Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieża ciśnień - OP274C
Lublin nieistniejący. . . Wieża ciśnień na Placu Wolności.
Właściciel: Rosa.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 193 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-05-2010
Data utworzenia: 21-05-2010
Data opublikowania: 21-05-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 30-10-2011
59x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
3 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

          Witam

i zapraszam po raz kolejny w okolice Placu Wolności w Lublinie (przy okazji, dodam nieskromnie, że w okolicy znajdują się już inne moje keszyki, do szukania których oczywiście gorąco zachęcam Laughing.

Ten kesz, kolejne łatwe i przyjemne micro-magnetico, znajduje się na Placu Wolności, w centrum którego stoi fontanna. A fontanna nie jest to wcale taka zwykła. . . Jest ona, można powiedzieć, próbą ocalenia okruchów pamięci o nieistniejącym już dzisiaj Lublinie. . . Przeczytajcie sami poniżej. (A propos, innym obiektem (i cachem;-)) z serii "Lublin nieistniejący" jest Zamek na Czechowie (Cache: "Zamek, który był").


 Z cudownej i niezastąpionej Wiki: Laughing

 

Wieża ciśnień na placu Wolności – nie istniejąca obecnie neogotycka wieża ciśnień na placu Wolności (dawniej Bernardyńskim) w Lublinie, wybudowana w latach 1897-1899, zniszczona w 1944 i ostatecznie rozebrana w 1946 roku. Początkowo miała stanąć na placu między kościołem powizytkowskim i gimnazjum lubelskim. Plany zmieniono, wieża stanęła na placu Bernardyńskim[1]. Obok Bramy Krakowskiej i Wieży Trynitarskiej była przed II wojną światową jedną z najwyższych budowli w mieście. Wieża zamykała perspektywę ulicy Namiestnikowskiej, noszącej od 1928 roku imię prezydenta Gabriela Narutowicza. Od Krakowskiego Przedmieścia w kierunku wieży biegła wąska ulica Pijarska.

Historia

Pod koniec wieku XIX Lublin potrzebował nowego systemu wodociągowego, ponieważ stan sanitarny miasta wówczas był bardzo zły. W latach 1892 i 1894 nawiedziły Lublin epidemie cholery, ponadto wybuchające regularnie pożary, były trudne do opanowania z powodu niedostatecznej ilości wody[2].

Centralną częścią systemu miała zostać wieża ciśnień, a budową sieci zaopatrującej lublinian w wodę zajął się inżynier Adolf Weisblat. Sama wieża ciśnień została wystawiona w latach 1897-1899 na ówczesnym placu Bernardyńskim, dzisiejszym placu Wolności[3]. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 lipca 1899 roku.

Wieża została wybudowana w modnym wówczas stylu neogotyckim i przypominała nieco średniowieczne baszty obronne. Szczyt budynku zwieńczony był blankami, natomiast wewnątrz znajdował się zbiornik, który mógł pomieścić do 150 metrów sześciennych wody tłoczonej przez dwie pompy parowe. Wieża wykonana została z cegły maszynowej sprowadzonej z Wołynia[4]. Na sieć zaprojektowaną przez Weisblata składały się studnie artezyjskie oraz system kanalizacyjny.

Do Weisblata należała koncesja na eksploatację miejskich wodociągów, więc lubelski inżynier zrobił na wieży i wodociągach niezły interes. Ostatecznie magistrat postanowił skomunalizować instalację wodną w mieście, za co do kieszeni Weisblata trafiło sowite odszkodowanie. Tymczasem z powodu budowy wieży ciśnień przy Alejach Racławickich, ta na placu Wolności straciła na znaczeniu.

Koniec istnienia wieży ciśnień, jak również całego kwartału między ulicą Pijarską, placem Wolności a Krakowskim Przedmieściem przyniósł lipiec 1944 roku. Na broniących się w Lublinie Niemców uderzyła sowiecka 2 Armia Pancerna z jednostkami 1 Armii Wojska Polskiego. W tym samym czasie do realizacji akcji Burza na Lubelszczyźnie przystąpiły także oddziały Armii Krajowej, dowodzone przez generała Kazimierza Tumidajskiego "Marcina".

W wyniku walk wieża ciśnień doszczętnie spłonęła, a na jej szczycie straszyła wielka wyrwa po pocisku. Budynek nie nadawał się do odbudowy, więc w 1946 roku wieża została rozebrana. Ponadto zniknęły domy, które stały w jej sąsiedztwie.

W 2003 roku w związku z przebudową placu Wolności postanowiono upamiętnić wieżę ciśnień – miejsce gdzie kiedyś stała zaznaczono ciemną kostką brukową. W 2004 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło wyłożyć pieniądze na nową fontannę na placu Wolności. Pośrodku misy wodotrysku stanął pomnik z brązu – miniatura dawnej wieży ciśnień[5].

 

Plik:Lublin Wieża Ciśnień lata 1899-1900 (02).jpg

Wieża ciśnień ok. roku 1900.


A teraz o KESZU:Smile

1. Jest on micro-magnetico (naprawdę długo się głowiłam, czy na pewno nie da się w okolicy czegoś zakopać na przykładWink i nic niestety nie wymyśliłamCry)

2. Ukryty pod parapetem (kurcze, w okolicy prawie nie ma blaszanych parapetów!Surprised ale byłam zdeterminowana, i znalazłamLaughing). Który to? Stojąc przy fontannie, przodem do czerwonej kamienicy - widzisz na niej tabliczę "Przechodnia 4". Szukaj pod parapetem na lewo od tabliczki. Wink

3. Się nie zdemaskować proszęWink A keszyka dobrze zamknąćWink No! Wink

Powodzenia! :-)

        
Obrazki/zdjęcia
Fontanna na Placu Wolności
Rzeźba Wieży Ciśnień
Tu szukaj