Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grymasy - OP285B
Geo Witkacy
Właściciel: Chester
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 75 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Bardzo duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-07-2011
Data utworzenia: 10-06-2010
Data opublikowania: 16-07-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 26-12-2012
13x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 5 obserwatorów
11 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abronk, harpus, Kika, Nannette, perkoz, Qbacki, RaVka, schron, tuchlin
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Niedawno ponownie zawitaliśmy do Słupska. I ożyły wspomnienia związane z naszą pierwszą wizytą i obowiązkowym zwiedzaniem Zamku Książąt Pomorskich oraz eksponowanej tam wystawy dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Dzisiaj kolekcja liczy 253 prace, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze (na filmie między 2:40-4:00 min.).

Jest to największa kolekcja NA ŚWIECIE.

 

Skrzynka powstała z okazji urodzin Kiki, która jest wielbicielką portretów Witkacego, oraz zbliżającego się Jej 1000 znalezienia.

 

       


 

*youtube, autor: dmpassion

 

Od roku 1918 intensywnie malował i pisał. Został przyjęty do grupy malarzy Formistów, z którymi zorganizował kilka wystaw, głównie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zaczął wydawać pierwsze utwory dramatyczne, które już kilka lat później doczekały się premier teatralnych. W tym okresie mieszkał w Zakopanem, w pensjonacie prowadzonym przez jego matkę, odbywając tylko krótkie podróże do Krakowa, Warszawy czy innych miast. Stał się ważną postacią życia kulturalnego i towarzyskiego. Jego działalność i twórczość odbierano na dwa sposoby – fascynował talentem i osobowością, jego portrety i przedstawienia stały się niezwykle modne, a jednocześnie uważano go za artystę niepoważnego, dziwaka i ekscentryka, do czego przyczyniał się jego – nieco szokujący – tryb życia oraz forma jego dzieł, bardzo nowatorska i dla wielu zbyt awangardowa. 


Witkacy znany jest z tego, iż podczas malowania obrazów wspomagał się używkami. Miało Mu to pomóc odkryć inne postrzeganie rzeczywistości.

Witkacy bardzo często na swoich obrazach (najczęściej portretach) dopisywał pod wpływem czego tworzył, ale nie tylko. Na jego obrazach można więc zauważyć takie oznaczenia:

  • FBZ – fajka bez zaciągania,
  • FZZ – fajka z zaciąganiem,
  • NP 12 – nie palił 12 dni,
  • NΠ 3 – nie pił 3 dni,
  • cof. – pił kawę,
  • pyfko, pywo – piwo.

Witkacy skategoryzował swoje portrety w pięciu podstawowych typach: od A do E.

  • Typ A: osoba portretowana była przedstawiona bardzo dokładnie, bez przerysowań, bez cienia karykatury, jedynie tło portretów typu A było bardzo fantastyczne: dziwne postacie zwierzęce, bujna i niespotykana roślinność itp.
  • Typ B: również dokładne ujęcie portretowanego, jednak z niewielką dozą podkreślenia charakterystycznych cech portretowanego.
  • Typ C: przeznaczony głównie dla przyjaciół i znajomych, artysta wykonywał je na spotkaniach towarzyskich, czasami pod wpływem narkotyków, dlatego też na portretach typu C istnieją również dopiski takie jak Co – co oznaczało, że artysta tworzył pod wpływem kokainy, Et – eteru, Eu – eukodalu, portrety tego typu charakteryzowały się dużą dozą karykatury.
  • Typ D: To samo co w Typie C, jednak bez pomocy jakichkolwiek środków odurzających.
  • Typ E: zupełna dowolność w portretowaniu: czysta forma.

Portrety wszystkich typów są chętnie kupowane przez kolekcjonerów, bowiem są oryginalne i świadczą o wielkiej inwencji artystycznej i talencie Witkacego. Witkacy jednak ubolewał, że największą popularnością cieszą się te "normalne" portrety, ale dzięki nim Firma Portretowa stała się przez pewien czas jego głównym źródłem utrzymania.

