Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół pw. Św. Trójcy - Heliga Trefaldighetskyrkan - OP8WFW
Pamiątka po evencie.
Właściciel: areckis
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Szwecja > Sydsverige
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-09-2018
Data utworzenia: 03-10-2018
Data opublikowania: 04-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 04-10-2018
0x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
23 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół p.w. Św. Trójcy nosi również nazwę Kościół Niemiecki, ponieważ do roku 1846 należał do parafii niemieckiej w Karlskronie. Kamień węgielny położony został 3 czerwca 1697 roku, w tym samym roku, w którym zmarł Karol XI, założyciel miasta Karlskrona. Parafia była niewielka i nie dysponowała środkami rozwoju. Pomoc nadeszła ze strony króla, królowej wdowy, hrabiego Wachtmeister oraz innych parafii niemieckich w Szwecji w celu rozbudowy parafii i kościoła.

Kościół Św. Trójcy w Karlskronie, fot. wikipedia, licencja CC3.0

 

Parafia planowała początkowo budowę kościoła o wydłużonej formie z wysoką wieżą w zachodniej części, lecz pod wpływem hrabiego Hansa Wachtmeister przyjęto w zamian propozycję Nicodemusa Tessin (młodszy, 1654-1728, wykonał również szkic zamku w Sztokholmie oraz plan kościoła Fryderyka w Karlskronie) dotycząca budowy kościoła i umiejscowienia ołtarza w części południowej kościoła. Tessin ulegał wpływom francuskiej i włoskiej architektury stylu barokowego. Palladis Villa w Virenga przytaczano jako wzorzec do budowy kościoła Św. Trójcy.

Villa Palladio, Virenga, fot. wikipedia, licencja CC3.0

 

Poświęcenie kościoła miało miejsce 27 czerwca 1709 roku, w dzień przed bitwą pod Połtawą, gdzie szwedzkie siły zbrojne poniosły największą w tamtych czasach porażkę. Kościół nie był wówczas całkowicie gotowy do poświęcenia. Kościół nie miał wykończonego dachu, a jedynie pokryto go grubym płótnem żeglarskim. Zbieranie środków finansowych na położenie dachu trwało kilka lat. Dopiero w 1750 roku został wykonany dach z miedzi.

Pożar miasta 1790 roku zniszczył również i kościół. Pozostały jedynie czarne, spalone mury. Udało się jednak uratować dwa żyrandole z mosiądzu pochodzące z 1722 roku oraz tablicę pamięci ukoronowania z kościołem (?) wykonaną w płaskorzeźbie podarowaną przez proboszcza J.B. Wolff w 1789 roku, które nadal znajdują się w kościele. Już rok później zaczęto planowanie odbudowy kościoła wg szkiców Olafa Tempelman. nową kopułę zaprojektowano w stylu neoklasycznym.

Malunek sufitu został wykonany przez rzeźbiarza Johana Törnström oraz jego syna Emmanuela. W centrum kopuły znajduje się słońce, w którym namalowany jest Jahwe (heb. Bóg). Törnström wykonał również nastawę ołtarzową oraz ambonę. Podczas ponownego poświęcenia w roku 1802 kościół otrzymał imię królowej - Fredrica Dorothea Wilhelmina, żony króla Gustawa IV Adolfa. Po detronizacji króla i deportowaniu rodziny królewskiej kościół otrzymał swą obecną nazwę.

Malunek sufitu. fot. własna.

 

Organy w kościele wykonane przez Richtera w Stransundzie w 1737 roku zostały zniszczone przez pożar podobnie jak inne przedmioty w kościele. Organy, które następnie wybudował P.Z. Strand (wybudował min. organy w kościele św. Jakoba w Sztokhlomie) poświęcono w Nowy Rok w 1828 roku i służą do dnia dzisiejszego. Chrzcielnica z roku 1685 wykonana jest z czerwonego wapnia pochodzącego z wyspy Öland. Misa chrzcielnicy wykonana z mosiądzu i miedzi prawdopodobnie pochodzi z Nürnberg. Na dnie misy przedstawiony jest motyw upadku pierwszych ludzi. Żyrandol kryształowy znajdujący się na chórze jest darem dla kościoła przekazanym przez handlowca Michaelis z ok. 1800 roku. Drewniany krzyż, który znajdował się wcześniej w kościele Fryderyka wykonany jest przez J.A. Hawermana w połowie XVIII w.

Pod prezbiterium kościoła, znajduje się okazały grobowiec należący do rodziny Wachtmeister. Zejście do grobowca znajduje się pod schodem prezbiterium i przykryte jest drewnianymi drzwiczkami. W grobowcu pochowano 30 osób. Pośród nich znajduje się generał admiralicji, hrabia Hans Wachtmeister, współzałożyciel miasta, zmarły w 1714 roku.

 


O KESZU.

Wpisu należy dokonać do księgi pamiątkowej, która znajduje się wewnątrz kościoła, tuż przy wejściu. Do zalogowania skrzynki potrzebne jest hasło - brakujący fragment tekstu z elementu ze zdjęcia (dwa wyrazy pisane ze spacją). Elementu należy szukać w kościele.

Obrazki/zdjęcia
Odszukaj hasło.
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria