Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Snuffer- "Twierdza Zegrze - Umocnienie Małe" - OP08AA
Właściciel: SNUFFER
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 05-11-2007
Data utworzenia: 05-11-2007
Data opublikowania: 05-11-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 12-02-2024
55x znaleziona
6x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 25 obserwatorów
77 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 666, Aki., Alkaster, Azymut, Brym, coza, Czarlli, karlos, kimer, krusiaa, Krysiul, Kwasiek, Majonez299, MiszkaWu, olgierd, PUG II BIELANY, Set, tATO, zyr
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki
thorn.gifcar.gifflashlight.gifsupervise.gifold.gif


Twierdza Zegrze - Umocnienie Małe

Twierdza Zegrze – wzniesiona w latach 1892-95 rosyjska twierdza, broniąca przeprawy przez Narew na północ od Warszawy.

Wzniesione przez Rosjan w latach 1892-95 umocnienia na wysokim, północnym brzegu Narwi składały się z dwóch fortów połączonych wałem - tzw. Umocnienia Dużego i Umocnienia Małego. Forty, zmodernizowane w latch 1902-1907, były jednymi z najnowocześniejszych i najbardziej nowatorskich umocnień, wzniesionych przez inżynierów rosyjskich. Podczas budowy zastosowano wiele rozwiązań typowych dla fortyfikacji górskiej. Na potrzeby twierdzy powstały zespoły koszarowe w Zegrzu i w Zagrobach oraz siedem magazynów amunicji.

Twierdza w Zegrzu stanowiła jeden z kluczowych elementów tzw. polskiego trójkąta Warszawskiego Rejonu Fortecznego, składającego się - oprócz niej - z Twierdzy Nowogeorgijewsk (Twierdzy Modlin) i Twierdzy Warszawa. Trójkąt uzupełniały m.in. forty w Dębem i Beniaminowie, podporzadkowane administracyjnie Twierdzy Zegrze.

Obecnie Umocnienie Duże jest własnością Narodowego Banku Polskiego, który planuje wzniesienie tam składnicy środków płatniczych oraz centrum rozliczeniowego. Odbędzie się to kosztem zniszczenia dużej części umocnień, posiadających wysoką wartość historyczną, zabytkową i turystyczną. Umocnienie Małe należy do wojskowego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.


(za Wikipedią)

Więcej o Twierdze Zegrze oraz o Umocnieniu Małym możecie poczytać tutaj. Polecamy bo warto.

Teren fortu jest we władaniu wojska i teoretycznie jest zamknięty. Dotrzeć tam można na dwa sposoby: od strony portu, brzegiem zalewu (nikt nie będzie strzelał) lub "na oficjela" czyli podjechać na parking przy bramą gdzie zostaniemy ponformowani przez Panów z Potwornymi Psami, iż fort jest własnością wojska po czym panowie wpuszczą nas przez bramę bez żadnego problemu bo fajne z nich chłopaki. Jeśli jeszcze będziemy machać aparatem fotograficznym ("my tylko parę fotek chcieli pstryknąć dla dzieci") i wlec za sobą porwane chwilę wcześniej dziecko to już nie będzie żadnego problemu. Dziecko można potem porzucić w forcie.
Namiar na parking obok Panów z Potwornymi Psami: N 52 27,811 / E 21 2,630


Koordynaty wskazują miejsce zbiórki przed atakiem wgłąb fortu, po wejściu do środka musicie odszukać długi korytarz ze schodami, wiodący w dół w czeluście piekielne. A potem ratujcie się spojlerem. Polecana łopatka do wyrycia kesza. Łapami raczej nie grzebać mi tam bo sporadycznie można natknąć się na kawałki szkła i padniecie na gangrenę zanim doczołgacie się do wyjścia z fortu.

Na dziedzińcu fortu - sądząc po wielkim palenisku oraz starannie ułożonych patykach na kiełbaski - odbywają się pewnie imprezy wódczano-wojskowe. Z tego powodu koszary szyjowe (które kretyn jakis żałosny pomalował w panterkę) są zamknięte i podejrzewamy, iż armia nasza zwycięska trzyma tam wódę i salceson. Jak kto chudy szczupak to może i przelezie między kratami do środka. Artix już prawie cały przelazł ale słysząc moje przeraźliwe i paniczne kwiki zawrócił cobym zawału nie dostał.

Polecamy wycieczkę na Umocnienie Małe gdyż w przeciwieństwie do wielu innych fortów ten jest czysty i dobrze zachowany. Wojskowa metoda psa ogrodnika przyczyniła się tu przynajmniej do zachowania zabytku w przyzwoitej formie więc prosimy nie wyrzucać tam opróżnionych w czasie bobrowania półlitrówek.

Obrazki/zdjęcia
Odwagi! Może nie trafią.
Koszary szyjowe
Tędy!
Salceson próbował się wydostać
korytarze, korytarze
w górę, do światła
tu było całkiem wąsko
Spojler
Wpisy do logu: znaleziona 55x nieznaleziona 6x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria