Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kolejowa wieża ciśnień 2 Kłodzko - OP8ZE0
Zmierz ciśnienie ;)
Właściciel: slawekragnar
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-04-2019
Data utworzenia: 21-04-2019
Data opublikowania: 21-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 04-09-2019
5x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
29 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O keszu: szukaj na granicy terenu kolejowego z ogólnodostępnym, od strony jezdni. Zmieścił się tylko pojemnik  "plusssz".

wieża

Kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1907 r. Posiada zbiornik stalowy, nitowany, typu Intze, o pojemności 250 m3. Trzon wieży wykonany jest w konstrukcji szkieletowej stalowej, wypełnionej cegłą, na planie 10-kąta. Wysokość wieży – 25,4 m. W końcu XIX w. na stacji funkcjonował mały zbiornik wody (50 m3) umieszczony na najwyższej kondygnacji prostej budowli na planie prostokąta. W dolnej części budowli znajdowała się przepompownia. Budowla ta istnieje do dzisiaj, ale z chwilą budowy kolejowych wież wodnych nr 1 i 2 przestała pełnić funkcję wieży ciśnień i umieszczony w niej zbiornik został zlikwidowany. Wieże kolejowe nr 1 i 2  funkcjonowały w układzie naczyń połączonych.

Wieże ciśnień to konstrukcje, które były budowane po to by zapewnić równomierne ciśnienie w miejskich wodociągach. Wieże ciśnień były budowane na wzniesieniach, dodatkowo zbiorniki na wodę umieszczano na szczycie, dzięki czemu woda była rozprowadzana do odbiorców siłą grawitacji.

Funkcjonalność wieży opiera się na mechanizmie, który w fizyce nazywa się zasadą naczyń połączonych. Według tej zasady poziom cieczy w dwóch połączonych ze sobą naczyniach rozkłada się równomiernie, na tym samym poziomie. Najlepiej obrazuje to ilustracja poniżej:

schemat

 

Wieże ciśnień dostarczały wodę do budynków mieszkalnych i fabryk, a budowane przy stacjach kolejowych zasilały parowozy. W razie potrzeby były w stanie pokryć chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę – przykładowo podczas pożaru. Co więcej, wieże ciśnień mogły dostarczać wodę nawet w przypadku odcięcia prądu

Obecnie, wyparte przez postęp techniki, stanowią jedynie obiekty architektoniczne, wzbogacając tym samym zasoby miejskich zabytków. Najwyższą wieżę ciśnień w Polsce znajdziecie w Stargardzie Szczecińskim. Zbudowana w latach 1896-1897 mierzy sobie 65 metrów wysokości. Zbiornik wodny na jej szczycie (który stanowi najszerszą część konstrukcji) ma pojemność 500 m³. To 500 000 litrów! Podstawą wieży jest ośmiobok, który następnie zwęża się i przechodzi w walec.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 5x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy