Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szyb Kopalni Abwehr - OP94U6
Kesz to mikro magnetyk bez długopisu
Właściciel: K_K
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-02-2020
Data utworzenia: 09-02-2020
Data opublikowania: 10-02-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 22-10-2022
19x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
73 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Monumentalne zabudowania przy ul. Kopalnianej w Zabrzu-Mikulczycach to pozostałości po jednej z kopalń węgla kamiennego należących do rodziny Donnersmarcków. Powstałe w roku 1906 gmachy, choć mocno nadgryzione zębem czasu, dalej przykuwają wzrok i kuszą fotografów…

Pierwsze odwierty na terenie obecnych tam złóż węglowych wykonywano już pod koniec XIX wieku. Zbudowano wówczas studnię głębinową, z której czerpano wodę pitną dla kilku dzielnic miasta (m.in. Zaborza). W roku 1901 zaczęto drążyć pierwszy z dwóch szybów – Adler. Miał się w przyszłości stać częścią „Donnesrmackhuttegrubbe”, kopalni „Neue Abwehr”. Prace trwały pięć lat i choć nie obyło się bez utrudnień – m.in. kurzawki, którą zatrzymało dopiero obudowanie szybu betonowymi płytami, zakończyły się powodzeniem. Niedługo później rozpoczął się proces budowy drugiego szybu – Elisabeth.

Choć oficjalne uruchomienie kopalni nastąpiło 22 sierpnia 1906 roku, złoża wydobywano tu już nieco wcześniej, bazując na chodnikach prowadzących z „Concordii”, eksplorując pole „Neue Abwehr”.

Kopalnia była jedną z najnowocześniejszych przedsiębiorstw górniczych tamtych lat. Stosowano tu elektryczne i spalinowe lokomotywy transportujące wagony z urobkiem, stosowano zamrażanie górotworu… W II połowie lat 30-tych przyznano jej nawet dwukrotnie nagrodę za usprawnienia w dziedzinie bezpieczeństwa pracy.

Pod nazwą „Donnesrmackhuttegrubbe” kopalnia funkcjonowała do 1927 roku, po czym zmieniono jej nazwę na „Abwehr”. Nastąpiło to z chwilą przejęcia kopalni przez Gwarectwo Castellengo-Abwehr. Po II wojnie światowej nadano jej nazwę „Mikulczyce”. Należała wówczas do Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Na początku lat 60-tych połączono ją z kopalną „Rokitnica”, a  następnie z kopalnią „Ludwik-Concordia” i „Pstrowski”. W latach 70-tych wydobycie wstrzymano, a kopalnię zlikwidowano.

Wraz ze stopniowym zamykaniem kopalń na Śląsku pracę straciło tysiące ludzi. W niepamięć popadły nie tylko dawne zabudowania górnicze, ale także otaczająca je infrastruktura. Sam pamiętam jeszcze pociągi osobowe, które kursowały na pobliskiej linii kolejowej, żółto-niebieskie EN57 (zwane pieszczotliwie „kiblami”), wożące niegdyś pasażerów i robotników na stację Zabrze-Mikulczyce (swoją drogą, większą niż główny, jedyny działający zabrzański dworzec pasażerski). Dworzec stoi dziś pusty, mijają go jedynie składy towarowe.

Dziś na terenie byłej kopalni „Mikulczyce” zachowała się część dawnych zabudowań. Podziwiać można m.in. wspaniały budynek cechowni. Warto zaznaczyć, że starannie przemyślana koncepcja architektoniczna gmachów stanowiła jedną z najciekawszych w historii polskiego (i nie tylko) górnictwa. Zniszczone, ale wciąż okazałe budynki nadal cieszą oko…

Według Dariusza Walerjańskiego, zabrzańskiego historyka, szyb najprawdopodobniej nazywa się "Jan", a przed 1939 r. nazwany był "Adolf". - Wydrążono go w latach 1901-1905. Kilkanaście metrów dalej znajduje się drugi szyb "Władysław", wydrążony w latach 1906-1912 - źródło Gazeta Wyborcza

Miejsce w którym stoisz to betonowa płyta przykrywająca szyb kopalniany o głębokości 580m. Zalany wodą do głębokości 220m.

Do ok. 2010 r. była to poprostu wielka dziura w ziemi, otwarta i niezabezpieczona. Dziś mozesz znaleźć drobne szczeliny z kótrych zawsze wydobywa się zimny wiatr z dna kopalni.

 

Dla wytrwałych - nad bramą od wewnętrznej strony można zobacyzć napis "KWK PSTROWSKI" z czasów wydobycia ;)

 

 

Kesz to mikro magnetyk bez długopisu

 

Uwaga. Jak znajdziesz kesz to szyb (dziura w ziemi) jest dokładnie przed tobą. Betonowa płyta zakrywa otwór w ziemi.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 3x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria