Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pobierowo Klif - OP2646
Właściciel: enrico
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 4 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 30-04-2010
Data utworzenia: 30-04-2010
Data opublikowania: 30-04-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 30-04-2010
249x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 9 obserwatorów
159 odwiedzających
139 x oceniona
Oceniona jako: dobra
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: crazy_baby, FishBeat, karp, KMarek, onradow, Project Invisible, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pobierowo to miasteczko, które jest starym lennem rodziny Kleis i pozostało w rękach tej rodziny do 1772r, kiedy to w Berlinie umarł hotelarz Ludwig Leopold Georg von Kleist. Jego matka sprzedała później Pobierowo staroście Kleist, a następnie miasteczko zostało przejęte przez osobę spoza rodziny i w 1789r otrzymał je, za 22 tysiące Talarów, niejaki Rickman, dotychczasowy dzierżawca Pobierowa. Po jego śmierci, w 1810r miejscowość przejął jego młodszy syn Carl Davod, którego syn Hugo było ostatnim posiadaczem Pobierowa z tej rodziny. Przez kilka miesięcy roku 1895 Pobierowo było w rękach jego 5 synów.

W drugiej połowie XIX w. Pobierowo, podobnie jak inne okoliczne wioski zaczęła tracić swój rolniczy charakter, a to na skutek tego, że ziemia uprawna była zasypywana piaskiem z brzegu morskiego. O ile w roku 1886 w księgach ziemskich zarejestrowanych jest kilkudziesięciu rolników, to na początku ubiegłego obecnego stulecia zaledwie trzech. W roku 1820 nastąpiło oddzielenie chłopów od majątku ziemskiego należącego od lat do rodziny von Kleistów. Chłopi osiedlili się na zachód od majątku i utworzyli gminę Małe Pobierowo, podczas gdy majątek zachował nazwę Duże Pobierowo. Taki podział na Małe i Duże Pobierowo jest wciąż żywy i używany wśród stałych mieszkańców. W roku 1896 został odkupiony przez niejakiego Roberta Krause.

Pierwszych plażowiczów i amatorów Bałtyckich fal w Pobierowie, określa się na około 1907r, kiedy to rolnik Frohreich wybudował nad morzem pierwszy hotel z bogatą bazą noclegową o nazwie „Seeblick”. Inne rodziny osiadały się po zachodniej stronie miejscowości. W okolicy hotelu powstawały nowe budynki,a w późniejszym okresie powstała masarnia ,piekarnia i pierwsze pensjonaty z miejscami do wynajęcia dla turystów. Około 1939r Krauze, właściciel posiadłości dał do podziału około 3000 mórg lasu w Pobierowie, berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais. Ten podzielił Pobierowo w ten sposób, że na każdej mordze przypadały 3 miejsca do budowania o powierzchni 800m2 + 100m2 na drogi. Jak wykazywało ogłoszenie w gazecie, cena zakupu jednego terenu wynosiła ówczesne 663 RM. Osiedlanie się odbywało się przez reklamę i dzięki rozwinięciu w szybkim tempie komunikacji omnibusowej pomiędzy Berlinem i Pobierowem. W ten sposób Pobierowo, z piękną plażą, i coraz większą ofertą miejsc noclegowych do wynajęcia stało się ulubionym miejscem wypoczynku „berlińczyków” i z biegiem czasu przekonali się do niego Polscy goście, którzy coraz liczniej je odwiedzają Zróżnicowana baza noclegowa: hotele, pensjonaty, kwatery do wynajęcia, domki campingowe oraz bogata oferta rozrywkowo-gastronomiczna wypromowały Pobierowo na jeden z najintensywniej rozwijających się kurortów nadmorskich.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3