Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieża w Okonku - OP19B8
Bismarckturm 1/17
Właściciel: Saracen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 145 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-05-2009
Data utworzenia: 10-05-2009
Data opublikowania: 10-05-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 04-06-2009
76x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
49 odwiedzających
47 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

    Wieże Bismarcka, niem. Bismarckturm - powstałe w latach 1869-1934 proste budowle w kształcie wieży lub kolumny sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową.


    Z ok. 240 wież powstałych na całym świecie (w społecznościach niemieckich) na terenie Polski zachowało się do dziś ok. 17 z prawdopodobnych 40 wież Bismarcka (nie sposób czasami dotrzeć do dokumentów potwierdzających, że dana wieża była z założenia "wieżą Bismarcka").

    Jedną z nich jest Wieża Bismarcka w Okonku niem. Ratzebuhr in Pommern (obecna nazwa Wieża Tecława) - stojąca na Górze Tecława. Budowę tej 24 metrowej wieży zainicjowało Zrzeszenie Użyteczności Publicznej w Okonku pod przewodnictwem Naczelnika Poczty Ernsta Nitschke ze Szczecinka. Głównym wykonawcą prac budowlanych była firma Steltera z Okonka. Na miejsce budowy wieży wybrano, leżące na północ od miasta, Wzgórze Tecława (191 m.n.p.m.)

 

kiedyś...

    Kamień węgielny pod budowę położono 01.04.1908r. Koszt budowy wyniósł 12.000 marek, a całą inwestycję sfinansowano z dobrowolnych datków, loterii oraz reklamy. Za materiał budowlany posłużyła cegła i beton (wiązanie krzyżowe) oraz kamienie granitowe (mur cyklopowy). Drewnianymi schodami (86 stopni) można było wejść na platformę widokową. Na wieży przymocowano płaskorzeźbę Bismarcka z brązu, wykonaną w odlewni w Mannheim. Okna herbowe oprawiono kolorowym szkłem. Przed wieżą postawiono 4 metrowy pomnik obelisk z orłem ku czci poległych.

    W uroczystościach poświęcenia wieży w dniu 23.08.1908r. udział wzięły liczne Związki i mieszkańcy Okonka, równocześnie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika oraz nadanie "Orderu Orła" 4 klasy burmistrzowi Semmowi. Wieczorem na wieży dokonano inauguracyjnego rozpalenia "ognia ku czci Bismarcka".

 

    Obecnie służy jako przeciwpożarowa wieża obserwacyjna Lasów Państwowych i przekaźnik telefonii komórkowej, po pomniku został jedynie fragment cokołu, i mało kto z mieszkańców Okonka pamięta skąd ta wieża tutaj... nie ma nawet tabliczki i szczątkowej choćby informacji o tym zabytku architektonicznym, nie jest dostępna dla zwiedzających...

Podobno były plany odrestaurowania wieży z okazji stulecia istnienia i otwarcia jej dla zwiedzających, niestety w  budżecie gminy nie znaleziono funduszy na ten cel.

A kesz mikro w znanym czarnym pojemniku z żółtą zakrętką  ukryty bardzo blisko... nie trzeba kopać, ale przydadzą się rękawiczki.

Zapraszamy wszystkich do okeszowania istniejących wież Bismarcka... następna jest niedaleko w Szczecinku nad brzegiem jeziora Trzesiecko.

Obrazki/zdjęcia
Już schowana...