Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Śpiący rycerz z kaszubskiego Kielna - OP196F
Szlaki Wanogi XXXVII
Owner: Wanoga
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 168 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Virtual
Size: No container
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-05-2009
Date created: 04-05-2009
Date published: 04-05-2009
Last modification: 07-05-2009
110x Found
0x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
198 visitors
78 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nad niewielkim jeziorem przy szosie z Chwaszczyna do Szemuda, kilkanaście kilometrów od Gdyni, rozłożyła się jedna z najstarszych kaszubskich wiosek – Kielno. Tutejsza parafia powstała przed rokiem 1138, zaś pierwsze dokumenty pisane dotyczące wsi pochodzą z wieku XIV – wówczas to gdański komtur Winrych von Kniprode nadał Kielnu przywilej sołecki. Jednak ludzie osiedlali się nas tutejszym jeziorem już w VI wieku przed Chrystusem – z tego okresu pochodzi cmentarzysko kultury wschodniopomorskiej, wyorane na polu przez jednego z gospodarzy. W XVI wieku, pobliski folwark przeszedł we władanie gdańskich rodów patrycjuszy – Ferberów, Werdenów i Lindów. Istniała w nim nawet huta szkła. Później folwark rozparcelowano na mniejsze majątki, na których gospodarowali kaszubscy szlachcice – Gorczyńscy, Gostomscy i Łebieńscy.

Z gdańskimi Werdenami wiąże się ciekawa legenda. Był to ród luterański, który pod koniec XVI wieku wydzierżawił tutejszy majątek. Odbierali oni ludności katolickiej świątynie, by przekazać je luteranom. Gdy to się stało, pewien dzierżawca królewszczyzny - Kacper Uberfelt - postanowił odzyskać świątynię. Zawarł on z Werdenami zakład, stawiając na szali cały swój majątek. Miał on w czasie trwania jednego nabożeństwa objechać konno trzy świątynie zabrane katolikom – w Kielnie, Szemudzie i Przodkowie. Udało mu się tego dokonać - w ciągu godziny przebył przeszło 40 kilometrów i kościoły wróciły do swoich parafian. I choć więcej zapewne zaważyły interwencje biskupów i decyzje królewskiego starosty, wdzięczni mieszkańcy Kielna upamiętnili odważnego szlachcica. Gdy umarł, pochowali go w swojej świątyni, zaś grób zwieńczyli piękną płytą nagrobną.

Ta płyta istnieje po dziś dzień. Znajdziemy ją wmurowaną w zewnętrzną ścianę kościoła pod wezwaniem Św. Wojciecha, od strony prezbiterium. Grób szlachcica znajduje się prawdopodobnie pod ołtarzem głównym, płytę przeniesiono podczas przebudowy świątyni w XIX wieku. Przedstawia ona śpiącego rycerza w zbroi, trzymającego miecz w prawej dłoni. W nogach umieszczony jest herb rodowy- gałązka dębu z dwoma żołędziami, zaś pod płytą – napis mówiący, że szlachetny Kacper Uberfelt, urodzony w roku 1561, zmarł 9 marca w roku 1613. To jeden z nielicznych tego typu zabytków na całym Pomorzu Gdańskim.   

fragment artykułu, który ukaże się niebawem na łamach "Gawrona" Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - nowy numer do znalezienia (także niebawem) np. w "Bibliotece Wanogi"  Perskie oko

Zachęcam do odwiedzin Kielna i śpiącego obrońcy kaszubskich kościołów. Warunkiem zaliczenia skrzynki jest wykonanie zdjęcia z rycerzem i wpisanie hasła. A hasłem jest miejsce urodzenia rycerza, pisane dużymi literami, wg oryginalnej pisowni na pamiątkowej płycie. Przy wykonywaniu zdjęć proszę nie 'spojlerować' - wystarczy sam rycerz, bez podpisu.

Pictures
Kielnieńska fara
Wzgórze Kościelne
Śpiący kaszubski rycerz
Log entries: Found 110x Not found 0x Note 2x Picture 104x All entries Show deletions Gallery