Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Więźniom-Rodakom - OP22CF
Pomnik upamiętniający ofiary obozu NKWD w Rembertowie
Owner: martuś
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 92 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 28-12-2009
Date created: 29-12-2009
Date published: 29-12-2009
Last modification: 16-08-2022
102x Found
8x Not found
26 notes
watchers 10 watchers
67 visitors
65 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Namarie
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Obóz NKWD Nr 10 w Rembertowie - był to specjalny obóz, założony w drugiej połowie września 1944 r. tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa (12.09.1944) na terenie przedwojennej fabryki amunicji "Pocisk". Pełnił rolę punktu zbornego przed wysyłką w głąb ZSRR.

Więźniami byli głównie żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i innych formacji niepod­ległościowych, jak również aresztowani najczęściej na podstawie donosów. Więzieni byli również Niemcy, volksdeutsche, członkowie Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej i inni. Przed umieszczeniem w obozie, wielu więźniów przechodziło (nieraz bardzo ciężkie) przesłuchania przez oficerów NKWD w więzie­niach UB w Warszawie i innych mia­stach. W marcu 1945 r. w obozie znajdowało się około 2500 więźniów. Byli oni rozmieszczani w głów­nej hali fabryki i kilku mniejszych bara­kach.

Dzienne wyżywienie więźnia wynosiło 100 gramów gliniastego chleba, dwa razy dziennie wodnista zupa ze śladami kukurydzy i bez ograniczenia ciepła woda. Wielu więźniów umierało głównie z głodu. Zmarłych (kilkunastu co noc) zakopywano w rowie w pobliżu bramy zewnętrznej, który później zasypano, a teren wyrównano.

W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział AK w sile 44 ludzi pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura dokonał rozbicia obozu i uwolnił więźniów (łącznie ok. 500 osób).


Na terenie dawnego obozu przy ul. Marsa 110 stacjonuje obecnie  JW 3090. Na jej terenie znajduje się jeden grób z krzyżem metalowym nieznanej osoby. Dokumentacji dotyczącej lat 40. brak. Jednostka posiada niewielką izbę pamięci wraz z odtworzonym planem obozu w latach 1944–45.

Dla zainteresowych historią.


Pomnik przy skrzyżowaniu ulic Płatnerskiej i Marsa został odsłonięty 21 maja 1995.

Umieszczono na nim tablice o treści:

"Więźniom obozu NKWD nr 10 w Rembertowie żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanym i mordowanym, których szczątki spoczywają na terenie dawnej fabryki amunicji "Pocisk" i na obszarach sowieckiego imperium".

"Żołnierzom oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Obwodu "Mewa Kamień" Mińsk Mazowiecki, który pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego "Wichury" nocą z 20 na 21 maja 1945 r. rozbił obóz specjalny NKWD nr 10 w Rembertowie. Z obozu uwolniono ponad 500 więźniów. Akcja ta przerwała zsyłkę więźniów na Wschód".



Jeśli chodzi o skrzynkę to została ona umieszczona na pomniku. Koordy są wzięte z google'a, więc proszę się nimi nie sugerować (załączam atrybut GPS free). Dodam tylko, że nie trzeba dopuszczać się szeroko pojętych aktów wandalizmu.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik
Log entries: Found 102x Not found 8x Note 26x All entries Hide deletions