Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Syn-15 POMNIK - ŻOŁNIERZA ZWYCIĘZCY - OP224B
Szlakiem Dąbrowskich pomników
Właściciel: Syn dziadka
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 285 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 08-12-2009
creation-date Data utworzenia: 08-12-2009
published-date Data opublikowania: 08-12-2009
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 01-07-2014
znaleziona 63x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 31 x oceniona
score Oceniona jako: normalna
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

W pierwszych dniach października 2005 roku, podczas prac ziemnych na działce Pani Joanny Kędzior, natrafiono na korpus legionisty z dawnego pomnika.

Na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej w 2005 r. wykonano makietę pomnika, którą przekazano do Muzeum Miejskiego "Sztygarka". Podniesiono temat odbudowy Pomnika Żołnierza Zwycięzcy, a ówczesne władze miejskie popierały ten pomysł. Wraz ze zmianą na stanowisku Prezydenta Miasta, temat uległ odłożeniu, by nie powiedzieć zapomnieniu.

Dopiero 25 lutego 2009 roku podjęto temat bardziej poważniej i poddano projekt odbudowy do akceptacji Rady Miasta Dąbrowa Górnicza. TPDG ponownie zwróciło się do Prezydenta Miasta Zbigniewa Podrazy i do Rady Miejskiej o rozszerzenie Komitetu Organizacyjnego oraz odbudowę pomnika. Zaproponowano lokalizację pomnika w Gołonogu na skwerze przy placu Józefa Bema. Miejsce to służyło by w przyszłosci do świętowania ważnych dla Polski rocznic, w tym Święta Niepodległości, przy okazji ucząc patriotyzmu dzieci, młodzież i przyszłe pokolenia.

Rekonstrukcja tego pomnika jest symbolem upamiętniającym poległych mieszkańców, których wielu przelało krew za wolność Polski w latach 1914-1921, a którzy nie zostali do dnia dzisiejszego upamiętnieni w podobnej formie.

Uchwała dotycząca odbudowy pomnika została podjęta na Sesji jednogłośnie.

4-go listopada 2009 roku w godzinach popołudniowych na Placu im. Józefa Bema w Gołonogu, ustawiono na cokole (przygotowanym wcześniej) figurę młodego legionisty, "Żołnierza Zwycięzcy". Współczesnym autorem tej rzeźby z piaskowca (również szydłowieckiego jak w oryginale) jest wrocławski artysta rzeźbiarz, Maciej Stoksik. Nie jest to wierna kopia, lecz postać wzorowana na tej znanej ze starych fotografii i opowiadań. Zmieniono również kształt orła ze zrywającego się do lotu, na orła legionów z czasów I wojny światowej. Zrezygnowano też z umieszczenia oryginalnego napisu na cokole, zmieniając go na bardziej odpowiadający czci wszystkich walczących o niepodległą Polskę.

 

Skrzyneczka magnetyczna szukaj za pomnikiem. 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.