Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Za darmo - OP1CD8
Do zdobycia skrzynki nie trzeba kupować biletu wstępu
Właściciel: MMJ
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 17 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 16-07-2009
Data utworzenia: 17-07-2009
Data opublikowania: 17-07-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 18-07-2021
229x znaleziona
18x nieznaleziona
17 komentarze
watchers 10 obserwatorów
292 odwiedzających
164 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MarcoPolo, Psikiszek, soolash
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzyneczkę ukryliśmy przed murami Zamku w Malborku. W okolicy znajdują się tylko dwie skrzynki wirtualne i żeby je zaliczyć trzeba kupić bilety wstępu na Zamek i wieżę zamkową. Z wielkim entuzjazmem wybraliśmy się po zaliczenie owych skrzynek, niestety gdy zobaczyliśmy ceny wstępu, to szczęki nam opadły. Z naszego rozczarowania powstał pomysł utworzenia własnej skrzynki poza murami zamku, dla tych których ceny podobnie jak nas prawie zabiją oraz dla wszystkich innych:)Swoją drogą widoki zamku z zewnątrz robią niesamowite wrażenie, tymbardziej że za darmo ;)

Opis uzupełniony o skrócony rys historyczny

Malborski zamek to jeden z najsławniejszych obiektów tego typu w Polsce. Od roku 1274 stał się nową siedzibą warowną Zakonu Krzyżackiego po Zantyrze. Twierdzę tę nazwano od imienia Maryi "Marienburg", a polska nazwa to właśnie Malbork.

Zamek krzyżacki miał swój określony typ. Jeśli znajdował się w nim cały konwent, a tak było w przypadku Malborka, to istniał zamek właściwy, zbudowany w kwadrat i podzamcze za murami i bramą obronną ze stajniami, folwarkiem z browarem, młynem i słodownią.

Dzisiejszy wygląd zewnętrzny i wewnętrzny Zamku Wysokiego nie daje wyobrażenia o tym, jak on wyglądał w XIII wieku. Podzamcze uległo całkowitej przebudowie, gdy do Malborka przeniósł się wielki mistrz, kościół w XIV wieku został podwyższony, zewnętrzne mury uległy przebudowie w XIX wieku, a wnętrza były wielokrotnie nieumiejętnie rekonstruowane.
 W roku 1309 w malborskim zamku osiadł wielki mistrz krzyżacki wraz z dostojnikami. Zrobiło się więc ciasno. Częś południową dawnego Zamku Wysokiego przebudowano.

Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem (1410 r) Jagiełło ruszył na Malbork, by zająć tę krzyżacką warownię. Tu jednak opór stawił mu dostojnik Zakonu - Henryk von Plauen. Mimo polsko-litewsko-ruskiego oblężenia zamek w Malborku nie został zdobyty, jednak mury ucierpiały, a miasto zostało spalone, prócz kościoła farnego i Ratusza. 

W I połowie XVII wieku rozpoczęła się wojna polsko-szwedzka, której przyczyną była rywalizacja o panowanie na Bałtyku i żyznych obszarach rolniczych. 17 lipca 1626 r. król szwedzki stanął pod murami Malborka. Nad ranem miasto w sposób zdradziecki otworzyło bramy Szwedom, po czym obrona zamku też nie wytrzymała i Szwedzi zajęli Malbork. Polska odzyskała Malbork w 1635 roku, na mocy rozejmu.

W 1772 roku Malbork przeszedł w ręce pruskie. 27 września król pruski zażądał hołdu z Prus Królewskich, który odbył się w malborskim refektarzu. Zamek niewiele zyskał na rządach pruskich, stał się koszarami, a znaczna część została wyburzona.

I wojna światowa toczyła się z dala od Malborka, ale pod koniec II wojny, w 1945 roku na Malbork uderzyły siły radzieckie. Bezcelowa obrona zamku przez Niemców spowodowała ogromne straty.

Obecnie malborska warownia jest niewątpliwie centralnym punktem miasta. W roku 1945 objęły go polskie władze wojskowe i przekazały Muzeum Wojska. W 1960 roku powstało Muzeum Zamkowe. Obecnie to miejsce rok rocznie odwiedza wielu turystów z Polski i zagranicy. Jest to jedna z największych, a przy tym nacenniejszych budowli obronnych w Europie. W roku 1997 zamek malborski wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Do zaliczenia skrzyneczki

należy odczytać hasło z tablicy pamiątkowej Zamku przy bramie wejściowej - chodzi o pierwszą linijkę polskich napisów, pisaną tak jak na tablicy.

Dla pierwszego znalazcy FTF! A poza tym skrzyneczka zawiera:

logbook i ołówek (nie na wymianę); buteleczkę bursztynów, pudełko zapałek, muszelki

Powodzenia w poszukiwaniach!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok na zamek z okolic ukrycia
Widok na zamek z okolic ukrycia2
Miejsca ukrycia (pojemnik inny)