Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Święta Zofia - OP0E7D
Historia szpitala w Gettcie Warszawskim
Eigenaar: Tramwajarz
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 113 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Virtuele Cache
Grootte: Geen behuizing
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 01-06-2008
Gemaakt op: 01-06-2008
Gepubliceerd op: 01-06-2008
Laatste verandering: 20-10-2016
500x Gevonden
0x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 11 Volgers
29 x Bekeken
228 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: matig
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Opmerking van OC Team

Data: 21-03-2016 09:03:35, dodane przez Elvis7Zmiana formy zaliczenia - aby zaliczyć kesza, poza hasłem, wymagane jest zdjęcie keszera na tle obiektu lub części jego ekwipunku.

Beschrijving PL
Anno Domini 1912 miesiącu Januarus, dnia 20, staraniem doctor medicinis Stanisława Zaborowskiego z funduszu rodziny Goldstandów zakład rodzącej kobiety przy ul. Żelaznej otwarto. Otwartemu jednopiętrowemu zakładowi dla 36 chorych miano św. Zofii, patronki akuszerek nadano.W latach 1921-1922 nadbudowano piętro, miejsc dla rodzących do 76 powiększając, łóżek izolacyjnych 7 dla gorączkujących tworząc.Zakład św. Zofii udostępniając lekarzom specjalistyczną pracę, 10-łóżkowy oddział operacyjno-ginekologiczny uruchamia, pozwalając zdobywać doświadczenie w zakresie diagnostyki i terapii tamże pracującym. Szpital ten w ówczesnym roku 1912 obok wegetujących, tętniących nędzą przytułków dla rodzących, przodującego miano zyskał.            Pod względem architektonicznym rozwiązany estetycznie, poza urządzeniami kanalizacyjnymi i wodociągowymi rozległe sale, widne korytarze, bogato wyposażone sale operacyjne, porodowe, aparaturę sterylizacyjną z wodą sterylizowaną do rąk mycia, własne urządzenia gospodarcze jak kuchnia, pralnia, centralne ogrzewanie posiadał, co w ówczesnym czasie nie tylko w Polsce pod zaborami będącej, ale i w Europie nie zawsze w podobnych zakładach bywało.

Tu powstają idee twórcze i niejednokrotnie do nauki wszecheuropejskiej ze względu na ważkość swoją przenikające, i tutaj wreszcie powstają całe szkoły: Dunina, Sokołowskiego, Pawińskiego, Karczewskiego, Krajewskiego, Kijewskiego, Sawickiego, Platau, Neugebauera, nazwiska których na przestrzeni jeszcze długich lat nie stracą nic w swoim brzmieniu i treści dla polskiej medycyny, a które potomnym w tym zakładzie świecić powinny i do postępu i nauki ich skłaniać.

 

Hasłem jest adres szpitala.