Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkoła w Bielawach - OP8W5C
Szkoła Podstawowa im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich
Właściciel: wronsky
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 99 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Bardzo duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-09-2018
Data utworzenia: 15-09-2018
Data opublikowania: 16-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 26-09-2022
13x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
44 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Jeździec, sampler
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

          Zapoznając się z opisem miasta z 1820 roku dowiadujemy się, że wieś Bielawy uzyskała prawa miejskie w 1403 roku nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Już od pierwszych lat miasto miało gotycką świątynię murowaną, kolegium misjonarzy, szkołę i łaźnię.

         W albumie Studenta Uniwersytetu Krakowskiego zadziwiła liczba studentów rodem z Bielaw, którzy w XV i XVI wieku studiowali na tej uczelni. Razem było ich 20, pierwszym zapisanym był w 1414 roku Maciej syn Świętosława, a ostatnim w 1564 roku Jan syn Piotra. Tyle mówią źródła historyczne o początkach świetności szkoły w Bielawach.

Następne informacje pochodzą z okresu międzywojennego. Szkoła w tym czasie mieściła się w osadzie w budynku drewnianym. W latach 1927 – 1929 była to szkoła trzyklasowa. Z okresu międzywojennego zachowała się kronika szkolna z 1938 roku, z której dowiadujemy się, że w tym czasie była to szkoła pięcioklasowa o siedmiu oddziałach i pięciu siłach nauczycielskich. Wyposażona była w mapy, pomoce naukowe do nauki takich przedmiotów jak fizyka i chemia. Biblioteka szkolna składała się z 300 tomów. Kierownikiem szkoły był p. Stanisław Sosnowski.

      W 1938 roku został wybudowany nowy obiekt szkolny z inicjatywy starosty łowickiego, pułkownika w stanie spoczynku p. Maćkowskiego. Wówczas nastąpiła też zmiana miejsca usytuowania szkoły – nowy budynek znajdował się przy ul. Parzew. Wtedy też została zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Zgodzie i dzieci z tamtego rejonu przeniesiono do Bielaw. Oficjalne otwarcie i wyświęcenie szkoły miało się odbyć we wrześniu 1939 roku, lecz wybuch wojny uniemożliwił to. W okresie okupacji uczniowie pobierali naukę w innych budynkach drewnianych w osadzie. Właściwy budynek szkolny zajmował Wermacht.

      Z lat 1939 – 40 zachowały się wszystkie arkusze ocen uczniów szkoły i dzienniki lekcyjne w formie zeszytów klas I, II i V.

Z dokumentów tych wynika, że kierownikiem szkoły do roku szkolnego 1944 – 45 była p. Julia Zaucka. Można to też stwierdzić na podstawie zachowanego świadectwa szkolnego ucznia klasy IV.

      W latach 1946 – 47 liczba uczniów w szkole wahała się w granicach 250 do 290, a kierownikiem placówki była p. Maria Brolikowa.

      Od roku 1951 kierownikiem szkoły zostaje p. Jan Iwański. W latach 1959 – 60 szkoła prowadziła również kursy dla dorosłych. Wówczas kierownikiem szkoły była p. Zenobia Danielewska.

Po roku 1961 p. Jan Iwański znowu zostaje kierownikiem szkoły.

W 1972 roku powołano jako jedną z pierwszych – pilotażową w powiecie łowickim, Zbiorczą Szkołę Gminną w Bielawach, a dyrektorem został p. Jerzy Ślachciak. Funkcję tę pełnił do 1978 roku.

      Od 1978 roku na dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Bielawach powołano     p. Juliana Pawłowskiego.

   W 1983 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu szkolnego, który został oddany do użytku 1 grudnia 1986 roku. Szkołę zbudowano systemem gospodarczym przy udziale społeczeństwa osady.

    Zbiorcza Szkoła Gminna w Bielawach obejmowała 3 punkty filialne: w Marywilu, w Janinowie i w Leśniewicach. Od 1980 roku kiedy zlikwidowano zbiorcze szkoły gminne, szkoła stała się placówką samodzielną, a dyrektorem został p. Julian Pawłowski, który pełnił funkcję dyrektora do 2001 roku.

W roku 2001 funkcję dyrektora objęła p. Wiesława Kotecka, która stanowisko to piastuje do chwili obecnej.

 

W Szkole Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach znajduje się Izba Pamięci Narodowej, która powstała 12 września 1987r. Zbiory obejmują pamiątki dotyczące walk polskiego żołnierza i jego bohaterstwa w czasie drugiej wojny światowej.

Główne eksponaty to:

  • seria zdjęć przedstawiających żołnierzy17 Pułku Ułanów Wielkopolskich i ich rodzin
  • obrazy- zdjęcia przedstawiające Miejsca Pamięci Narodowej w państwach Europy Zachodniej, na terenach których znajdują się cmentarze polskich żołnierzy poległych w wyzwoleniu Europy z faszyzmu przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
  • relacje i wspomnienia dowódcy 2 szwadronu – rot. Piotra Laskowskiego oraz wspomnienia płk. Ignacego Kowalczewskiego - dowódcy 17 Pułku Ułanów Wlkp.
  • ,,Księga Pamięci”, w której składane są życiorysy i wspomnienia żołnierzy patrona szkoły oraz prowadzona korespondencja
  • broszura dotycząca Armii Poznań oraz 3 biuletyny wydane przez Koło 17 – taków w Londynie
  • album ,,Miejsca Pamięci Narodowej” z terenu gminy Bielawy
  • świadectwa, dyplomy żołnierzy naszego patrona za osiągnięcia w swej służbie, które to zostały przekazane przez rodziny poległych lub też żyjących 17-taków
  • sztandar szkoły ufundowany przez żołnierzy pułku i rodziców, przekazany szkole w 45 rocznicę bitwy pod Walewicami
  • obraz olejny autora Wł. Kościelniaka przedstawiający żołnierzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich na Rynku w Rydzynie
  • rzeźba z litego drzewa - popiersie Bolesława Chrobrego, którego imię nosił 17 Pułk
  • dzieło plastyczne - makieta pomnika 1000-lecia Jazdy Polskiej
  • mundury, w których występuje poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły w ważnych uroczystościach
  • pamiątki przekazane przez rodzinę zmarłego Franciszka Wolnego - żołnierza 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

O bogactwie i wartości zbiorów świadczy fakt, że w Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Izb Pamięci Narodowej, ogłoszonym z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej, szkolna ekspozycja zajęła I miejsce w ówczesnym województwie skierniewickim.

W latach 2014/15 Szkolna Izba Pamięci Narodowej została zmodernizowana.

 

Uwaga!!

Do pojemnika potrzebne są klucze (jeden do kłódki i jeden do otwarcia samej skrzynki), które znajdują się w pojemniku plastikowym schowanym w drzewku który chętnie gości w naszych domach na święta. Bardzo proszę odkładać tak samo czyli na gałązkach. Drzewo znajduje się ok 4m od skrzynki w stronę drogi asfaltowej.

Ze względu że patronem szkoły jest 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich dla pierwszych osób upominki  FTF zabiera kapitana **** STF zabiera porucznika*** a TTF podporucznika**.

 

Skrzynka z oznaczeniem opencaching. Do innych proszę się nie dobierać

 

Jeżeli zabierasz coś ze skrzynki koniecznie wpisz co to jest. Wymiana możliwa tylko 1 za 1 jeśli jest to książka to wkładasz książkę

jeśli jest to zabawka wkładasz zabawkę. Proszę nie wrzucać kapsli, pocztówek, naklejek, monet itp. To nie jest śmietnik!!!!

 

 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Spojler