy wiele tablic pamiątkowych związanych z ofiarami II Wś, zwracam uwagę że te o AK są znacznie starsze niż ostatnie dwadzieścia lat. Mieli braciszkowie sporo odwagi, żeby orzełka z koroną za komuny sobie wmurować...

Informacje praktyczne

Jeśli brama frontowa jest zamknięta, to zawsze można wejść przez boczną furtkę (z przeciwnej strony niż Czerniakowska). Kościół niestety rzadko jest otwarty, więc polecam sprawdzenie godzin mszy - przed i po liturgii zazwyczaj można obejrzeć wnętrze, czasem również w sobotę (jeśli ślub się trafi). Inaczej - tylko przez kraty (zwykle drzwi są otwarte), choć i tak warto. Polecam przyjrzenie się posadzce - już wiem skąd ściągał Escher... Przed kościołem spory parking.

Kesz

Kesz po reaktywacji to magnetyczny mikrus, bo oryginalne duże pudełko zeżarło.

Uwaga - geocaching.com!

Kesz jest zarejestowany też na geocaching.com. Proszę o tym pamiętać, a w szczególności jeś nie bawicie się tam, nie zabierać groundspeakowych trackabli (travelbugów etc.), jeśli tu jakieś wpadną.

 



* Nie dotyczy skrzynek Makosa. Patronem poszukiwaczy skrzynek Makosa jest św. Juda Tadeusz**, który ma kościół nieco dalej - na ul. Goraszewskiej.
** św. Juda Tadeusz - patron spraw trudnych i beznadziejnych...

 

EDIT: Starą skrzynkę wcięło, więc zreaktywowałem jako mikro - koordy i hint nowe. Proszę o wzięcie pisaka.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kościół
Wejście główne
Detal
Wnętrze
Tablica z orzełkiem w koronie
Memento mori w ogródku
Logs: Gevonden 202x Niet gevonden 10x Opmerking 6x Afbeelding 4x Alle logs Galerij