Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bronów - jsforest 24 - OP1596
Dworek Marii Konopnickiej w Bronowie
Owner: jsforest
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 113 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-12-2008
Date created: 12-12-2008
Date published: 12-12-2008
Last modification: 06-05-2009
76x Found
2x Not found
2 notes
watchers 5 watchers
48 visitors
60 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki
dog2.gifdate.gifsnow_icon.gifbike2.gifcar.gifgrab.gif
Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1391 r. Dobra te należały do Bronowskich h. Korab, następnie do Kossów. Konopniccy pojawili się w tych stronach w 1874 r., kiedy to kupili sąsiedni Spędoszyn. W 1844 r. kupił Bronów Wawrzyniec Konopnicki h. Jastrzębiec – ojciec Jarosława – męża Marii Konopnickiej z Wasilkowskich, która zamieszkała w Bronowie w 1862 r. mając 20 lat. Dworek, w którym mieszkała poetka nie zachował się. Przetrwał jednak w pamięci dzięki red. Józefowo Naimskiemu, który zamieścił jego opis w „Kurierze Warszawskim” (nr 289 z 1902 r.) Oto fragment opisu:
"Śród drzew niski domek o dużej i wysokiej strzesze słomianej, chata raczej wieśniacza niż dworem pańskim będący [...]. Cztery małe okienka, o sześciu szybkach każde, z frontu dworu ujmowały proste drewniane okiennice z wyciętymi u góry sercami. Pośrodku tych okien niskie jak całe domostwo drzwi podwójne, sięgające prawie dachu, prowadziły do niewielkiej sieni. Wnętrze domku państwa Konopnickich mieściło pięć pokojów, kredens, kuchnie i spiżarnię, dwie ostatnie izby gospodarskie wychodzące na drugą sień od tyłu do domu, gdzie już zaczynał się ogród dworski. Z sieni na prawo wchodziło się do saloniku, na lewo zaś do pokoju jadalnego, a za nim do sypialnego ojca p. Konopnickiego, sędziwego i zamaszystego p. Wawrzyńca. Z saloniku dwa okna wychodziły na klomb ślicznych, rosłych jesionów, które ocieniały również okno szczytowe, mniejsze, sąsiedniego pokoju sypialnego Marii Konopnickiej, w którym podobno lubiła przebywać najdłużej".
Tutaj poetka urodziła sześcioro dzieci. Po bankructwie i sprzedaży Bronowa Konopniccy przenieśli się do odległego o 15 km Gusina skąd poetka wraz z dziećmi wyjechała na stałe do Warszawy.
Dworek
Na miejscu dworku Konopnickich właściciel Artur Dzierzbicki w 1902 r. wybudował obszerniejszy, murowany dwór, w którym mieści się obecnie muzeum poświęcone poetce. W budynek wmurowano tablicę z napisem: "Pieśniarce ludu polskiego Marii Konopnickiej, która w latach 1862-72 mieszkała w Bronowie – w 50 rocznicę śmierci poetki – Koło Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Poddębicach 9 października 1960 r.".
Cache:
Skrzynka umieszczona w korzeniach bardzo charakterystycznego drzewa w parku przed dworkiem.
Pictures
Bronów 1
Bronów 2
Bronów 3
Bronów 4
Spoiler