Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Podziemne Zamczysko Lindleya - OP2331
Na pamiątkę rozpoczęcia budowy Kanalizacji Miasta Łodzi w maju 1925 roku
Owner: boksyt
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 194 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:15 h    Distance to travel: 0.50 km
Date hidden: 15-01-2010
Date created: 15-01-2010
Date published: 15-01-2010
Last modification: 21-02-2012
316x Found
13x Not found
18 notes
watchers 27 watchers
233 visitors
232 x rated
Rated as: Good
43 x recommended
This cache is recommended by: Agatha, anoriell, art_noise, atena.pl, Bartek111, BlueAsia, busol, dzaczek, Efedryna, etna&mars, Galka, jakub_27, Kao, krcr, Krysia, lennin, Maleska, Marcello002, Mario&Monia, misiek, morrison-1986, Nannette, Nefryt+, Niflhel, p_nowik, pani_ka, piostu, Plebek, Rozart, Ryjek+, salmon, sebastian, sedi, Skoko, Strielok, szczerb, Tati, tlewand, wallson, yoshio, zaboja, zyr, Żywcu
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Monumental place  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Użyźnia ziemię łódzką długi szereg rynsztoków, które przecinając miasto w sposób dowolny, spontaniczny, czynią z polskiego Manchesteru niebezpieczną rywalkę Wenecji. Całe bowiem miasto to jeden wielki "Canale Grande". Rynsztoki te spełniają funkcję analogiczną do funkcji Nilu w starożytnym Egipcie, skutkiem czego ziemia łódzka jest urodzajna i udaje się na niej prawie każdy brudny interes. Na szczęście, tubylcy żyją zawsze w stanie lokalnego znieczulenia, które pozwala im znosić cierpliwie wiele rzeczy, m.in. specyficzną woń tamtejszą, przechodzącą ŁUDZKIE pojęcie."
"Cloaca maxima. Łódź podczas ulewy jest istotnym obrazem rozpaczy i nędzy. Takiego błota lepkiego i grząskiego nie można chyba znaleźć w całej Europie. Mówi się wiele o walce z tyfusem, czy inną chorobą zakaźną, dziś już prawie nie znaną na Zachodzie, a zapomina się, że jest to walka (...) tak długo, dopóki rynsztoki płynąc będą swobodnie i jawnie wzdłuż i wszerz całego miasta, a przy każdym deszczu zalewać je całe."
"Tragedia miasta bez kanalizacji - Wraz z nastaniem wieczoru atmosfera łódzka przesyca się straszliwemi wyziewami z dołów biologicznych. Właściciele domów nie liczą się absolutnie z prymitywnemi wymogami sanitarnemi, nie reperują dołów biologicznych i zlewają nieczystości do rynsztoków. Podwórka domów stanowią jedno cuchnące gnojowisko."
"Cuchnące wyziewy ulic Łodzi to nasz wróg najśmiertelniejszy. Zabójczy fetor wiejący z każdego załomu muru, z każdego rynsztoka i kanału, obrzydły kurz i tłusta sadza osiadająca na odzieniu, czepiająca się włosów i wciskająca się do nosa i uszu, do tego stopnia obrzydza człowiekowi życie i czyni go nieszczęśliwym, że każdy zaprzysięga sobie, iż natychmiast opuści to złe miasto i nigdy doń nie powróci. Brud gnieździ się w naszym mieście, smród zieje z ulic i mieszkań, stęchły fetor rozsiadł się nawet na pryncypalnych ulicach! "
"Zwłoki ofiar miasta bez kanalizacji - Przed trzema dniami znaleźli tragiczną śmierć w dole biologicznym trzej ludzie, którzy pośpieszyli na ratunek, tonącemu w straszliwym bagnie nieczystości ślusarzowi, ofierze tej nieostrożności."

Łódź w ciągu stu lat (1825 - 1925) stała się potężnym miastem przemysłowym. Liczba ludności w tym okresie wzrosła z tysiąca do pół miliona, a miasto pyszniło się ogromnymi fabrykami, pałacami, elektrownią, gazownią, telefonami, tramwajami. Jednakże żywiołowy rozwój miasta spowodował zaniedbania budowy wodociągów i kanalizacji. Przez miasto płynęły cuchnące rynsztoki, a woda w tysiącach studni zatruwana była bakteriami chorób zakaźnych. W 1901 roku magistrat zlecił opracowanie projektów wodociągów i kanalizacji słynnemu inżynierowi W.H. Lindleyowi. Budowę kanalizacji według tego projektu rozpoczęto dopiero w maju 1925 roku pod kierownictwem inżyniera Stefana Skrzywana.

Miliardy misternie ułożonych cegieł tworzą unikalną podziemną budowlę przypominająca wyglądem i atmosferą średniowieczne zamczysko.

Skrzynka ukryta jest dokładnie w miejscu gdzie w maju 1925 roku rozpoczęto budowę łódzkiej kanalizacji. Ozdobny właz-gwiazda (na który wskazują współrzędne) to wejście do przelewu burzowego na Karolewce. Wmurowane są tam tablice upamiętniające rozpoczęcie prac oraz inżyniera Sir Williama Heerleina Lindleya.

UWAGA ! Kesz ukryty jest na powierzchni, w ogólnodostępnym miejscu, nie wymaga schodzenia do kanału !

Opracowano na podstawie:
"Z dziejów kanalizacji i wodociągów łódzkich", Bieżanowski W., 2005.
zwik.lodz.pl
Kesz bonusowy 16-01-2010 wyniuchały następujące Szczury:
Żywcu (FTF), Wallsony, Zyr, Etna&Mars, Art-Noise, Tati, Sebastian, Krysia, Darkmoory, Angelo, Lenin

Kesz bonusowy reaktywowany, szczegóły na priv.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Prace przy budowie połączenia kanału z rzeką Karolewką - 1930.
Budowa kanału w ulicy Karolewskiej. Okolice Dworca Kaliskiego - 1926.
Karolew - 1926.
Pamiątkowa tablica.
SIR W. H. LINDLEY + 1917, foto darkmoor
Karolewka 2010, foto darkmoor
Bonusowy logbook
Log entries: Found 316x Not found 13x Note 18x Picture 6x All entries Show deletions Gallery