Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
OM#05 - Park Zabaw :) - OP2BEC
Tereny zielone w Mikołowie czyli gratka dla małych i dużych Geocacherów :)
Właściciel: atena.pl
Założyciel: OrMiGroup
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 293 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:45 h    Długość trasy: 0.70 km
Data ukrycia: 25-08-2010
Data utworzenia: 25-08-2010
Data opublikowania: 25-08-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 06-01-2012
36x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
0 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 5nip3r, Apacz_pl, Matiks, sebastian
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Potrzebna latarka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

PREZENTUJE:
OM#05: PARK ZABAW :)
----------------------------------------------------------
Gdybyście mogli raz jeszcze być dzieckiem, to co byście zrobili? Na to pytanie pewnie każdy z was ma milion pomysłów by opowiedzieć, na co by się odważył gdyby nie znał jeszcze prawideł tego świata...
Ja na przykład, biegałbym na golasa przy pobliskim leśnym stumyku i znów łowił płotki na haczyk przyczepiony do kawałka żyłki na szpulce, i wyobrażałbym sobie że jestem wielkim zdobywcą Amazońskiej dżungli.. :)

Bo nie da się ukryć, że jako dzieci mamy ogromne marzenia, chcemy coś zdobywać, odkrywać, wygrywać. Niestety czasy te minęły i nie wszystko już możemy, nie wszystko wypada... Ale w każdym z nas coś chyba pozostało z tego dziecięcego odkrywania, dlatego ciągle czegoś szukamy- my geocacherzy...


Tym razem zapraszamy na mały multi w Mikołowskim parku gdzie trochę przyjrzymy się placu zabaw dla dzieci :)

Zalecany sprzęt dodatkowy: dziecko z latarką :)
-----------------------------------------
 
Tradycyjnie kilka informacji turystyczno-historycznych:
Park Planty w Mikołowie usytuowany jest pomiędzy ulicą Konstytucji 3 Maja a potokiem Aleksander. Północna część parku dochodzi niemal do centrum miasta. Ta część to tzw. Małe Planty, oddzielone od Dużych Plant ulicą Górniczą. Park został założony w XVIII wieku jako kompozycja o charakterze krajobrazowym zamkniętym, zajmująca obszar położony na skarpie opadającej w kierunku zachodnim od dzisiejszej ulicy Konstytucji 3 Maja w kierunku potoku.


Jest jednym z najlepiej zachowanych, w stosunku do pierwotnego kształtu, parków w aglomeracji górnośląskiej. Od wielu pokoleń jest miejscem spacerów i spotkań mieszkańców miasta. W roku 2001 Planty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Planty jako pojęcie z dziedziny architektury krajobrazu, są typem ogrodu publicznego mającego swą genezę w XIX-wiecznej idei wprowadzania zieleni do centrów miast - miast o średniowiecznym rodowodzie. Najczęściej planty lokalizowane były na średniowiecznych murach obronnych miasta lub bezpośrednio za nimi. Mikołów przy obecnej lokalizacji swojego "starego miasta" nie posiadał żadnych budowli obronnych czy też umocnień ziemnych. Jedynie podania kronikarzy mikołowskich mówią o występowaniu drewnianych palisad obronnych, lecz otaczających miejsce pierwszej lokacji grodu mikołowskiego, tj. dzisiejszego wzgórza z kościołem ewangelickim św. Jana. (do końca wieku XIII).

 

Mikołowskie planty założone w miejscu dawnych gospodarstwach rolnych, swój początek zawdzięczają komendantowi mikołowskiego szwadronu husarzy - pułkownikowi Korwin-Wierzbckiemu - który w najdalszej części "dzisiejszych plantów" (południowy-zachód), przed rokiem 1796 stworzył założenie na wzór ogrodu wypoczynkowego z kąpielnią oraz romantycznymi altanami. Architektura tych obiektów zanurzona była w wyszukanych kompozycjach zieleni. Park ten został nazwany "Charlottenthal" na cześć żony pułkownika - Szarloty. Natomiast okoliczna ludność miejsce to nazwała "Wymyślanką"- ze względu na mnogość pomysłów i "wymysłów" pułkownika Korwin-Wierzbickiego. Do dzisiaj zachował się, w tej części plantów mały obelisk na cześć żony Szarloty, z widocznym napisem.

W 1824 roku mikołowski mydlarz Józef Liszczeński - właściciel wschodniej części "dzisiejszych plantów" nabył Wymyślankę i przyłączył ją do swojej posiadłości. W 1868 roku właściciel tego dużego terenu - August Winkler - odstąpił miastu samą Wymyślankę. Na ten okres przypada planowa polityka władz miasta mająca na celu stworzenie w tym rejonie publicznego miejsca wycieczkowego i wypoczynkowego. Jednak w tym czasie dojście z Wymyślanki do centrum miasta było możliwe tylko główną drogą prowadzącą do Łazisk. Dlatego w 1895 roku rozpoczęto prace nad promenadą prowadzącą zejściem z ulicy Karola Miarki do doliny strumyka Jamny. Z początku promenada prowadziła wąskim pasem zieleni po terenach wykupionych przez miasto od okolicznych właścicieli.

 

 

Dopiero w 1919 roku miasto zakupiło większą część wspomnianej wyżej posiadłości Józefa Liszczeńskiego (w 1919 r. właścicielem był Rudolf Fuchs). Od tej daty można mówić o mikołowskich plantach w ich obecnym kształcie.

Już od początków powstania, mikołowskie planty były urządzane przez włodarzy miasta. Kompleksowe prace nad stworzeniem tego ogrodu publicznego zaczął wiceburmistrz Wojciech Rybicki po I wojnie światowej. Obecne prace modernizacyjne nad założeniem urbanistycznym tego ogrodu publicznego mają na celu przywrócenie świetności tego miejsca jeszcze z okresu Charlottenthalu oraz troskę o ochronę naszego dziedzictwa kulturowego.

Informacje pochodzą ze strony: http://www.mikolow.um.gov.pl/informator.php

------------------------------
A teraz wierszyk powie wam, co zrobić należy by odkrywcą skarbu stać się!!!UWAGA!!
WSZYSTKIE znalezione po drodze wspórzędne są zmienione w następujący sposób:

XX*YY'321''

Przykład: odnajdując
zapisane np.  N 50*41'472'' to prawdziwe kordy są następujące N 50*41'274'' - w ten sposób zabezpieczamy lokalizację skrytki przed jej przypadkowymi odkryciami przez ludzi którzy z OC nic wspólnego nie mają.
---

Z racji że jest to plac zabaw, w okolicy kręci sie dużo dzieci i obserwatorów- NIE SPALCIE SKRZYNKI- jeśli możecie wyślijcie na plac waszą latorośl..  Nie martwcie się gdy jeszcze bajtla nie macie- dorośli też do środka się zmieszczą, ale lepiej po zmroku gdy już nie przyciągają tak wzroku, aczkolwiek sprawdzałem regulamin parku i nikt tam dorosłym nie zabrania się bawić - a dzieci w wieku 3-12 lat mają obowiązek bawić sie pod okiem opiekunów :)

Życzymy Przyjemnej Zabawy :)
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.