Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
A345- Wieża kierowania ogniem-DZWON. - OP29C1
Bateria nadbrzeżna GOBEN-punkt dowodzenia.
Owner: alex22
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 14 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:20 h    Distance to travel: 1.20 km
Date hidden: 08-07-2010
Date created: 08-07-2010
Date published: 08-07-2010
Last modification: 02-03-2014
134x Found
0x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
80 visitors
96 x rated
Rated as: Good
9 x recommended
This cache is recommended by: atena.pl, Ciachol, Esu & Aw, jaculo, misiowa, Nannette, night_time, rubin, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

OPIS MIEJSCA:

Będąc po raz kolejny w Świnoujściu postanwiliśmy odnależć i zwiedzić kilka ciekawych obiektów bojowych, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Podczas jednego popołudnia spenetrowalismy wraz z Art-nois Team okolicę miedzy Ognicą a Przytorem w której to istniała ciężka bateria nadbrzeżna GOBEN. Udało nam się odszukać, obfotografować wleźć do środka i okeszować 7 obiektów, które wchodzą w skład baterii:

WIEŻA KIEROWANIA OGNIEM.

RAMPA PRZEŁADUNKOWA.

BUNKIER KOSZROWO-BOJOWY "GOBEN-1".

BUNKIER KOSZROWO-BOJOWY "GOBEN-2".

BUNKIER AMUNICYJNY.

WIATA DLA SKŁADU POCIĄGU.

BUNKIER GENERATORÓW PRĄDU.

WARSZTAT KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ-obecnie zaadoptowany na mieszkanie w lesie!-brak mozliwości zwiedzenia.

 

  Ciężka bateria nadbrzeżna, zbudowana w 1938roku przeznaczona była do obrony portu oraz walk z dużymi okrętami wojennymi na pełnym morzu. Projekt baterii powstał w 1936 roku. Sztab budowy umocnień marynarki dyskutował jednak cały czas nad tym, jak powinna być uzbrojona. Według pierwotnej wersji bateria miała być wyposażona w trzy wieże artylertyjskie z działami 305mm. Póżniejsza koncepcja skłaniała się ku uzbrojeniu baterii z armaty 283mm. Ostatecznie zdecydowano w 1937 roku, że projekt budowy bunkrów koszarowo-bojowych przewidywać będzie oba warianty uzbrojenia baterii, czyli każdy z bunkrów posiadać będzie dwa stanowiska ogniowe.

Wszystkie obiekty baterii były budowlami chermetycznymi, przystosowanymi do funkcjonowania w warunkach skażeń chemicznych. Wejścia do obiektów były chronione podwójnymi, pancernymi drzwiami gazoszczelnymi, tworzącymi tzw. sluzę gazoszczelną. Śluzy po otwarciu i zamknieciu pierwszej pary drzwi , przedmuchiwane były wewnętrznym systemem wentylacji, a w bunkrze wytwarzano ciśnienie powietrza wyzsze, niż na zewnątrz. Dzięki temu do obiektów nie mogły się dostac trujące opary.

WIEŻA KIEROWANIA OGNIEM-bunkier wybudowano w 1939 r, jednak nie ukończono go całkowicie. W części podziemnej ulokowano zaplecze techniczne i elektrownię. Na wyższych kondygnacjach zaprojektowano pomieszczenia socjalne i łączności. Na szczycie wieży znajdować się miał dalmierz w obrotowej kopule pancernej, którego nigdy nie zamontowano. Kiedy wyposażono wnętrza poniższych pomieszczeń technicznych i socjalnych bunkra, wybuchła wojna. W 1940 r uwaga Niemców przeniosła się na wybrzeże Atlantyku. W tym samym roku działa baterii „Göben” przeniesiono na wyspę Tarva w Norwegii.. Bunkier służył dalej jako punkt kierowania ogniem baterii „Vineta”. Po wojnie wykorzystywali go polscy artylerzyści z baterii pod Międzyzdrojami. Obecnie poddany został modyfikacji i znalazł nowe zastosowanie jako wieża przeciwpożarowa Lasów Państwowych. W 2004 roku dobudowano do wieży stalową konstrukcję i odtąd stanowi ona dostrzegalnię przeciwpożarową Nadleśnictwa Międzyzdroje. W ubiegłym roku Nadleśnictwo Międzyzdroje dokonało gruntownej renowacji wieży pozyskując na ten cel środki finansowe z Unii Europejskie.

OPIS KESZA:

Keszyk małych rozmiarów ukryty został w spruchniałym pniu w poblizu wieży, gdyż jej bezpośrednia okolica jest pilnowana prze obsługę wieży. Koordy powinny doprowadzic we właściwe miejsce. Nie trzeba kpać wystarczy tylko  odgarnąć maskowanie.

 

 

Pictures
wieża teraz.
info.
pod GPSem.