Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
H19 - Daniel Gralath - Wielki zapomniany gdańszczanin - OP245F
Pomnik przy Wielkiej Alei ufundowanej przez burmistrza XVIII-wiecznego Gdańska
Właściciel: Highlander
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 14 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-03-2010
Data utworzenia: 24-03-2010
Data opublikowania: 25-03-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 02-10-2013
72x znaleziona
0x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 7 obserwatorów
0 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: alkcairiel, Nairda, perkoz
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
2FF52C82-02C2-FD14-2EEE-F23BCC048CA2.jpg
Pomnik Daniela Gralatha

Miejsce

Ród Gralathów był jednym z najbardziej zasłużonych w dziejach Gdańska. Daniel Gralath (1708-1767) był znanym uczonym fizykiem specjalizującym się w elektrostatyce, a jednocześnie skutecznym w działaniu burmistrzem naszego miasta. Był współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Zainicjował i swoim testamentem współfinansował założenie Wielkiej Alei lipowej pomiędzy Gdańskiem i Wrzeszczem. Podczas jej wytyczania w 1768 roku zasadzono aż 1416 holenderskich lip. Szybko stała się wizytówką Gdańska, miejscem spacerów i przejażdżek konnych. Aleja ta, obecnie nazywana Aleją Zwycięstwa, jest najstarszą zachowaną w Polsce czterorzędową aleją śródmiejską.
Wdzięczni gdańszczanie w 1901 przy Wielkiej Alei wznieśli Gralath'owi pomnik w postaci głazu narzutowego z pamiątkową tablicą. Zaraz po II wojnie światowej, w ramach zacierania niemieckości Gdańska, na głazie umieszczono tablicę ku czci harcerzy pomordowanych przez Niemców. Pamięć o burmistrzu Gralathu zanikła. Dopiero w 2004 roku harcerze otrzymali własny pomnik w niedalekim parku (Małym Błędniku), a na głazie wmurowano nową tablicę upamiętniającą Daniela Gralatha.
Legalne dojście do pomnika nie jest oczywiste, pewnie dlatego mało kto w Gdańsku wie o jego istnieniu - należy skorzystać z przejścia podziemnego przy przystanku tramwajowym "Akademia Medyczna" a następnie przespacerować się 150m na północny zachód wzdłuż lipowej alei.
Zainteresowanych historią naszego zapomnianego burmistrza-fundatora zachęcam do lektury Wikipedii oraz Akademii Rzygaczy.

Skrytka

Skrytka jest szybkim dwuetapowym quizem.
1. Pierwszy etap polega na odnalezieniu historycznego obiektu znajdującego się w pobliżu pomnika, a następnie odczytania zachowanych na nim napisów. Obiekt ten został wyprodukowany przed II wojną, w pewnym niemieckim mieście (M), przez fabrykanta żydowskiego pochodzenia (N). Ani on ani jego fabryka nie przetrwała nazistowskich czasów. Jeśli będziesz miał problem ze znalezieniem obiektu, dodatkowa kodowana podpowiedź poniżej poda Ci istotną cechę obiektu i jego przybliżoną odległość od pomnika.

Uwaga! Złodzieje ukradli zasadniczą część tego historycznego obiektu. Został on zastąpiony betonową nakładką która zasłania napisy - trzeba użyć dużej siły aby ją przesunąć tak aby je odczytać. Jeśli masz sporo siły - wciąż możesz spróbować, jeśli nie, niebawem pojawi się nowa wersja kesza.
2. Drugi etap polega na odkodowaniu wskazówki z powyższych napisów i odnalezieniu finałowego pojemnika. Wskazówkę uzyskasz podstawiając do poniższego wiersza kolejne litery miasta (M) i nazwiska (N), spisanych z obiektu. X to suma widocznych liter imienia i nazwiska, a Z i O to przykładowe odkodowane litery. Wskazówkę należy odczytywać stojąc przy pomniku.

X N.8 M.4 M.3 N.8 M.2 N.4 N.5 N.7 N.4 Z M.4 M.5 O

Finałowa lokalizacja jest na widoku. Pamiętaj aby dyskretnie podejmować skrytkę i odkładać pojemnik dokładnie tak jak został ukryty (odwrócony pojemnik wsuwamy do góry i przesuwamy w lewo do oporu). Upewnijcie się odchodząc że trzyma się na miejscu i pozostaje niewidoczny.

Inne skrytki

Zapraszam również do odwiedzenia zapomnianej kaplicy rodu Gralathów, znajdującej się w Sulminie. Nieopodal znajdziecie dedykowaną jej skrytkę Filipskiej "Jak tu cicho o zmierzchu".


Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Wyjście z przejścia podziemnego przy przystanku "Akademia Medyczna" (drugie schody od zachodu) - jedyne legalne podejście do pomnika.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Daniel Gralath i jego pomnik
Wielka Aleja (Grosse Allee) przed II wojną