Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli - OP2A89
Sprawdź jak daleko sięga twój wzrok
Właściciel: Eta
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 46 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 28-07-2010
Data utworzenia: 28-07-2010
Data opublikowania: 28-07-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2012
32x znaleziona
1x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 5 obserwatorów
2 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Potrzebna łopatka  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
kos

 

Historia kościoła
Kościół zbudowany jako kościół p.w. Krzyża Św., na terenie, na którym niegdyś znajdował się zamek wzniesiony w XIV wieku. Zniszczony  w 1657 roku i ostatecznie całkiem rozebrany w 1895 roku. W 1772 r. z nakazu Fryderyka II utworzono w Bydgoszczy samodzielną parafię ewangelicką, a w latach 1784-1787 wzniesiono w obrębie starego miasta murowany zbór według projektu architekta Grethe. Obecny kościół jako ewangelicki parafialny kościół staromiejski zbudowany został w latach 1900-1903 według projektu architekta berlińskiego Henryka Seelinga. Po zakończeniu II wojny światowej kościół został odebrany ewangelikom i przez krótki czas był kościołem szkolnym szkół rzemieślniczych (zawodowych). Jesienią 1946 roku decyzją Kardynała Prymasa Augusta Hlonda kościół został przekazany Jezuitom, których  XVII-wieczny kościół został zniszczony przez Niemców. Przeprowadzono remont zdewastowanego kościoła, uruchomiono organy i zmieniono wystrój kościoła. Kościół zmienił też nazwę - patronem jego został jezuita św. Andrzej Bobola. Pierwszego stycznia 1967 roku została erygowana parafia, licząca wówczas 7500 parafian, a obecnie jest ich nieco ponad 2500.

Architektura kościoła
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy jest to kościół neogotycki, wzorowany na motywach późnego gotyku ceglanego, z charakterystycznymi dla zborów emporami. Kościół jednonawowy, z węższym prezbiterium od wschodu, zamkniętym trójbocznie. Do boków prezbiterium przylegają symetrycznie rozmieszczone aneksy. Od zachodu wysoka wieża zwieńczona iglicą, ujęta szczycikami i  narożnymi wieżyczkami. Elewacje obiega ceglany fryz kordonowy. Wnętrze nakryte sklepieniami kryształowymi z gurtami. W fasadzie bogato profilowany portal, zamknięty trójkątnym szczytem z wimpergą. Elewacje urozmaicone ostrołukowo zamkniętymi blendami i oknami o różnych wykrojach, szczyty zdobione sterczynami. Na korpusie i prezbiterium dachy dwuspadowe.
Zabytkowe wyposażenie kościoła
W prezbiterium znajduje się duży obraz patrona kościoła - św. Andrzeja Boboli, będący kopią obrazu z poznańskiego kościoła Ojców Jezuitów. Najcenniejszym zabytkiem kościoła są organy skonstruowane w 1903 roku przez znaną firmę Sauera z Frankfurtu nad Odrą, remontowane i przebudowane przez  Josefa Goebla w 1940 roku. Rozbudował je z 43 do 48 głosów. Po wojnie organy były zdewastowane, a sześć głosów fachowo wymontowano. W roku 1947 zostały wyremontowane przez bydgoską firmę P. Sobiechowskiego. Natomiast z końcem sierpnia 1998  roku rozpoczął się remont organów, finansowany z pomocą Urzędu Miejskiego, który zakończono w 1999 roku z istniejącymi 42 głosami. W 2001 roku zainaugurowane zostały w kościele Bydgoskie Wieczory Organowe, które na trwale wpisały się w życie muzyczne Bydgoszczy.

źródło :Parucka K., Zabytki Bydgoszczy, Bydgoszcz, 2008

Aby zaliczyć skrzynkę będziemy musieli się trochę nachodzić...

Miejsce, które wskazują współrzędne doprowadzą nas do tablicy z opisem kościoła. Hasłem do logu jest pierwsze słowo z tablicy nie pogrubioną czcionką.

Natomiast sama skrzynka (by nie niszczyć terenu w koło) to już mały spacerek... 

Gdy będziemy przed głównym wejściem do kościoła schodzimy po schodkach na podjazd. Patrząc na południe ujrzymy "metalową konstrukcje" Skrzynka zakopana jest właśnie tamLaughing

POWODZENIASmileTymek
teraz już Eta ;P

 

              

  

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Główne wejście do kościoła
"Metalowa Konstrukcja"
W tym rogu...
Tu kop
Wpisy do logu: znaleziona 32x nieznaleziona 1x komentarz 7x Wszystkie wpisy