Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#10 Suszec - Muzeum - OP8NGY
Właściciel: mandlus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 258 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-08-2017
Data utworzenia: 16-08-2017
Data opublikowania: 16-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 06-09-2023
15x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
50 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: gokglowczyce
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

20638373_131670020780039_3109847562626417946_n.jpg?oh=55bf0b6ee8be5b26e15ebbc07a3a3f7b&oe=5A3195AC

OPIS:
Muzeum Szenderów to przykład niezwykłej placówki muzealnej powstałej dzięki pasji i zaangażowaniu mieszkańców województwa śląskiego. Już samo miejsce, w którym się mieści – ośmioboczna (oktagonalna) stodoła – jest atrakcją samą w sobie, niegdyś bowiem stanowiła ona charakterystyczny element krajobrazu Ziemi Pszczyńskiej, a dzisiaj można zobaczyć jedynie dwie tego typu budowle – w Skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” w Pszczynie, a drugi właśnie w Suszcu.
Niesamowita jest oczywiście również sama ekspozycja. Dużo mówi o niej już sama liczba zgromadzonych tutaj przedmiotów – jest ich ok. 500, a wciąż przybywają nowe. Można tutaj zobaczyć powozy, pługi, ciężki sprzęt rolniczy, a także wszelkie możliwe narzędzia rolnicze, starsze i nowsze, które rodzina Szenderów gromadzi już od wielu lat. Pierwsze pochodzą z domu rodzinnego żony założyciela placówki – Marii Szenderowej. Są to drewniane kołowrotki. Są tu również przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane na co dzień przez mieszkańców wsi śląskiej (np. maszynka do mielenia mięsa, maźniczki, chomąta, etc). Każde z nich ma swoją dawną nazwę, często już dzisiaj zapomnianą. Stoi tu także kuźnia, w której regularnie odbywają się pokazy.
Historia
Pasja gromadzenia przedmiotów związanych ze śląskim dziedzictwem etnograficznym narodziła się u Fryderyka Szendery, gdy miał ok. 40 lat. Początkowo kolekcjonował wszystko, co ludzie chcieli mu przekazać. Potem zaczęły go fascynować rzeczy dużo bardziej wartościowe, czy to z sentymentalnego, czy też materialnego punktu widzenia. Jeździł więc po Śląsku i „skupował” te, które udało mu się, jak sam mówi, „wycyganić”. Kiedy trafił do domu rodzinnego swojej żony Marii z Witoszów w Suszcu, jego hobby członkowie rodziny traktowali raczej z przymrużeniem oka. On dalej jednak robił swoje.
Punktem zwrotnym okazały się lata 70., kiedy to w pobliskiej Pszczynie podobni mu pasjonaci zaczęli tworzyć Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, ostatecznie otwartą w 1975 r. Szendera o nich słyszał, ale działał zupełnie niezależnie. I stała się rzecz niesłychana. Ludzie zaczęli mu pomagać. Przynosić rzeczy, które mieli wyrzucać. Przestano traktować Szenderę, jak „cichego wariata, dziwaka”. Teraz inni zaczęli go naśladować, a on sam często przekazywał i nadal przekazuje sobie podobnym pasjonatom niektóre eksponaty ze swojej kolekcji, bo już nie ma miejsca na ich prezentowanie.
Fryderyk Szendera swoim hobby zaraził swojego syna – Waldemara, z wykształcenia botanika, doktora i pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego, którego pasją jest historia własnej ziemi i rodziny wywodzącej swoje korzenie od osadzonych tu w 1426 r. Karaimów. Muzeum gościło wybitne postacie – posłów, ministrów, naukowców. Znamienitsi zostawiają po sobie pamiątkowe wpisy. Nawet w języku arabskim. Kilka lat temu gościł tu profesor botaniki z New Delhi, stolicy Indii, Muhammad Igbal. Był tu także Egipcjanin z Kairu, Jemeńczyk... 
Tworzenie suszeckiego muzeum to proces długotrwały. Nie wystarczą przecież same zbiory, trzeba mieć jeszcze odpowiednie miejsce ich ekspozycji. To z kolei udało się wybudować dzięki środkom z Unii Europejskiej. Aby złożyć projekt, rodzina Szenderów założyła najpierw Fundację „Kamojowa”, dzięki czemu miała szansę ubiegać się o środki unijne. Powstał dobry projekt, a później nastąpiła jego realizacja. Zbudowany budynek nie jest, jak już wspomniano wcześniej, zwykłym obiektem, a oktagonalną stodołą. Jej projekt architektoniczny konsultowany był m.in. z Aleksandrem Spyrą, założycielem pszczyńskiego skansenu, specjalistą z dziedziny kultury ludowej. Jej powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc mistrzów ciesielskich z polskiej części Orawy, dzięki którym przy wznoszeniu konstrukcji udało się zastosować wymarłe już dzisiaj techniki.
(źródło: www.peuk.fiiz.pl )

SKRZYNKA:
M, Pojemnik nieopodal muzeum. W pojemniku certyfikat FTF, ołówek, logbook, przedmioty na wymianę. Pojemnik poza posesjami, jest to muzeum, teren otwarty.


SKRZYNKA FINAŁOWA – PREMIA
UWAGA! Prawdopodobnie ta skrzynka zawiera cyfrę potrzebną do odnalezienia skrzynki finałowej. Zbierz je wszystkie, a według wzoru podanego na www.facebook.com/Geocachingsuszec znajdziesz skrzynkę finałową.
ID=P

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.