Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wieża w Okonku - OP19B8
Bismarckturm 1/17
Eigenaar: Saracen
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 145 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 10-05-2009
Gemaakt op: 10-05-2009
Gepubliceerd op: 10-05-2009
Laatste verandering: 04-06-2009
76x Gevonden
0x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
49 x Bekeken
47 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

    Wieże Bismarcka, niem. Bismarckturm - powstałe w latach 1869-1934 proste budowle w kształcie wieży lub kolumny sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową.


    Z ok. 240 wież powstałych na całym świecie (w społecznościach niemieckich) na terenie Polski zachowało się do dziś ok. 17 z prawdopodobnych 40 wież Bismarcka (nie sposób czasami dotrzeć do dokumentów potwierdzających, że dana wieża była z założenia "wieżą Bismarcka").

    Jedną z nich jest Wieża Bismarcka w Okonku niem. Ratzebuhr in Pommern (obecna nazwa Wieża Tecława) - stojąca na Górze Tecława. Budowę tej 24 metrowej wieży zainicjowało Zrzeszenie Użyteczności Publicznej w Okonku pod przewodnictwem Naczelnika Poczty Ernsta Nitschke ze Szczecinka. Głównym wykonawcą prac budowlanych była firma Steltera z Okonka. Na miejsce budowy wieży wybrano, leżące na północ od miasta, Wzgórze Tecława (191 m.n.p.m.)

 

kiedyś...

    Kamień węgielny pod budowę położono 01.04.1908r. Koszt budowy wyniósł 12.000 marek, a całą inwestycję sfinansowano z dobrowolnych datków, loterii oraz reklamy. Za materiał budowlany posłużyła cegła i beton (wiązanie krzyżowe) oraz kamienie granitowe (mur cyklopowy). Drewnianymi schodami (86 stopni) można było wejść na platformę widokową. Na wieży przymocowano płaskorzeźbę Bismarcka z brązu, wykonaną w odlewni w Mannheim. Okna herbowe oprawiono kolorowym szkłem. Przed wieżą postawiono 4 metrowy pomnik obelisk z orłem ku czci poległych.

    W uroczystościach poświęcenia wieży w dniu 23.08.1908r. udział wzięły liczne Związki i mieszkańcy Okonka, równocześnie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika oraz nadanie "Orderu Orła" 4 klasy burmistrzowi Semmowi. Wieczorem na wieży dokonano inauguracyjnego rozpalenia "ognia ku czci Bismarcka".

 

    Obecnie służy jako przeciwpożarowa wieża obserwacyjna Lasów Państwowych i przekaźnik telefonii komórkowej, po pomniku został jedynie fragment cokołu, i mało kto z mieszkańców Okonka pamięta skąd ta wieża tutaj... nie ma nawet tabliczki i szczątkowej choćby informacji o tym zabytku architektonicznym, nie jest dostępna dla zwiedzających...

Podobno były plany odrestaurowania wieży z okazji stulecia istnienia i otwarcia jej dla zwiedzających, niestety w  budżecie gminy nie znaleziono funduszy na ten cel.

A kesz mikro w znanym czarnym pojemniku z żółtą zakrętką  ukryty bardzo blisko... nie trzeba kopać, ale przydadzą się rękawiczki.

Zapraszamy wszystkich do okeszowania istniejących wież Bismarcka... następna jest niedaleko w Szczecinku nad brzegiem jeziora Trzesiecko.

Afbeeldingen
Już schowana...