Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ruiny Zamku w Smolcu - lupi - OP27FA
Właściciel: lupi
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 127 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 04-06-2010
Data utworzenia: 04-06-2010
Data opublikowania: 04-06-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 22-03-2013
26x znaleziona
9x nieznaleziona
10 komentarze
watchers 4 obserwatorów
13 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dziś zapraszam Was do odwiedzenia podwrocławskiego Smolca wraz z ruinami zamku, niektórzy twierdzą, że to ruiny umocnionego dworu.

Ruiny renesansowego zamku wzniesionego około 1523 roku w miejscu gdzie wcześniej istniał zamek lub gród. Przebudowywany w XVIII i XIX wieku, zniszczony pod koniec II wojny światowej. Zbudowany na czworoboku z prostokątną wieżą od strony wschodniej, otoczony fosą z wodą.

W północno-wschodniej części wsi, tej polskiej, na wyspie otoczonej wodą, już z pociągu widać ruiny renesansowego dworu.

W dokumencie z 1323 r. pojawił się jako świadek niejaki Jesco von Smolz. Potem wieś podzielona była na Smolec Niemiecki (Wielki) i Polski (Mały). Najstarsza nazwa pierwszego pojawiła się w 1343 r. i brzmiała Schmolcz teutonica, natomiast drugiego pochodzi z 1337 i znana była jako Smoicz Polonica-li. Po II wojnie światowej przez krótki okres miejscowość nazywano Smolicami Śląskimi.

Do początku XV w. właścicielem Smolca Polskiego był niejaki Nikłaś Gotke, który w 1420 r. sprzedał majątek wrocławskim mieszczanom. W roku 1523 wieś stała się własnością rodziny von Saurma, w końcu XVIII w. właścicielem był major von Pfeil. W pierwszej połowie ub. wieku (1830 r.) właścicielem dóbr był KarI Ludwig hr von Kónigsdorf. W roku 1844 zamek z całym majątkiem (obie wsie) kupił za 116 500 reńskich talarów kupiec KarI Gideon von Wallenberg-Pachały (Do rodziny tej należał m.in. pałac przy ul. Karola Szajnochy 10 we Wrocławiu (ob. Biblioteka Uniwersytecka)), projektowany przez K. G. Langhansa. Elewacja frontowa (wg Junga) Frontfassade (nach Jung)) i w rękach jego rodziny dobra pozostały aż do 1945 r.

Po raz pierwszy umocniony dwór był wzmiankowany w 1357 r. Pod datami 1373 i 1420 określany jest jako dwór obwałowany. Około roku 1523 dotychczasowy obiekt został gruntownie przekształcony na dwór nawodny i rozbudowany o skrzydła południowe i wschodnie; w skrzydle wschodnim znalazła się wieża.

Przebudowany w wieku XVIII, kiedy to prawdopodobnie dobudowano krótsze skrzydło zachodnie w stylu barokowym. W latach 1850-1855 dwór przebudowano w stylu neogotyckim, co polegało na podwyższeniu o pół piętra wszystkich skrzydeł z krużgankiem i balustradą oraz usunięciu renesansowych szczytów skrzydła południowego. Być może wtedy, lub niewiele później, dostawiono najniższe północne skrzydło, dzięki czemu powstał czworoboczny dziedziniec. W dużym stopniu zniszczony dwór w 1945 r. popadać zaczął w coraz większą ruinę.

W ostatecznej wersji obiekt miał 2,5 kondygnacje, był murowany, z cegły, o czym świadczą zachowane ściany, tynkowany, podpiwniczony. Zbudowany na planie nieregularnego czworoboku, którego każdy bok ma ok. 20 m długości.

Na południowo-wschodniej fasadzie zachowała się pięciokondygnacyjna wieża na planie

Tu jest strona poświęcona temu miejscu i dużo zdjęć

 

 

Kesz został reaktywowany dzięki uprzejmości Spider'a. Za co serdecznie dziękuję ;)




Zapraszam do poszukiwań kesza w nowym miejscu !

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ruiny Zamku
Ruiny
Ruiny
Tędy najlepej wejść
Tu
Wpisy do logu: znaleziona 26x nieznaleziona 9x komentarz 10x Wszystkie wpisy