*za Wikipedią


 

***************************************

 


Skrzynka

 

A czy wiecie skąd sie wzięła nazwa Coca-Cola?
Napój Coca-cola wszedł na rynek w 1886 jako mieszanka ekstraktów krzewu koka i nasion drzewa kola. Reklamowano ją jako "wartościowy napój pobudzający umysł i leczący wszystkie nerwowe przypadłości". Do 1903 r., typowe opakowanie zawierało około 60 mg kokainy. Dzisiejsza Coca-cola nadal zawiera ekstrakt z liści koki. The Coca-Cola Company importuje obecnie ok. 8 ton liści rocznie. Jednak zabieg ten skutkuje jedynie w walorach smakowych, gdyż narkotyk jest usuwany.


I otóż ja, wierząc w niedoskonałość systemu filtrowania mającego usuwać tę "ciekawszą" cześć składnika na K, zaczerpnąłem dwa porządne hausty Coca-Coli by zrozumieć, co widział Witkacy i ... O rety! To co ujrzałem przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

 

"Czy macie czasami takie poczucie, że wszystko jest nie to? Że takie jest, jak jest, a jednak nie to - jakby całkiem inne? Co?"

"Ja nie będę opisywał tego, co byle dureń zobaczyć i opisać potrafi. Ja muszę sięgnąć w niewiadome, w sam najistotniejszy podkład tego, czego powierzchnie durnie widzą i opisują bez trudu. Ja chcę przebywać wszędzie tam, gdzie są myślące stworzenia."

"O tajemnico, wejdź jeszcze raz we mnie, zagość na jedną sekundę choćby w moim biednym móżdżku niedoświadczonego młodego byczka, abym mógł zapamiętać twoje oblicze i mógł przypomnieć cię w najgorszych chwilach, które nadejść muszą. Oświeć mnie..."

Nienasycenie, 1927

*cytaty ze strony www.witkacy.republika.pl

 

Potem pobiegłem w teren i zobaczyłem skąd nasz rodak czerpał natchnienie.

Teraz kolej na Ciebie. Wypij świństwo i ujrzyj nową rzeczywistość. Uważaj tylko - nie oszalej.
                


 ... Obserwują Cię ukradkiem. Czujesz dotyk ich wzroku? Na pewno
 

                                       ... Budzisz w Nich uczucia..  

       ciekawość                              ..trwogę                        euforię!                       

***
 


     .. Nie męcz ich więcej         

                                          .. To wiwisekcja Twojej duszy.

                                                                                ... Zrób swoje i odejdź Ty

 

Gdy już zrozumiesz opis musisz udać się w teren i znaleźć "grymasy"

Współrzędne nie wskazują na miejsce ukrycia kesza.

Skrzynka to quizowy multicache. W terenie znajduje się:

  • 1 "grymas" -element pośredni, który prowadzi do skrzynki finałowej. Szukaj po południowej stronie zbiornika na drzewie w zagajniku.
  • 2 "grymas" - skrzynka finałowa. Szukaj na drzewie blisko ziemi. W bezpośrednim otoczeniu powalonej brzozy. Niedaleko leży para wywróconych brzóz z dużymi korzeniami. "Grymas" wskazuje pewną częścią miejsce ukrycia kesza - przyglądaj się uważnie :)
 

Pojemnik finałowy to 15l kubeł- 30cm wysokośc - 32 cm średnica. Na dzień dobry zaczyna tam drogę 11 geokretów. W środku fanty związane z tematem skrzynki: 2 zestawy do malowania "małego Witkacego":)- cola, brystol i kredki, jedna tabliczka do szkicowania, 2 ksiażki - Whartona "Spóźnieni kochankowie" i "Egipt" i parę dodatków klimatycznych. Ponieważ miejsca jest naprawdę dużo, możecie dorzucać spore fanty. Proszę o utrzymanie tematyki, czyli mile widziane fanty związane ze sztuką: malarstwem, fotografią, literaturą, rzeźbą.

Bądź przygotowany na spotkanie z tą skrzynka!

 

Uwaga: Poniżej dodałem możliwość sprawdzenia wyników Waszych rozwiązań. Proszę nie sugerować się opisem Opensprawdzacza - sprawdzany wynik wskaże Wam miejsce, pierwszy punkt multaka. Stąd należy dalej udać się na poszukiwania postępując zgodnie z opisem powyżej. W systemie nie można zmienić tekstu w nawiasie.

 

 




OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 7 razy, trafień: 2 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.