Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Othello - Park cache - OP0B21
Ta skrzynka jest Othello'wą skrzynką. Othello to gra planszowa. One minute to learn but lifetime to master.
Eigenaar: HaCek
Plaatser: Tyranek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 273 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-02-2008
Gemaakt op: 28-02-2008
Gepubliceerd op: 28-02-2008
Laatste verandering: 04-08-2016
103x Gevonden
0x Niet gevonden
12 Opmerkingen
watchers 11 Volgers
116 x Bekeken
80 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
7 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ajka, Chochlik., Joutseny, KEISOR, Kondi&Team, mimat, my78
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL


INSTRUKCJA
Aby znaleźć współrzędne trzeba rozwiązać 6 zadań Othello. Współrzędne nie pokazują miejsca ukrycia. Do ich wyznaczenia potrzebny jest następujący wzór.

N 50° 17.E(D-1)(A-4) E 018° 59.(F-3)BC

Każda litera symbolizuje cyfrę. Należy tak długo sumować cyfry z otrzymanej liczby aż uzyskamy jedną cyfrę.

Przykład:  75 => 7+5=12 => 1+2=3

Rozwiązując zadania  należy przekonwertować współrzędne ruchu na planszy na liczbę tj. przypisać wartości liczbowe dla liter, rozpoczynając od A=1 do G=8.

Przykład: A8 => 1+8 = 9, G5 => 7+5 => 12=> 1+2 = 3

1
Strategia othello, jakby niespodziewana, polega na zajmowaniu jak najmniejszej liczby pionów przeciwnika (duże ilości pionów przeciwnika przejmowane są dopiero w końcówce gry). Im mniej pionów sie ma, tym więcej ruchów można wykonać i na odwrót (tzw. mobilność). W tej pozycji prowadzi biały, ponieważ ma o wiele więcej możliwych ruchów i tak może czarnego zmusić, aby grał jak chce biały. Ile możliwych ruchów ma w tej chwili biały do wykonania?
2
Aby utrzymać mało swoich pionów, trzeba w każdym ruchu obrócić jak najmniej. Którym ruchem (jest to najlepszy ruch w tej pozycji) czarny obróci jak najmniej pionów?







3
Oprócz zajmowania jak najmniej pionów przeciwnika jest tez ważne obracanie pionów w środku planszy. Zwłaszcza na polach D4, E4, D5, E5. Te środkowe piony dają największe szanse grac później w rożne strony planszy. Który ruch czarnego obróci jak najwięcej pionów w środku?






4
Trzeba sobie uświadomić, ze najważniejsze pola w tej grze są rogi. Piona w rogu juz nigdy nie można obrócić. W każdej grze wiec gracze wałczą o rogi i nie poleca sie stawiać piony na pola kolo rogów. Na przykład w tej pozycji biały zrobił błąd idąc na G7 ponieważ czarny zaraz wejdzie do rogu i zyska wielka przewagę. Którym ruchem czarny obróci pion na przekątnej C3-F6, aby w następnym swoim ruchu mógł dostać sie do rogu H8?
5
Końcówki są jedną z najważniejszych części gry w othello. Całą piękną grę można popsuć w ostatnich ruchach. W pozycji na obrazku czarny ma dwa ostatnie ruchy. Biały nie może grac, wiec po żadnym z tych ruchów, dlatego grę dokończy czarny. Ale jest różnica w kolejności zagrania ruchów A2 i A8. Jeden da czarnemu wygrana 34:30, drugi tylko remis 32:32. Który ruch powinien wybrać teraz czarny, aby zwyciężyć?
6
Ostatnie i najtrudniejsze zadanie też dotyczy końcówki gry. Ruch czarnego. Musi grac dokładnie, aby wygrać 33:31 - tylko jeden z możliwych ruchów wygrywa. Oczywiście zakładamy, że biały będzie grac tylko najlepsze ruchy. Który ruch czarnego w tej pozycji jest jedyny wygrywający?






CACHE
Skrzynka jest schowana w Parku w odległości około 400 m od współrzędnych pokazanych na mapie. Na prawym brzegu stawu znajdują się stoliki z szachownicami. Stoliki te latem przy ładnej pogodzie zapełniają się graczami, czasem aż ciężko znaleźć wolne miejsce.

BONUS

b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli wam sie podobało rozwiązywanie, to tutaj jest jeszcze jedno zadanie, które pokazuje, ze od zasad strategicznych tez są wyjątki i jak bogata jest ta gra. W tej pozycji biały zrobi dosyć nietypowy ruch. W następnym ruchu zaatakuje czarnego i w 3 swoim ruchu wejdzie do rogu. Jeśli uda wam się to zadanie rozwiązać to możecie już śmiało wystąpić  w turniejach oficjalnych :-)

 

ZASADY GRY

Gra rozgrywana jest na planszy 8x8 pol.
Każdy z dwóch graczy ma do dyspozycji piony: jeden koloru białego, drugi czarnego.

Początkowo na planszy znajdują się po dwa pionki każdego z graczy, ułożone jak na poniższym obrazku.



Gracze układają na przemian pionki własnego koloru na wolnych polach planszy do momentu, aż plansza zostanie całkowicie zapełniona lub żaden z graczy nie będzie mógł wykonać dozwolonego ruchu.
Dozwolony ruch to taki, w którym pionek jest ułożony na polu, które znajduje się w linii (poziomej, pionowej lub ukośnej) z innym pionkiem gracza wykonującego ruch, i na dokładnie wszystkich polach pomiędzy wybranym polem a tym pionkiem znajduję się pionki przeciwnika. Te pionki zostają po wykonaniu ruchu przejęte i zmieniają kolor na przeciwny (tzn. na kolor pionków gracza, który wykonuje ruch). Przykład dozwolonego ruchu i przejecie pionków:

W jednym ruchu można przejmować pionki na więcej niż jednej linii. Na przykład:

Jeśli gracz nie może wykonać dozwolonego ruchu, traci automatycznie kolejkę.
Wygrywa ten z graczy, którego większa liczba pionków znajduje się na planszy po zakończeniu gry; jeśli liczba pionków graczy jest jednakowa, następuje remis.

Do szerszego zapoznania się z zasadami i strategiami gry Otello zachęcam do odwiedzenia tej strony ZASADY OTHELLO

Żeby trochę pograć i dobrze zrozumieć zasady, polecam tę darmową stronę do grania. Tam też można zagrać nawet przeciw najlepszym graczom na świecie i zdobyć informacje o turniejach.

PS   Oryginalnie skrzynka została założona przez aniolecek (krtecci - geocaching). Ponieważ założyciel rzadko bywa w Polsce 8.11.2010 została przekazana pod opiekę Tyrankowi.

P.S.2. W dniu 18.01.2015 r. Skrzynkę przejmuje od Tyranka HCkid 

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 221 keer, Hits: 19 keer.
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Szachownice, na których można spróbować swoich sił w tej grze :)
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
kapleusz i kukurydze
szachy