Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rekówka - OP8NFS
Ocalałe ruiny mostu z lat 50
Właściciel: Bear Team
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 136 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-08-2017
Data utworzenia: 14-08-2017
Data opublikowania: 14-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 11-01-2023
6x znaleziona
0x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 0 obserwatorów
49 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nie zapomnę pochodzenia 

Z tego miejsca, z tego raju

Jak kawałki układanki

Zbieram wszystko w jedną całość

Pytam ojca oraz matki

Szukam źródeł zapomnianych

Chcę ocalić od nicości

Miejsca w sercu zapisane

 

REKÓWKA Wieś zwana dawniej Rakówka, co dowodzi, że jej nazwa wiąże się z osobowym określeniem Rak. Pojawia się w źródłach pisanych już w XVI w., kiedy to jej dziedzicami byli Kazanowscy. W 1619 r. wieś wchodząca w skład klucza ciepielowskiego Kazanowskich obejmowała 4,5  łanów ziemi uprawianej przez 8 rodzin kmiecych, dwie role zagrodnicze i 4 komornice bez roli. Pańszczyzna odrabiana przez kmieci wynosiła  4, a zagrodników 2 dni w tygodniu.

W 1662 r., po zniszczeniach wojennych wieś liczyła zaledwie 11 mieszkańców i 6 tzw. dymów (odpowiadających najczęściej domom mieszkalnym, choć zdarzało się, że w jednej chacie mieszkały 2 rodziny liczone wówczas, jako 2 dymy). W 1787 r. zamieszkiwało ją już 70 Polaków i 5 Żydów, a dziedzicem był starosta liwski Józef Karczewski.
W 1827 r. wieś leżała w powiecie soleckim oraz w parafii Ciepielów, liczyła 17 domów zamieszkiwanych przez 147 osób. W 1880 r. wchodziła nadal w skład dóbr ciepielowskich. Tworzyło ją 15 osad włościańskich, obejmujących 464 morgi powierzchni. W 1888 r. notowano tutaj 19 domów i 142 mieszkańców, a także młyn wodny i tartak.
W 1943 r. gromada Rekówka, usytuowana w gminie Ciepielów powiatu starachowickiegoi dystryktu radomskiego, liczyła 300 mieszkańców.
W czasie II wojny światowej w wiosce miały miejsce tragiczne wydarzenia. 6 grudnia 1942 roku żandarmeria niemiecka z posterunku stacjonującego w majątku Ciepielów Górkipod dowództwem podoficera Biernera przybyła do wsi i otoczyła zabudowania rodziny Kosiorów, u których ukrywali się Żydzi. Świadek Stanisław Bielec widział całą tragedię z okcna swojego domu. Po przesłuchaniu i torturowaniu rodzinę Kosiorów oraz Skoczylasów zaprowadzono do stodoły i rozstrzelano. Zabudowania wraz ze zwłokami spalono. Na podstawie przeprowadzonego śledztwa ustalono, że w pacyfikacji brali dział żandarmi: Arno Fichtner, Martin Fröde, Rudolf Neubauer, Gustaw Eichler, Jakob Hofmann, Karl Biagi, Paul Vogel.
W czasie działań wojennych mieszkańcy wioski brali udział w konspiracji. Szczególne zasługi miała w tej mierze rodzina Posłusznych. W ich rodzinnym domu mieściła się kwatera stała BCh Ośki. Pomocy udzielał również Jan Kuśmiński, zaangażowany w działalność konspiracyjną. W chwili obecnej w Rekówce mieszka 155 osób.

źródło: CIEPIELÓW dawniej i dziś

Pod redakcją
Henryka Bednarczyka i Heleny Kowalskiej-Kutery

O moście:

Dziś możemy oglądać tylko betonowo - kamienną podstawę mostu. Teren jest mocno zarośnięty ale same ruiny są dość dobrze widoczne. Warto tutaj zwrócić uwagę o samej potrzebie tego mostu. Po przeciwnej jego stronie widzimy łąki które w dawnych czasach stanowiły ogromny akwen wodny. Znalazłam nawet krótką wzmiankę o nim w książce: "Ciepielów dawniej i dziś"


Drugi staw Nadolny pod Rakówką zastawny, który był na spuście w roku 1618 od św. Bartłomieja, a teraz na wiosnę zastawiono po św. Wojciesze w trzy niedziele, wielkiej poprawy potrzebuje, tarasowaniem wszystkiej grobli i upustu odnowienia wszystek z policzkami,
z mostem, zgoła wszystek odnowić. Ten staw idzie we fl. 1000, facit na rok fl. 333/10.

Most pozwalał na przeprawę z Rekówki w stronę młyna oraz traktu w kierunku Ciepielowa czy Świesielic. Do dziś pamiętam, jak wracając ze szkoły całą chmarą dzieciaków, zbieraliśmy muszle z łąkowych kretowisk:)Na całej długości drogi do Rekówki do dziś można zobaczyć fragmenty murów zabezpieczających przed przelaniem wody ze stawu. Warto też zerknąć na uroczysko tuż za mostem. Krążą legendy że jest bardzo głębokie a dodatkowo straszy. Niejeden mieszkaniec opowiadał dziwne, straszne historie a i mi się zdarzyło... 

co do kesza:

Małe pudełko ukryte po prawej stronie mostu. Na pewno szybko je namierzysz.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
okolica
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 6x Wszystkie wpisy