Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Harcerski kesz (4) Skoczowskie drużyny - OP8MCN
Kesz poświęconyskoczowskim harcerzom.
Właściciel: quietus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 294 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-05-2017
Data utworzenia: 28-05-2017
Data opublikowania: 28-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2018
11x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
40 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Harcertswo w Skoczowie zaczęło się tworzyć w latach 1930-32. Przed rokiem 1932 istniały w Skoczowie tzw. dzikie zastępy", których wodzami byli uczniowie dojeżdżający do szkół w Cieszynie. Rozkazem Komendanta Hufca Cieszyn liczba 1 z dnia 15 września 1932 r. została powołana z dniem 8 września I Drużyna Harcerzy rozszerzona z zastępu próbnego. Na patrona drużyny wybrano wybitnego pioniera polskości na Ziemi Cieszyńskiej - Pawła Stalmacha. Również we wrześniu 1932 r. powstała w Skoczowie I Drużyna Harcerek im. M. Konopnickiej. Ważnym wydarzeniem w historii skoczowskiego harcerstwa było powstanie w 1933 r. gromady zuchowej. W 1933 r. powstało także Kolo Przyjaciół Harcerstwa. Początkowo do tej grupy należeli rodzice harcerzy, jednak szybko harcerstwo pozyskało sobie zwolenników wśród całego skoczowskiego społeczeństwa. Oficjalnie Koło Przyjaciół Harcerstwa zostało powołane w 1937 r. Praca koła polegała przede wszystkim na zdobywaniu funduszy potrzebnych do pracy drużyn, organizacji obozów, zakupu sprzętu i umundurowania. Członkowie koła starali się także uprzyjemnić harcerzom np. Gwiazdkę" ofiarowując im upominki. Fundusze na te cele, koło pozyskiwało ze składek oraz z organizacji imprez - festynów, bali, majówek. Liczebność szeregów skoczowskiego harcerstwa wzrastała z roku na rok, zaistniała więc potrzeba utworzenia w Skoczowie w 1938 roku drugiej drużyny harcerskiej.

W 1939 roku, kiedy powołane zostało przez Główną Kwaterę Pogotowie Harcerzy, praca drużyn uległa zupełnej zmianie. Większy nacisk położono teraz na przygotowanie chłopców do służb pomocniczych, łącznościowych na wypadek wybuchu wojny. W okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch II wojny światowej, członkowie drużyn pełnili codzienną służbę na Ratuszu. Czuwali przy telefonie, roznosili meldunki i informacje, służyli pomocą. To właśnie jeden z harcerzy włączył o 4.00 rano 1 września 1939 r. syrenę alarmową. W parę minut później nadleciały nad Skoczów bombowce niemieckie.

Jeden z harcerzy - Andrzej Raszka zorganizował operatywną grupę partyzancką, działającą na terenie Skoczowa i okolic. Jego oddział brał udział w wielu akcjach przeciwko okupantom. Dh Andrzej zginął 25 listopada 1944 r. w lesie na Górnym Borze.

Po wyzwoleniu Skoczowa już piątego dnia po wyzwoleniu Skoczowa odbyło się spotkanie kilku przedwojennych harcerzy, którzy postanowili przystąpić do reaktywowania skoczowskich drużyn. Już 7 lipca 1945 r. harcerki i harcerze poszli na pierwszy rajd w góry.

Ważnym elementem powojennego harcerstwa był udział drużyn w Harcerskiej Służbie Polsce. Harcerze i harcerki wyjeżdżali na obozy letnie, prowadząc w czasie nich służbę w czterech zasadniczych obszarach: pracy na roli i lesie, pracy przy odbudowie zniszczeń wojennych, pracy kulturalno-oświatowej oraz służbie dziecku. W 1948 r. Skoczowianie odbudowywali zamek w Suchej Beskidzkiej i pomagali przy żniwach w Pogorzelicy.

W 1950 roku nastąpiło rozwiązanie-Związku Harcerstwa Polskiego.  Dopiero  wiosną 1957 r. powstała 45 Drużyna Harcerzy Podhalańskich zwana popularnie Podhalanką". Podhalanka" była bardzo dobrą drużyną. Harcerze oprócz wykonywania różnych ćwiczeń harcerskich ogrom swojej energii skierowali na służbę społeczeństwu. Włączali się aktywnie w akcje straży pożarnej zarówno przy pożarach jak i powodziach. Ich zasługą było powstanie Klubu Harcerskiego Szałas", który organizował imprezy kulturalne dla wszystkich mieszkańców miasta, pełnił rolę swoistego domu kultury. Również dzięki harcerzom powstała w Skoczowie strzelnica KBKS na Kaplicówce.

W latach siedemdziesiątych powstały przy wszystkich szkołach podstawowych i średnich szczepy harcerskie. W szczepie działały drużyny harcerskie i zuchowe, a kadra skupiona była w Kręgu Instruktorskim Podhalanka”.

W czerwcu 1976 roku przy Zespole Szkół Zawodowych w Skoczowie powstał szczep Harcerzy Starszych. Oprócz śródrocznej pracy drużyn szczep proponował młodzieży atrakcyjną działalność w klubach specjalnościowych: historycznym, kulturalno-oświatowym, techniczno-obronnym i wiedzy społeczno-politycznej. Bardzo ciekawie spędzali harcerze starsi swoje wakacje letnie. Szczep był organizatorem wędrownych obozów rowerowych.

W związku z reorganizacją administracyjną kraju i zmianą struktury ZHP w 1975 roku na terenie Skoczowa powstał samodzielny Hufiec (do tej pory wszystkie drużyny i szczepy należały do Hufca Ziemi Cieszyńskiej). Hufiec Skoczów objął swoim zasięgiem teren całej gminy, ze szkołami w Ochabach, Pierśćcu, Kiczycach i Pogórza. Hufiec Skoczów działał samodzielnie 16 lat do 1991 roku. Hufiec Skoczów był jednym z najprężniejszych hufców Chorągwi Bielskiej. Drużyny i szczepy działające na jego terenie zawsze należały do najlepszych w chorągwi i całym związku.

W latach 70/80-tych w każdej szkole działała przynajmniej jedna drużyna harcerska i zuchowa. Były one prowadzone przez nauczycieli - instruktorów pracujących w tych szkołach.

W 1977 roku –  w 45 rocznicę skoczowskiego harcerstwa – Naczelnik Miasta przekazał klucze komendantowi Hufca do Domu Harcerza. Był to szczególny prezent dla ponad 1300 harcerzy skoczowskiego hufca. Od tego czasu Dom Harcerza stał się miejscem zbiórek, biwaków i obozów w ramach wymiany z innymi drużynami.

W 1994 roku wszystkie drużyny działające na terenie miasta utworzyły Związek Skoczowskich Drużyn Harcerskich.

W 2015 roku rozkazem komendantki Hufca Ziemi Cieszyńskiej powołany został szczep Skoczowskich drużyn harcerskich „Strzała”. Obecnie Szczep składa się z drużyny zuchowej „Słoneczni Zdobywcy”, drużyny harcerzy młodszych „Orlęta” im. Aleksandra Kamińskiego, starszoharcerskiej drużyny „3xem” oraz drużyny wędrowniczej „Horyzont”. W 2015 roku szczep liczył ponad 60 harcerzy. Także w tym samym roku skoczowscy Harcerze otrzymali od miasta harcówkę.

BYOP - weź coś do pisania. Kesz wymaga konspiracji. Nie zapomnij zapisać liczby bonusowej - [ litera G ]

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking płatny w dni powszednie
Parking --- Parking płatny w dni powszednie.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy