Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szlabany, które rozpętały II wojnę światową - OP22CD
Tajemnice XX lecia międzywojennego
Właściciel: Sovek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 34 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 31-12-2009
Data utworzenia: 28-12-2009
Data opublikowania: 31-12-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 19-10-2011
25x znaleziona
2x nieznaleziona
11 komentarze
watchers 6 obserwatorów
5 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Dronka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

* Wirtualny zamiar stworzenia tego kesza powstał kilka miesięcy temu. Jednak dopiero GPS (Gdyńska Przygoda Sylwestrowa) zmobilizowała mnie do fizycznego stworzenia całości ;) 

 

Kolibki (kaszb. Kòlëbki) – osiedle w Gdyni, w dzielnicy Orłowo położone nad potokiem Kolibkowskim. Obszar osiedla obejmuje południową część dzielnicy Orłowo i znajduje się bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim granicząc od południa z Sopotem.  (źródło: www.wikipedia.pl)

 

Pierwotna nazwa brzmiała Kolebka i nawiązywała do wklęsłego terenu, przypominającego swym kształtem kolebkę, kołyskę. W formie Colybka po raz pierwszy występuje w 1323r. Wieś folwarczna Kolibki istniała już w XIV w. Były to dobra rycerskie, które później przeszły w ręce znanych na Pomorzu rodów szlacheckich: Wejherów, Radziwiłłów, Ostromeckich, Heynów, a pod koniec XVII w. (1685) stały się własnością Sobieskich. Chętnie przebywał tu król Jan III Sobieski z żoną Marysieńką. Po śmierci króla jego syn królewicz Jakub sprzedał kolibkowski majątek (1720) wojewodzie Piotrowi Przebendowskiemu, który z kolei odstąpił go konsulowi angielskiemu w Gdańsku Gibsonowi. Wreszcie pod koniec XVIII wieku po rozbiorach Polski Kolibki nabyli Niemcy. Po I wojnie światowej wróciły one w polskie posiadanie, gdyż kupił je zasłużony dla Pomorza Witold Kukowski.  (źródło: www.zs5gdynia.pl )

 

Art. 100 traktatu wersalskiego określił granice Wolnego Miasta Gdańska. Przebiegała ona tak jak granice przedwojennych niemieckich powiatów: północna granica powiatu tczewskiego i wschodnia powiatów wejherowskiego i kartuskiego. Wyjątkiem było miasto Sopot, które pomimo przynależności przed wojną do tego ostatniego, włączono w skład Wolnego miasta, ze względu na dominację ludności niemieckiej i położenie blisko granic powiatu gdańskiego. Ostatni, nadmorski odcinek granicy to potok Swelina. Na granicy zostały ustawione granitowe słupy graniczne z napisem Traite de Versailles / 28 Juin 1919 i literami P. od strony Polski, F.D. od strony Wolnego Miasta i D. od strony Niemiec. Słupy oznaczone były literą sekcji i kolejnym numerem. Granica została podzielona na sekcje, oznaczone literami od A do G. (źródło: www.wikipedia.pl)

 

Art 100 określał również, że granica pomiędzy Polską a Wolnym Miastem Gdańsk przebiegać będzie około 1 kilometra na południe od kolibskiego kościoła, w punkcie , gdzie linia kolejowa z Wejherowa do Gdańska przecina potok Swelina, wymieniany już w 1283 roku jako granica dóbr oliwskich cystersów. Jego dolny bieg stanowił granicę od 1920 do 1939 roku. W okresie międzywojennym na granicy ruch kołowy był raczej niewielki, zainteresowaniem turystów wzbudzała raczej sama granica, po obu brzegach potoku wytyczono ścieżki dla spacerowiczów prowadzące od szosy do brzegu morza. Na dawnej granicy, przy szosie i ujściu potoku - przy mostku stały kamienie graniczne z napisem " Versailles 26.6.1919". Polski punkt graniczny znajdował się przy szosie. Stanowił go mały drewniany budyneczek stojący bliżej torów z prawej strony jezdni , podczas gdy gdańska straż posiadała budynek mieszczący się ok 100 metrów dalej w stronę Sopotu. Były też dwa mniejsze posterunki: jeden przy mostku u ujścia rzeczki a drugi przy drodze do Bernardowa. Z uwagi na różnice cen pomiędzy Gdynią a Gdańskiem okoliczni rybacy zajmowali się nie tylko połowem. Opłacalny był przemyt wyrobów monopolowych z Gdańska oraz żywności z Gdyni. Po wojnie potok już tylko administracyjnie oddziela on Gdynię od Sopot.                    (źródło: www.mojagdynia.com)

 

Twoje zadania polegać będzie na dekryptażu wiadomości, które pomogą Ci zlokalizować skrzynkę.

 

 

qrcode

 

 

qrcode

qrcode

 

 

qrcode

 

 

qrcode

 

qrcode

 

 

qrcode

 

 

qrcode

 

 

qrcode

 

 

qrcode

 

 

qrcode


qrcode

qrcode

 

 

 

qrcode

 

 

qrcode

 

qrcode

qrcode

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.